Donbaso laukia katastrofa vos po dviejų–trijų savaičių, jei pasiskelbusi Donecko Liaudies Respublika išties atsiskirtų nuo Ukrainos.
Tokią nuomonę spaudos konferencijoje užsienio žurnalistams Donecke išsakė Donecko valstybinės srities administracijos pirmininkas Serhijus Taruta, kurį cituoja naujienų portalas „OstroV“.
„Donbasui izoliacija reiškia katastrofą, kuri jį ištiks po 2–3 savaičių. Nė viena Donbaso įmonė negalės veikti izoliuotoje teritorijoje, nepripažinta jokių šalių“, – pasakė jis.
„Todėl kai jie du mėnesius negaus atlyginimų, jie pasakys: „Ne ne, mes norime atgal į Ukrainą“. Kitos perspektyvos tiesiog nėra, laimingą ateitį galime kurti tik Ukrainoje“, – reziumavo gubernatorius.
Ukrainos vadovai savo pozicijos nekeičia ir kartoja nevesiantis derybų su „teroristais“
Ukrainos laikinasis prezidentas ir vyriausybės vadovas ketvirtadienį pasiūlė organizuoti apskritojo stalo diskusiją konfliktui šalies rytuose išspręsti, kurioje dalyvautų politinės jėgos ir visuomeninės grupės iš visų regionų, o pagelbėti būtų pakviesti tarptautiniai tarpininkai.
Prezidentas Oleksandras Turčynovas ir premjeras Arsenijus Jaceniukas bendrame pareiškime taip pat pakartojo savo anksčiau išsakytą siūlymą suteikti amnestiją visiems asmenims, kurių „rankos nebuvo suteptos krauju“ per susirėmimus Ukrainos rytuose, kur vyksta prorusiškų separatistų sukilimas prieš Kijevo valdžią.
Prezidento tinklalapyje paskelbtame pareiškime iš esmės nebuvo nieko labai naujo, tačiau jis atspindėjo svarbiausius Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) pirmininkaujančio šveicaro Didier Burkhalterio (Didjė Burkhalterio) ketvirtadienį pristatyto taikos „kelio gairių“ projekto elementus.
Šis planas trečiadienį buvo aptartas Maskvoje.
„Šiandien skelbiame iniciatyvą organizuoti visos Ukrainos apskritojo stalo diskusiją dėl nacionalinės vienybės. Esame pasirengę kalbėtis su visais, kurie turi teisėtų politinių tikslų ir yra pasiruošę siekti jų teisėtomis priemonėmis - su tais, kurių rankos nesuteptos krauju“, - sakoma pareiškime.
„Kad šis procesas būtų kiek įmanoma efektyvesnis, manome, kad būtų naudinga pasitelkti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos patirtį“, - priduriama jame.
Kijevas anksčiau pareiškė nevesiantis derybų su „teroristais“ - taip jis vadina asmenis, vadovaujančius sukilimui šalies rytuose.
Maskva atmeta tokį apibūdinimą ir sako, kad Ukrainos valdžia turi kalbėtis su visomis konflikto šalimis, įskaitant tuos žmones, kuriuos Kijevas vadina teroristais.
Šveicarijos parengtame dviejų puslapių taikos „kelio gairių“ plane, kurį matė agentūra „Reuters“, teigiama, kad „turi būti skubiai ištirti visi smurto aktai, ir visi kalti asmenys patraukti baudžiamojon atsakomybėn“. ESBO savo ruožtu parems tokias priemones „karštąja linija“ ir atsiųsdama ekspertų grupę, kuri darbo galėtų imtis nuo gegužės 15 dienos.
Pagal šį planą, amnestija būtų suteikta „protestuotojams ir tiems, kurie atsitraukė iš pastatų bei kitų viešų vietų ir atidavė ginklus, išskyrus tuos asmenis, kurie būtų pripažinti kaltais dėl itin sunkių nusikaltimų“.
Plane vardijamos įvairios priemonės, kaip ši 57 valstybes vienijanti organizacija, kuriai priklauso ir Rusija, galėtų padėti, įskaitant tarpininkavimą, nuginklavimą ir plataus nacionalinio dialogo organizavimą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.