Tokį nutarimo projektą dėl Vyriausybės išvados atitinkamiems Civilinio kodekso ir Vaiko teisių apsaugos pagrindų pataisų projektams parengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Išvados projekte pažymima, kad įstatymų projektuose siūlomas tėvystės ir motinystės tarpusavio papildomumo principas laikytinas pertekliniu, nes šeimos santykių teisinio reglamentavimo principai jau įtvirtinti Konstitucijoje ir Civiliniame kodekse.
Taip pat išvados projekte pažymima, kad įstatymų projektuose siūloma nuostata "vaiko teisė į tėvą ir motiną" nevartojama nei tarptautinėje, nei nacionalinėje teisėje. Pažymima, kad galiojančiais teisės aktais yra saugoma vaiko teisė žinoti savo tėvus, būti jų globojamu, teisė į šeimos ryšius su abiem tėvais, net kai jie su vaiku negyvena.
Seimas po pateikimo yra pritaręs Civilinio kodekso ir Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms, kuriomis numatyta, kad "kiekvienas vaikas turi prigimtinę teisę į tėvą ir motiną, kylančią iš lyčių skirtingumo bei motinystės ir tėvystės tarpusavio papildomumo". Jos toliau bus svarstomos parlamentiniuose komitetuose.
Europos teisės departamentas projektus yra įvertinęs kaip galinčius prieštarauti Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai.
Pataisas parengė aštuoniolika parlamentarų. Jie siūlo nustatyti, kad sprendžiant su vaiko įvaikinimu ar globa susijusius klausimus prioritetas turi būti teikiamas vaiko poreikiui turėti abiejų lyčių tėvus (įtėvius), galinčius šeimoje prisiimti tėvystės ir motinystės pareigas. Į įstatymą taip pat norima įrašyti, kad "valstybė neturi priimti tokių teisės aktų bei kitiems asmenims suteikti teisių, kurių pasekmėje vaikui būtų atimta galimybė turėti tėvą (įtėvį) ir motiną (įmotę)".
Civilinio kodekso straipsnį, kuriame nusakyta, kuo grindžiami šeimos santykiai, norima papildyti nauju reikalavimu - "tėvystės ir motinystės tarpusavio papildomumu". Pataisų iniciatorių teigimu, šiuo metu galiojantys teisės aktai "nepakankamai apsaugo vaiko prigimtinę teisę į tėvą ir motiną, kas sudaro sąlygas šį pamatinį vaiko interesą ignoruoti teikiant prioritetą ne paties vaiko, bet suaugusių asmenų teisėms ir interesams".
"Kadangi tėvas ir motina neatsiejamai susiję su lyčių skirtumais, tėvo ir motinos vaidmenis gali prisiimti tik atitinkamos lyties asmenys. Valstybės institucijos, sprendžiančios su vaiku susijusius klausimus, turi paisyti šios pamatinės vaiko teisės bei prigimtinio intereso ir dirbtinai neatimti vaikui galimybės į tėvą ir motiną, nors valstybė visais atvejais negali garantuoti, jog kiekvienas vaikas turės tėvą ir motiną", - teigia parlamentarai.
Tarp projekto rengėjų - konservatoriai Rimantas Jonas Dagys, Irena Degutienė, Mantas Adomėnas, socialdemokratas Bronius Bradauskas, liberalas Vitalijus Gailius, "tvarkietis" Petras Gražulis ir kt.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.