Visame pasaulyje drambliai yra laikomi lėtumo simboliu, tačiau iš tikrųjų jie gali judėti gerokai sparčiau, negu atrodo.
"Mes turim duomenų, kad drambliai tam tikra prasme bėga", - pareiškė trečiadienį (04.02) Stenfordo universiteto Kalifornijoje mokslininkas Johnas Hutchinsonas. Tiesa, jų bėgimo stilius skiriasi nuo žmonių - judantys, kad ir labai greitai, drambliai niekada nepakelia visų keturių kojų į orą; tačiau einančių ir bėgančių gyvūnų kojos kilnojamos skirtingai. Nustatyta, kad bėgti jie gali net 24 kilometrų per valandą greičiu.
Norėdamas patikrinti dramblių greitumą, Johnas Hutchinsonas su kolegomis Tailande ir Jungtinėse Valstijose 42 sveikiems judriems Azijos drambliams įtaisė fotoelementus ir filmavo juos einančius bei bėgančius 100 pėdų (apie 30 metrų) ilgumo ruože.
Išmatavus pasirodė, kad drambliai vaikščioja vidutiniškai 7,2 kilometro per valandą greičiu. Bėgti bandė 15 dramblių - jų greitis siekė 24 kilometrus per valandą, o trys buvo dar greitesni.
Biomechanikos tyrinėtojai dramblių judėjimą pavadino "Graucho bėgsena" pagal garsaus klouno Graucho Marxo eiseną. Šis brolių Marxų komediantų šeimos narys XX amžiaus viduryje kino filmuose visuomet dantyse turėdavo įsikandęs cigarą ir vaikščiodavo itin nerangiai.
Johnas Hutchinsonas ir jo grupė, paskelbusi apie savo stebėjimus žurnale "Nature", tikisi, kad jų duomenys padės tiksliau nustatyti, kaip dideli gyvūnai arba nutukę žmonės įveikia savo svorio sukeliamus nepatogumus, ribojančius judėjimą.
“Reuters”-ELTA