• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policijos vadovybė teigia, kad pareigūnai už gerą darbą dažnai skatinami neaplenkiant nei viršininkų, nei eilinių. Tačiau visuomenė dėl to saugesnė nesijaučia, skelbia „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai Lietuvos policijoje įvairiais būdais buvo skatinti apie 7 tūkst. asmenų - šiek tiek daugiau nei pusė visų dirbančiųjų. Į šį skaičių įeina ne tik statutiniai pareigūnai, bet ir valstybės tarnautojai bei dirbantieji pagal darbo sutartis.

REKLAMA

Nors kai kurie paprasti policininkai piktinasi, esą žemesniosios grandies pareigūnai dažnai pamirštami, policijos vadovai tai kategoriškai neigia.

Tituluočiausias pareigūnas

"Stengiamės skatinti visus. Vadovai nėra labai išlepinti", - LŽ tikino Vilniaus miesto Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininkas Sigitas Mecelica. Jo teigimu, esą daug kam gali susidaryti klaidingas įspūdis, nes policijos vadovų mažiau ir jie kur kas labiau pastebimi.

REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų bene labiausiai skatintas ir daugiausia apdovanojimų turintis pareigūnas - nuo 1987-ųjų policijoje dirbantis, dabar jau iš posto besitraukiantis policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius. Jo sąskaitoje yra net 59 paskatinimai. Nors dauguma jų - ne iš policijos arsenalo. Tai valstybiniai apdovanojimai, įvairių Lietuvos ir užsienio institucijų garbės ženklai, aukštų pareigūnų padėkos. Be keleto žyminių ženklų ir įprastų skatinimų, komisaras yra gavęs net du vardinius šaunamuosius ginklus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medalio pinigai nelydi

Policijos pareigūnų skatinimo formos gali būti įvairios - nuo padėkos raštų, papildomų mokamų atostogų, laipsnio paaukštinimo iki žyminių apdovanojimų bei vardinių ginklų. Aukščiausiąjį policijos žyminį apdovanojimą - "Angelo sargo žvaigždę" - yra gavę tik du pareigūnai. Jį taip pat turi prezidentas Valdas Adamkus.

REKLAMA

Paprastiems policininkams dažniau tenka padėkos, atostogos, piniginės išmokos. Nors tikinama, jog tokių dovanėlių lietus nemenkas, nepanašu, kad pareigūnai dėl to dirba geriau.

Daugiausia pareigūnų skatinama, kai yra švenčiama profesinė šventė. "Pirmiausia stengiamės atkreipti dėmesį į realų darbą dirbančius žmones", - LŽ tikino Policijos departamento personalo valdybos viršininkas Stasys Avižinis. Žyminiai ženklai skirstomi generalinio komisaro įsakymu. Menkesnės skatinimo priemonės skiriamos pačių policijos įstaigų viršininkų iniciatyva. Tebesilaikoma tradicijos po 5, 10, 15 nepriekaištingų darbo metų pareigūną pasveikinti. Nemažai jų gauna ženklus "Už nepriekaištingą tarnybą", kurie yra trijų laipsnių. Tokiu ženklu įprasta apdovanoti ir kriminalinės policijos pareigūnus už kokius nors konkrečius laimėjimus.

REKLAMA

Pasak S.Mecelicos, ženklas gali būti skiriamas ir be ypatingos progos pareigūnui, kuris užsitarnavo didelę gyventojų pagarbą dėl puikiai atliekamo darbo. Tačiau kadaise gyvavusios tradicijos, kai apdovanojimą lydi piniginė išmoka, jau atsisakyta.

Veikiausiai dėl skurdžių policijos finansų buvo apribota ir paprasto materialinio paskatinimo suma. Įstatymas dabar numato, kad bet kurios grandies pareigūnas gali gauti ne daugiau kaip 650 litų. Iš jų dar išskaičiuojami pajamų ir socialinio draudimo mokesčiai, kurie siekia beveik trečdalį išmokamos sumos. Prie materialių paskatinimo rūšių gali būti priskiriamos kelios papildomos atostogų dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eilinių neskriaudžia

Vilniaus miesto VPK vadovas S.Mecelica LŽ tvirtino, kad jau užmiršo, kada pats gavo kokią nors papildomą piniginę išmoką. "Gal prieš porą metų", - svarstė jis. Tačiau S.Mecelica pasigyrė turįs pirmojo laipsnio ženklą "Už nuopelnus", o neseniai gavęs ir ženklą "Už atliktą pareigą 1991 metais".

REKLAMA

Vilniaus policijos vadovas teigė, kad per pirmąjį šių metų pusmetį iš viso skirti apdovanojimai beveik 300 sostinės pareigūnų. Pasižymėjimo ženklus gavo 83, paskatinimus, kuriuos skiria įstaigos vadovas - 166, pinigines premijas - 330 pareigūnų.

REKLAMA

Pasižymėjimo ženklus gavo 21 aukščiausiosios, 40 - vidutinės ir 22 pirminės grandies pareigūnai. Pastarieji - tai patruliai ir postiniai. Piniginėmis premijomis dažniausiai galėjo džiaugtis vidurinės grandies specialistai - vyresnieji tyrėjai, padalinių vadovai. Jie gavo 175 išmokas. Pirminėje grandyje tokių laimingųjų buvo 65, o vadovų - vos 29. "Matote, mes neskriaudžiame eilinių policininkų. Kai tik galime, stengiamės paskatinti", - aiškino S.Mecelica.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau suteiktos dovanos nėra labai džiuginančios. Jei patrulis kartą per porą metų gavo papildomus kelis šimtus, vargu ar tai pažadino jo entuziazmą likusį laiką nenuvargstant dirbti už menką atlyginimą. Nepaisant visų skatinimų, policijos darbo kokybė nėra tokia, kokios tikisi gyventojai.

Lina Vyšniauskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų