Pasitinkant Naujuosius metus pernai pirotechnikos priemonėmis buvo sužalotas 21 žmogus, tuo tarpu gaisrininkai nuo 2011 m. gruodžio 31 d. ryto iki 2012 m. sausio 1 d. ryto vyko gesinti net 91 gaisrą, 6 jų kilo dėl sprogdintos pirotechnikos.
Pasak draudimo bendrovės "ERGO Lietuva" Turto draudimo departamento direktoriaus Tomo Nenartavičiaus, daugelio nelaimių būtų galima išvengti, jeigu fejerverkai būtų naudojami, vadovaujantis instrukcijomis.
"Dauguma nelaimingų atsitikimų naudojant pirotechniką įvyksta dėl neteisingo ir neatsargaus elgesio su ja, taip pat daug žalos sukelia pardavinėjami nekokybiški ir savadarbiai fejerverkai", - sako T. Nenartavičius.
Draudimo bendrovės atstovas išplatintame pranešime teigia, jog pernai bendrovė registravo pirotechnikos sukeltą žalą ne tik turtui, pasitaikė ir skaudesnių nelaimių, pavyzdžiui, viena petarda sprogo vaiko rankose.
"Sprogdinami naujametiniai fejerverkai padidina gaisro riziką, tuo tarpu draudimo praktika atspindi, kad gaisrai sukelia didžiausius nuostolius turtui. Net jeigu gaisras ir menkas, atstatyti žalai prireikia daug lėšų. Praėjusį šildymo sezoną vidutinė gaisro metu patiriama žala sudarė net 29,3 tūkst. litų. Tiesa, fejerverkai ne tik sukelia gaisrus, esame registravę kelias žalas, kuomet į namą pataikytas fejerverkas apgadino namo apdailą. Nuostoliai tuomet siekė kelis tūkstančius litų", - teigia T. Nenartavičius.
Patariama fejerverkus naudoti kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių, taip pat juos leisti ta kryptimi, kurioje nebūtų į ką atsitrenkti. Prieš šaunant fejerverkus labai svarbu perskaityti naudojimo instrukcijas, nereikėtų leisti jas sprogdinti vaikams. Jiems taip pat reikėtų paaiškinti apie savadarbių fejerverkų riziką. Be to, negalima ardyti ar perdaryti petardų, nes kai kurios jų mišinyje esančios medžiagos yra nuodingos, petarda gali sprogti. Neiššovus pirotechnikos priemonei nereikėtų jos palikti arti degių medžiagų, tokių kaip šiukšlės, degi stogo danga ar drabužiai, nes netikėtai suveikusi ji gali sprogti ir sukelti gaisrą. Gyventojams taip pat rekomenduojama išnešti iš balkonų greitai užsiliepsnojančias medžiagas, kadangi atsitiktinai į jį patekusi petarda gali sukelti gaisrą.
Draudimo ekspertai taip pat atkreipia dėmesį, jog naujametinę naktį žalas gyventojai patiria ne tik dėl fejerverkų, bet ir dėl ilgapirščių, vandalų, nes per šventes palikti tušti namai tampa masalu vagišiams, todėl išvykstant ilgesniam laikui rekomenduojama informuoti artimus kaimynus, kurie atkreiptų dėmesį į triukšmą bute, kaukiančią signalizaciją, paliktas praviras duris, langus, bute besilankančius nepažįstamus žmones.
ELTA primena, jog pirotechnikos gaminius draudžiama parduoti jaunesniems kaip 18 metų asmenims.
Administracinės teisės pažeidimų kodekse už pirotechnikos įsigijimo ir naudojimo tvarkos pažeidimus numatytas įspėjimas arba bauda nuo 50 iki 100 litų. Jei šį pažeidimą padarė paaugliai nuo 14 iki 16 metų, tokios pačios sankcijos taikomos jų tėvams arba globėjams.