Nutukusių žmonių Lietuvoje grėsmingai daugėja. Medikai neslepia, kad tai dažnai lemia nesaikingas maisto vartojimas. Tačiau dažniausiai nutylima, kad daugiau maisto siekiantys parduoti gamintojai naudoja apetitą skatinančius priedus, rašo „Respublika“.
Natrio gliutamatas, dar vadinamas skonio stiprikliu, maskuojamas kodu E621 – nepakeičiamas greitojo maisto papildas. Jis suteikia patiekalui subtilaus skonio, o valgančiajam sužadina žvėrišką apetitą. Pasekmės pribloškiančios – pasaulyje kas antras suaugusysis ir kas penktas vaikas turi antsvorio, iš jų trečdalis jau yra nutukę.
Skonį stiprinantis natrio gliutamatas naudojamas visur – mėsos gaminiuose, konservuose, padažuose, įvairių koncentratų milteliuose, biriuose prieskoniuose, sultinių kubeliuose, staiga išpopuliarėjusiuose sausuose pusgaminiuose. Jo apstu greitojo maisto restoranų siūlomuose patiekaluose, kaloringuose gėrimuose. Šie maisto gaminiai sudaro didžiąją mūsų raciono dalį, nes jie gaminami greitai, lengvai, o svarbiausia – yra skanūs.
Skanumo jausmas sukelia žmogui priklausomybę. Užsukęs į maitinimo įstaigą, jis jau nebesižvalgo į sveiką maistą, o reikalauja gliutamatu pagardintų pusgaminių. Juos kemšančiam žmogui apetitas nevaldomai kyla. Norisi valgyti daug ir dažnai.
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Endokrinologijos skyriaus vedėjas Saulius Grigonis „Respublikai“ tvirtino, kad dėl natrio gliutamato žmogaus organizme padidėja insulino kiekis, žadinantis apetitą. Neturinčiam polinkio persivalgyti žmogui nedidelė gliutamato dozė nėra kenksminga, tačiau nuolatinis smauguriavimas skanikliais pagardintu maistu gali būti greito nutukimo priežastis.
Geriausiai natrio gliutamato poveikį iliustruoja laboratorijose auginamos žiurkės, su kuriomis išbandomi sukurti vaistai nuo diabeto. Matinamos gliutamatu žiurkės be reikalo daug ėda, nutunka per rekordiškai trumpą laiką ir suserga diabetu, rašo „Respublika“.