• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Italijoje vaikai nebegalės lankyti mokyklos, kol tėvai nepristatys gydytojų pažymos iš gydymo įstaigos. Neseniai įsigaliojęs naujas, sugriežtintas vakcinavimo tvarkos įstatymas numato baudas iki 500 eurų, jeigu nevakcinuotas vaikas vis dėlto būtų į mokyklą išleistas.

Italijoje vaikai nebegalės lankyti mokyklos, kol tėvai nepristatys gydytojų pažymos iš gydymo įstaigos. Neseniai įsigaliojęs naujas, sugriežtintas vakcinavimo tvarkos įstatymas numato baudas iki 500 eurų, jeigu nevakcinuotas vaikas vis dėlto būtų į mokyklą išleistas.

REKLAMA

Naujojo įstatymo atsiradimą išprovokavo šalyje užfiksuotas susirgimų tymais skaičius.

Neskiepyti vaikai iki 6 metų gali būti neleidžiami į darželius, o neskiepyti 6-16 metų vaikai gali būti prileisti į mokyklą, tačiau tėvams už skiepų kalendoriaus nesilaikymą gresia bauda iki 500 eurų.

Italijos valdininkai jau džiaugiasi šio įstatymo paskelbimo efektais – išaugo vaikus vakcinuojančių tėvų skaičius, rašoma BBC.

Naujasis Lorenzino įstatymas (pavadintas jį inicijavusio buvusio sveikatos ministro garbei) numato, kad vaikai privalo gauti skiepus nuo dažniausiai pasitaikančių ligų: vėjaraupių, poliomielito, tymų, kiaulytės ir raudonukės.

REKLAMA
REKLAMA

Dabartinė sveikatos ministrė Giulia Grillo pažymėjo, kad visi tėvai dar „turi laiko pasivyti tai, kas buvo prarasta“.

Politikė pripažino, kad susidūrė su spaudimu iš premjero Matteo Salvini pratęsti įstatymo įsigaliojimą.

REKLAMA

„Nėra vakcinų – nėra ir mokyklos“, – pažymėjo ji.

Italijos žiniasklaidoje pažymima, kad regionų valdžia situaciją sprendžia įvairiais metodais.

Bolonijos valdžia 300 vaikų tėvams išsiuntė laiškus, kuriuose yra pranešama apie draudimą leisti juos į mokymo įstaigas. Dar 5 tūkst. vaikų tėvams buvo išsiųsti perspėjamieji laiškai dėl netvarkingos ar neaiškios vakcinavimo dokumentacijos.

Ar įstatymas daro poveikį?

Naujasis įstatymas buvo priimtas, kuomet paaiškėjo, kad Italijoje vaikų vakcinacijos lygis nukrito iki 80 proc., kuomet Pasaulinė Sveikatos Organizacija tikisi pasiekti 95 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Šis skaičius yra laikomas „saugiu“ siekiant užkardyti įvairių ligų protrūkius. Kuomet absoliuti dauguma gyventojų yra pasiskiepijusi, atitinkamos ligos plitimo galimybė faktiškai išnyksta, tuo pačiu apsaugant tuos, kurie dėl sveikatos problemų ar amžiaus negali vakcinuotis. Nesant užkrato šaltinių, sumažėja tikimybė apsikrėsti ir tiems, kurių vakcinos poveikis susilpnėja.

BBC pateikiamas pavyzdys, kad Romoje vienas nuo vėžio sveikstantis aštuonmetis negalėjo lankyti mokyklos dėl nusilpusios imuninės sistemos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moksleivis praleido ne vieną mėnesį gydydamasis leukemiją, tačiau į mokyklą grįžti negalėjo dėl to, kad net ir jo klasėje buvo keli neskiepyti mokiniai.

Šį pirmadienį buvo paskutinė diena tėvams pateikti dokumentus, įrodančius, kad jų vaikai yra tinkamai vakcinuoti.

Sveikatos ministerijos atstovai tikina, kad šalies imunizacijos rodiklis buvo „netoli 95 proc.“ tarp vaikų, gimusių 2015-aisiais, tačiau pasiskirstymas skyrėsi tarp vakcinų nuo skirtingų ligų.

REKLAMA

Dėl ankstesnių kartų pasiekto tinkamo imunizacijos lygio faktiškai išnykus susirgimo grėsmei kai kurie tėvai nusprendė, kad vakcinos vaikams yra „perdėta grėsmė“. Prie to prisidėjo ir įvairaus pobūdžio informacinės atakos socialiniuose tinkluose, skirtos dar labiau supainioti žmones.

Žadėjo atšaukti, tačiau apsigalvojo

Lorenzino įstatymas, pristatytas dar ankstesnės vyriausybės, turėjo nemenkų sunkumų jį priimant. Atėjus į valdžią populistinių partijų daugumai, buvo manoma, kad jis apskritai bus atmestas. Tačiau vėliau šios idėjos buvo atsisakyta.

REKLAMA

Savo įraše „Facebook“ G. Grillo pripažino, kad „tai yra įstatymas, kurio priėmimo metu esame jį kritikavę dėl tam tikrų priežasčių“ – ir pridūrė, kad įstatymas keičiasi siekiant įtraukti į jį tik tuos skiepus, kurie yra būtini remiantis mokslininkų išvadomis.

Prieš vakcinaciją nukreiptas judėjimas pastaraisiais metais išaugo visame pasaulyje, todėl privertė į tai atkreipti dėmesį ir PSO.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daug kas remiasi jau seniai paneigtu Andrew Wakefieldo tyrimu, tačiau gandai dėl imunizacijos jau pasiekė tautinio folkloro lygį ir dažnu atveju pasineriama į konspiracijos teorijas bei mistifikaciją. Medikai baiminasi, kad žmonėms vis dažniau atsisakant skiepų imunizacijos lygis pasieks pernelyg žemą lygį, kad būtų sustabdytas ligų plitimas.

A. Wakefieldas buvo išbrauktas iš Didžiosios Britanijos medikų registro po to, kai paskelbė abejotiną tyrimą apie ryšį tarp tymų, kiaulytės ir raudonukės vakcinos ir autizmo ar kai kurių vaikų ligų.

Mokslininkas rėmėsi vos 12 vaikų tyrimų rezultatais, ir jokie kiti vėliau atlikti tyrimai, įskaitant ir neseniai paskelbtą daugiau nei 600 tūkst. vaikų skiepijimo duomenų analizę, to nepatvirtino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų