• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

ES neturi bendros miškų politikos, nors yra viena didžiausių miško produkcijos gamintojų, prekiautojų ir vartotojų pasaulyje. Miškininkystėje ir su mišku susijusiose pramonės šakose dirba apie 3,4 milijonai žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Iš viso miškai ir kitokia miškinga žemė užima apie 160 milijonų hektarų arba 35 % ES žemės ploto. ES miškams, kurių 60% yra privatūs, būdinga didelė rūšių, dydžio, nuosavybės struktūros ir socialinių–ekonominių sąlygų įvairovė.

REKLAMA

Bendros ES miškų politikos nebuvimas aiškinamas nevienodu turimu miškingu plotu taip pat skirtingu valstybinių ir privačių miškų plotų santykiu atskirose ES narėse ir pan. Pavyzdžiui, 10 naujųjų valstybių narių turi daugiau valstybės valdomų miškų nei penkiolika senųjų narių.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje 50 procentų miškų yra valstybiniai, 33 procentai privatūs ir 17 procentų rezervuota nuosavybės teisų atkūrimui, ir miškų administravimo sistema išties sudėtinga. Lietuvos valstybinių miškų valdymas patikėtas Aplinkos ministerijos Miškų departamentui bei Generalinei miškų urėdijai. Privačių miškų kontrolė patikėta tos pačios ministerijos regioniniams aplinkos apsaugos departamentams, kurie yra pavaldūs Valstybinei aplinkos apsaugos inspekcijai. Valstybiniuose miškuose dirba 3000 darbuotojų, o privačius kontroliuoja tik 120 pareigūnų. Įvertinant neadekvatų miškų valdymą, taip pat atotrūkį tarp medienos augintojų ir perdirbėjų, kyla klausimas, ar ne geriau būtų, jei Respublikos valstybiniai miškai būtų patikėti administruoti savarankiškai miškų ministerijai, kuri anksčiau atliko tokią funkciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiafunkcinis miškų vaidmuo ir svarba visuomenės raidai paskatino 1998m. sukurti ES miškininkystės strategiją. Strategijos įgyvendinimui Komisija šiuo metu rengia veiksmų planą, kurio tikslas – valstybių narių miškų ūkio politikos ir Bendrijos įvairių su miškų ūkių ir miškininkyste susijusių politikos aspektų koordinavimas.

REKLAMA

ES miškininkystės strategijoje teigiama, kad valstybės narės nustato miškų politiką, tačiau ES gali padėti įgyvendinti tvarų miškų valdymą pasinaudodama savo bendrosiomis politikomis. Vienu Bendrijos tikslu taip pat turėtų būti valstybių narių geros miškininkystės praktikos sklaida. Tobulinant Lietuvos miškų valdymo politiką labai praverstų Europos Komisijos bei kitų valstybių narių miškų valdymo geros patirties pavyzdžiai.

Danutė Budreikaitė yra Europos Parlamento Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos narė, Darbo partijos narė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų