„Jei žiūrėtume į visus formatus, kur Lietuva dalyvauja arba yra inicijavusi, kad teisingumas Ukrainoje triumfuotų, tai šiandieną jau turime tris pagrindinius formatus. Pagrindinis, be abejo, yra Tarptautinis Baudžiamasis Teismas“, – penktadienį komentuodama tarptautinių procesų prieš Rusiją dėl karo nusikaltimų Ukrainoje eigą BNS sakė E. Dobrowolska.
Ji pažymėjo, kad prie šios bylos jungiasi vis daugiau valstybių ir ukrainiečių parodymai apie karo nusikaltimus renkami vis daugiau valstybių.
„Vis daugiau valstybių prisijungia, kitaip tariant, ukrainiečių, kurie bėga nuo karo, parodymai renkami vis daugiau valstybių ir atitinkamai įrodymų saugojimas koordinuojamas Eurojusto, tad Ukraina, vykdydama savo tyrimą, gali naudotis šiais įrodymais“, – sakė E. Dobrowolska.
Penktadienį per Vilniuje vykusį bendrą Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių posėdį vykstančių bylų eigą su Lenkijos kolegomis aptarusi teisingumo ministrė sakė, kad Lenkija taip pat ketina prisidėti prie Tarptautinio Teisingumo Teismo bylos.
„Antras procesas, Lietuva yra pareiškusi norą įstoti į Ukrainos bylą prieš Rusiją, mes kalbame apie Tarptautinį Teisingumo Teismą, kad genocido konvencija būtų teisingai aiškinama ir taikoma, kas labai svarbu, kad vis daugiau valstybių yra prisijungiančių, ir šios dienos kontekste kalbant su Lenkijos puse ji išreiškė norą, kad artimiausiu metu mėgins įstoti į bylą ir išreikšti palaikymą Ukrainai“, – kalbėjo ministrė.
Ji taip pat priminė, kad Lietuva paprašė Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) prijungti ją prie bylos prieš Rusijos vykdomą karinę agresiją ir žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje.
„Kas vienija visus tris formatus – kad visapusiškai teisingumas įsivyrautų, kalbame ne tik apie vadovų, bet ir Rusijos atsakomybę, ir dabar kalbama visuose Europos Sąjungos formatuose, kaip užtikrinti, kad tas turtas, kuris įšaldytas skirtingose ES šalyse, galėtų būti panaudotas, kad teisingumas būtų atstatytas“, – sakė E. Dobrowolska.
Rusijos karo nusikaltimus bei nusikaltimus žmoniškumui tiria Tarptautinis Baudžiamasis Teismas, Tarptautinis Teisingumo Teismas, Europos Žmogaus Teisių Teismas.
Be to, Lietuva tarptautinei bendruomenei yra pasiūliusi svarstyti galimybę įsteigti specialų tribunolą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą.