„Matome, kad sodybų draudimas turi didelį potencialą augti: žmonės vis daugiau jų atnaujina ir pritaiko poilsiui. Rinkoje šiuo metu neapdrausta du trečdaliai sodybų, todėl tikimės, kad sodybų draudimas ateinančias metais augs, o tokiu būdu pasirūpinti sodybos apsauga nuo nenumatytų išlaidų skatins ne tik vis gamtos jėgų sukeltos nelaimės, bet ir gaisro pavojus ne nuolat gyvenamoje sodyboje“, - sako „Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo vadovas Andrius Gimbickas.
Šiemet „Lietuvos draudimas“ savo sodybas apraususiems klientams jau atlygino žalų už ketvirtį milijono litų, vidutinė atlyginta žala siekia net 6000 litų. Tokiam vidutinės žalos didėjimui didelę įtaką turėjo keletas nemažų gaisrų apdraustose sodybose, kurių metu sudegė beveik visi apdrausti pastatai.
„Žala, kurią sodybų šeimininkams atlyginome dėl gaisrų per pirmąjį metų pusmetį išaugo net 5 kartus palyginti su tuo pačiu pernai metų laikotarpiu. Tam įtakos turėjo keletas gaisrų ir didžiausias šių metų gaisras sodyboje, kainavęs 130 tūkstančių litų. Dažniausiai „Lietuvos draudimo“ klientai pageidauja drausti rąstines ar medines sodybas, o šioms ugnies įsiplieskimas gali būti pragaištingas, ypač tokią karštą vasarą kaip ši ir ypač tais atvejais, kai netoli nėra vandens šaltinio ar gelbėtojams tenka ilgai važiuoti iki sodybos“, - sako Andrius Gimbickas.
Per pirmąjį šių metų pusmetį dažniausia nelaimė, fiksuojama sodybose yra namų turto vagystės ir kita piktavališka asmenų veikla, niokojant turtą. Vagysčių skaičius šiemet per pirmuosius 6 metų mėnesius, lyginant su praėjusių metų pirmuoju pusmečiu sodybose sumažėjo trečdaliu, tačiau vidutinis nuostolis, kurį patiria gyventojai po vagių apsilankymo išlieka beveik nepakitęs: sodybose nekviesti svečiai išneša turto už vidutiniškai 1900 litų. Stambiausias šių metų vagių grobis, kurį pavyko pavogti iš sodybos siekė 25 tūkstančius litų.
„Ši statistika dar kartą patvirtina įžvalgą, kad gyventojų turtas vis brangsta, laisvalaikiui ir atostogoms skirtuose namuose jie laiko brangios elektronikos ir išmaniųjų prietaisų, kompiuterių bei planšečių, be kurių neįsivaizduoja savo gyvenimo nei namie, nei sodyboje. Vagims tai – lengvas grobis, kurį patogu ir paprasta realizuoti. Taip pat vagiama įvairi sodo technika: žoliapjovės ir kiti ūkio prietaisai“, - analizuoja A. Gimbickas.
Apie 20 procentų sodybose fiksuotų žalų šiemet sudaro gamtos jėgų sukeltos nelaimės. Dėl jų gyventojams atlyginta maždaug ketvirtadaliu daugiau nuostolių nei pernai pirmąjį pusmetį. Vidutinis gamtos jėgų nuostolio dydis išlieka beveik nepakitęs ir sudaro apie 1500 litų. Draudikai prognozuoja, kad įvairiuose rajonuose vis praūžiant stipresniam vėjui su škvalu ir audromis, iki metų pabaigos tokių nuostolių dydžiai augs.
Sodybų draudimo rizika dėl to, kad jos įkurtos nuošaliose vietose ir yra ne nuolat gyvenamos, vertinama kaip kelis kartus didesnė nei nuolat gyvenamo pastato. Gyventojams taip pat pravartu pasirūpinti, kad sodyboje būtų tinkamai įrengta elektros instaliacija, sutvarkyti židiniai ir kaminai, - taip pat kaip ir bet kuriame kitame nuolat gyvenamame name. Kiekvienos sodybos draudimo įmoka paskaičiuojama individualiai, įvertinus visas aplinkybes.
„Lietuvos draudimas“ yra pirmaujanti šalies ne gyvybės draudimo bendrovė, savo paslaugas teikianti daugiau nei pusei milijono privačių ir verslo klientų. Klientais kasdien rūpinasi daugiau nei 1100 „Lietuvos draudimo darbuotojų. „Lietuvos draudimas“ pripažintas „Geriausiu darbdaviu‘2012“ ir išrinktas į geriausių Vidurio ir Rytų Europos darbdavių dešimtuką. „Lietuvos draudimas“ priklauso vienai didžiausių pasaulio draudimo grupių RSA, kuri aptarnauja daugiau kaip 20 mln. klientų iš 140 pasaulio šalių. Įkurtas prieš 300 metų, RSA yra didžiausią patirtį turintis draudimo aljansas ir vienas iš pripažintų pasaulio draudimo rinkos vizionierių.