• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulyje daugėja šventines dovanas internetu perkančių darbuotojų skaičius. Tai paaiškėjo paskelbus organizacijos „Business Software Alliance“ (BSA) užsakyto tyrimo rezultatus. Tyrimo duomenimis, dovanų pirkimas internetu – populiariausia su darbu nesusijusi, bet darbo vietoje atliekama veikla šventiniu laikotarpiu.

REKLAMA
REKLAMA

Asociacijos užsakytą tyrimą atliko bendrovė „R&T Strategies“, jo metu buvo apklausti internetu besinaudojantys darbuotojai 20-tyje pasaulio šalių.

REKLAMA

Augant prekybos internete apimtims, daugėja galimybių pasinaudoti fiktyviais ir neteisėtais pasiūlymais, o tai didina įsilaužimų į įmonės vidinę sistemą pavojų. Rizika auga ir savavališkai siunčiantis programinę įrangą, kuri gali kelti pavojų įmonių saugumui, vadovybei apie tai net nežinant.

REKLAMA
REKLAMA

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad šiais metais darbuotojai trečdalį (33,5 proc.) dovanų draugams ar šeimos nariams planuoja pirkti internetu. Lyginant su praėjusių metų rodiklių (25,6 proc.), šis skaičius išaugo beveik 8 proc. punktais. Be to, trečdalis asmenų, planuojančių dovanas pirkti internetu, ketina tai daryti naudodamiesi darbo kompiuteriais. Ši tendencija ryškiausia Azijoje – net 44 proc. šiame regione gyvenančių respondentų pažymėjo prieš didžiąsias metų šventes dovanas pirksiantys internetu darbo metu. Europoje šis rodiklis siekia 31 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma apklaustųjų teigė visiškai nesijaudinantys ar tik šiek tiek nerimaujantys dėl to, kad šventines dovanas jie ketina pirkti naudodamiesi darbo kompiuteriais. Beveik du trečdaliai europiečių (64 proc.) nejaučia jokio nerimo apsipirkinėdami internetu darbe, grėsmės šioje veikloje neįžvelgia ir po 62 proc. Azijos bei Pietų Amerikos, taip pat 60 proc. Šiaurės Amerikos darbuotojų.

REKLAMA

Tyrimo duomenimis, su darbu nesusijusia, bet darbo vietoje atliekama veikla darbuotojai aktyviai užsiima ne tik švenčių laikotarpiu, bet visus metus. Tokio pobūdžio veikla daugiausiai apima elektroninei bankininkystei reikalingos programinės įrangos siuntimąsi ir sporto varžybų žiūrėjimą. Daugiau nei trečdalis respondentų (35 proc.) prisipažino, kad neprižiūrimi vadovų jie praleistų žymiai daugiau laiko naršydami internete savo malonumui, lankydamiesi naujienų, sporto ir gandus skelbiančiuose tinklalapiuose.

REKLAMA

„Daugelis žmonių darbe internetu naudojasi, norėdami atlikti konkretų darbą – pasitikrinti savo banko sąskaitą, sumokėti už komunalines paslaugas, užsisakyti kelionę ar apsipirkti. Kita dalis – paprasčiausiai naršo be tikslo, tuščiai leisdami laiką“, - sako BSA internetinių tyrimų padalinio vadovas Johnas Wolfe‘as.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, tokia veikla gali pakenkti ne tik įmonės IT sistemos efektyvumui, bet ir kelti pavojų jos saugumui, nes į darbuotojų kompiuterius gali patekti virusų ar šnipinėjimo programų. Be to, siųsdamiesi įvairią programinę įrangą, darbuotojai gali nesąmoningai pažeisti autorių teises. „Todėl artėjant šventėms kiekvienam darbdaviui rekomenduojame sustiprinti naudojimosi internetu darbo metu politiką ir priminti darbuotojams apie programinės įrangos naudojimo sąlygas“, - teigia J. Wolfe‘as.

REKLAMA

Anot jo, kompiuterių naudojimas tapo toks įprastas, kad didelė dalis darbuotojų net nesusimąsto darbo metu jais besinaudojantys asmeniniais tikslais. Tyrimo duomenimis, susirūpinimo daugeliui nekelia ir tai, kad darbdavys gali pastebėti pašalinę jų veiklą. Tik 4 proc. respondentų Šiaurės Amerikoje, po 7 proc. – Pietų Amerikoje ir Europoje bei 9 proc. – Azijoje šią priežastį nurodė kaip pagrindinę, dėl kurios šiemet internetu, naudodami darbo kompiuterį, jie žada pirkti mažiau.

„Darbdaviai turėtų suprasti tokius darbuotojų veiksmus, tačiau jie taip pat turėtų didelį dėmesį skirti darbuotojų švietimui apie potencialius pavojus“, - teigia J. Wolfe‘as. Pasak jo, tik tuomet, kai darbuotojai supras ir laikysis programinės įrangos naudojimo politikos, įmonės galės geriau apsaugoti savo IT sistemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų