Sveikatos guru paskelbė griežtą įspėjimą dėl „ekrano apnėjos“ keliamo pavojaus – šį terminą sugalvojo buvusi „Microsoft“ vadovė Linda Stone, kuri ėmėsi misijos didinti informuotumą apie šią šiuolaikinę ligą.
2007 m., kai L. Stone pati susidūrė su sveikatos problemomis, ji atrado plačiai paplitusį ir klastingą įprotį, kuris paveikia daugumą žmonių jiems to nežinant – netinkamą kvėpavimą per daug įsitraukus į ekrano turinį. Tinklalaidėje „Body Electric“ L. Stone papasakojo apie savo atradimą, rašo express.co.uk.
„Kai tik prisėsdavau prie kompiuterio, ilgiau sulaikydavau kvėpavimą arba kvėpuodavau negiliai, – pasakojo ji tinklalaidės pašnekovui Manoushui Zomorodi. – Tikrindama elektroninį paštą įkvėpdavau (nes mes įkvepiame laukdami), bet neiškvėpdavau, kadangi laiškų būdavo tiek daug.“
Sėdint prie kompiuterio daugelis netinkamai kvėpuoja
L. Stone nepasikliovė vien savo stebėjimais – ji atliko eksperimentą su savanoriais, kurie sutiko, jog jų pulsas ir kvėpavimas būtų fiksuojami prie ausies pritvirtintu prietaisu, kai jie naudosis kompiuteriu.
Dalyviai užsiėmė įvairia veikla, pavyzdžiui, tikrino elektroninį paštą, be jokio konkretaus tikslo naršė internete arba informacijos ieškojo tikslingai.
Rezultatai buvo iškalbingi – beveik visų jų kvėpavimas sutriko, išskyrus keletą žmonių. Reguliariai kvėpavo buvęs naikintuvų lakūnas-bandytojas, triatlonininkas ir profesionalūs šokėjai, dainininkai ir muzikantai.
Pasak L. Stone, tai buvo žmonės, kurie mokėjo kvėpuoti ir tuo pat metu kažką daryti, nes tai būtina jų profesijai. Ji aiškina, kad jos sukurtas terminas „ekrano apnėja“ reiškia, kad kvėpavimas sutrinka, kai žiūrime į ekraną.
Ji nustatė, kad tai daugiausia susiję su laikysena, atkreipdama dėmesį į tai, kaip mes tarsi susiliejame su ekranu, kai įrenginiu naudojamės ilgesnį laiką. Ji taip pat pabrėžė, kad nuolatinis informacijos srautas ekranuose prikausto dėmesį ir trikdo kvėpavimo ritmą.
Netinkamas kvėpavimas gali sukelti įvairias sveikatos problemas – organizmas tampa rūgštus, inkstai pradeda reabsorbuoti natrį ir sutrinka visa mūsų biochemija.
L. Stone įsitikino, kad išeitis nėra tokia paprasta, kai ji bandė išmokti šokti ir groti instrumentu, tikėdamasi, kad tai padės jai išlaikyti ir taisyklingą laikyseną, ir kvėpavimą.
Jamesas Nestoras, knygos „Kvėpavimas“ autorius, patarė, kaip paprastai išspręsti ekrano apnėjos problemą.
„Padėkite ranką ant pilvo ir lengvai įkvėpdami pajuskite, kaip šiek tiek išsiplečia ta pilvo sritis, o toliau kvėpuokite krūtine, – patarė jis. – Tuomet, jei sulėtinsite kvėpavimą, penkias-šešias sekundes įkvėpdami per nosį ir penkias-šešias sekundes per ją iškvėpdami, pastebėsite, kaip atsipalaiduoja jūsų pečiai.
Taip pat pastebėsite, kaip atsipalaiduoja veido raumenys, pajusite, kaip sumažėja širdies susitraukimų dažnis, o jei matuosite kraujospūdį, dauguma žmonių įsitikins, kad jis sumažėjo, nes taip jūsų kūnas grįžta į natūralią būseną.“
Jis pripažino, kad šio pratimo įvaldymas iš pradžių pareikalaus nemažai pastangų ir susikaupimo, tačiau paragino žmones kasdien skirti nors dvi minutes tinkamam kvėpavimui praktikuoti. Jis patikino, kad po kelių savaičių visa tai darysite nesąmoningai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!