Pasaulyje dirba daugiau moterų negu anksčiau, bet dauguma jų turi prasčiau apmokamus darbus ir beveik visos gauna mažesnį atlyginimą negu jų kolegos vyrai, ketvirtadienį praneša Tarptautinė darbo organizacija (TDO).
Jungtinių Tautų (JT) agentūra nurodė, kad pernai dirbo 100 mln. moterų daugiau negu 1996 metais. Tačiau apskritai vertinant visų 1,2 mlrd. dirbančių ar siekiančių įsidarbinti moterų darbą reikia pripažinti, kad atotrūkis statuso, darbo saugos ir užmokesčio srityse tebėra didelis.
Moterys sudaro 40 proc. visų pasaulio dirbančiųjų - kiek ir prieš dešimtmetį. Tačiau kai kuriuose regionuose, įskaitant Rytų Europą, Pietų Aziją ir Juodosios Afrikos dalį, sumažėjo darbo ieškančių moterų.
Moterys dažniau negu vyrai nepriimamos dirbti ir sudaro didžiąją dalį "dirbančių skurstančiųjų", kurių šeimose vienam asmeniui tenka mažiau negu vienas JAV doleris per dieną, pažymi TDO.
"Šio atotrūkio mažėjimo tempai yra labai lėti", - teigė organizacija savo ataskaitoje, paskelbtoje Tarptautinės moterų dienos proga.
Viena iš priežasčių, kodėl moterų darbo jėgą yra apėmęs sąstingis, yra ta, kad vis daugiau merginų siekia aukštojo išsilavinimo ir pradeda dirbti vėliau, teigiama ataskaitoje.
Moterų raštingumo rodikliai yra žemiausi pietinėje ir vakarinėje Azijos dalyse, Pietų Afrikoje ir arabų pasaulyje.
Tai regionai, kuriuose moterys dažniausiai dirba žemės ūkyje. Dauguma šių moterų užsiima prekyba vietos maisto turguose ir sunkiau negu vyrai įsigyja žemės bei gauna paskolas, pažymėjo TDO.
Vertinant pasaulio mastu, paslaugų sektoriuje dabar įsidarbina daugiau moterų negu žemės ūkyje ir pramonėje. Tuo tarpu vyrai dominuoja geriau apmokamose finansinių paslaugų ir nekilnojamo turto srityse. Dauguma moterų dirba bendruomeninių, socialinių ir asmeninių paslaugų srityse.
Moterys taip pat neproporcingai įdarbinamos tuose sektoriuose, kuriuose atlyginimai būna mažesni ir pastaruoju metu smuko, teigiama ataskaitoje ir pabrėžiama, kad itin didelė moterų koncentracija yra "penkiose "c": rūpybos (caring), darbo kasos aparatu (cashiering), aptarnavimo (catering), valymo (cleaning) ir biuro tarnautojo darbo (clerical) srityse".
"Dauguma šių darbo vietų yra profsąjungoms nepriklausančiose įmonėse, kur moterys turi mažiau galimybių derėtis ir pagerinti savo ekonominę padėtį", teigiama ataskaitoje. Joje pažymima, kad eidamos net specialių įgūdžių reikalaujančias pareigas moterys gauna tik 88 proc. vyrų atlyginimo.
TDO generalinis sekretorius Juanas Somavia (Chuanas Somavija) teigė, kad "tinkamo darbo propagavimas" turėtų padėti padidinti moterų pajamas ir pagerinti jų įsidarbinimo galimybes. Pasak jo, moterims darbovietėse taip pat trūksta teisinės ir socialinės apsaugos.
"Moterims turi būti suteiktas šansas dirbti pačioms ir išbristi jų šeimoms iš skurdo kuriant tinkamas darbo galimybes", - rašoma ataskaitoje.
"Priešingu atveju skurdo feminizacijos procesas tęsis toliau ir persiduos kitai kartai", - pažymima joje.