• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Diplomatijos skandalas: NSA sekė sąjungininkių ES diplomatines misijas

ES valstybės reikalauja JAV pasiaiškinti dėl neteisėto duomenų rinkimo

Ilgai lauktam Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Valstijų prekybos susitarimui gali iškilti grėsmė dėl įtarimų, kad amerikiečiai šnipinėjo ES biurus, sekmadienį perspėjo Europos teisingumo komisarė Viviane Reding (Vivjan Reding).

Ilgai lauktam Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Valstijų prekybos susitarimui gali iškilti grėsmė dėl įtarimų, kad amerikiečiai šnipinėjo ES biurus, sekmadienį perspėjo Europos teisingumo komisarė Viviane Reding (Vivjan Reding).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad naujausius įtarimus šnipinėjimu pareiškė žvalgybos analitikas, o dabar – bėglys Edwardas Snowdenas (Edvardas Snoudenas).

REKLAMA

Pirmadienį „The Guardian“ paskelbta informacija, kad JAV taikiniai taip pat buvo Prancūzijos, Italijos ir Graikijos ambasados Vašingtone, tikriausiai dar labiau padidins įtampą.

Briuselis, Paryžius ir Berlynas piktai reagavo į sekmadienio pranešimą vokiečių savaitiniame žurnale „Der Spiegel“, kuriame buvo detaliai aprašyta, kaip JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) sekė ES diplomatines misijas.

REKLAMA
REKLAMA

V.Reding perspėjo, kad derybos dėl didžiausios pasaulyje laisvosios prekybos zonos sukūrimo gali atsidurti pavojuje, jeigu įtarimai dėl šnipinėjimo pasirodys esą teisingi.

„Negalime derėtis dėl didelės transatlantinės rinkos, jeigu yra kokių nors abejonių, kad mūsų partneriai slapta pasiklauso Europos derybininkų biuruose“, – sakė V.Reding per vieną susitikimą Liuksemburge. Jos žodžius žurnalistams citavo atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iškart ėmėme kontaktuoti su JAV pareigūnais Vašingtone ir Briuselyje, ateikėme jiems šiuos spaudos pranešimus“, – sakoma Europos Komisijos pareiškime.

Sekmadienį „Der Spiegel“ rašė, jog nutekinti dokumentai rodo, kad JAV slaptosios tarnybos į Vokietiją taikėsi labiau nei į bet kurią kitą ES šalį.

REKLAMA

Cituodamas skaičius iš NSA dokumentų, žurnalas teigė, kad Vokietijoje kas mėnesį buvo stebima po pusę milijardo komunikacijos atvejų – telefono skambučių, elektroninių laiškų, SMS žinučių, įrašų interneto pokalbių svetainėse.

NSA šnipinėjo daugiau nei 38 „taikinius“

Prancūzija, Italija ir Graikija buvo tarp 38 „taikinių“ per JAV žvalgybos tarnybų operacijas, nurodoma dokumentuose, kuriuos Didžiosios Britanijos dienraščiui „The Guardian“ nutekino šiuo metu bėgliu tapęs buvęs Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) operatyvininkas Edwardas Snowdenas (Edvardas Snoudenas).

REKLAMA

Viename iš nutekintų JAV nacionalinio saugumo agentūros (NSA) failų sakoma, kad žvalgybos pareigūnai šnipinėjo ambasadas ir Jungtinių Tautų (JT) atstovybes: buvo sumontavę slaptą klausymosi įrangą elektroninėse ryšių priemonėse, perėmė konfidencialius pranešimus ir gaudė ryšių signalus specializuotomis antenomis, nurodoma straipsnyje, kuris buvo paskelbtas  „The Guardian“ tinklalapyje sekmadienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo mėginama klausytis pokalbių ir sekti susirašinėjimą Prancūzijos, Italijos ir Graikijos ambasadose Vašingtone, o Japonija, Meksika, Pietų Korėja, Indija ir Turkija buvo įvardytos tokių operacijų taikiniais viename 2010 metų dokumente.

Vokietijos savaitraštis „Der Spiegel“ anksčiau atskleidė, kad Europos Sąjunga (ES) buvo viena iš „taikinių“ didžiulėje Vašingtono internetinio šnipinėjimo programoje, o klausymosi įranga buvo paslėpta ES biuruose Briuselyje ir Jungtinėse Valstijose.

REKLAMA

Kaip rodo dokumentai, su kuriais susipažino „The Guardian“, „blakės“ buvo įmontuotos į šifruojantį fakso aparatą ES ambasadoje Vašingtone per operaciją „Perdido“ – veikiausiai siekiant išsiaiškinti apie nesutarimus tarp Bendrijos narių.

REKLAMA

Panašaus pobūdžio operacija prieš Prancūzijos atstovybę prie JT buvo praminta „Blackfoot“, o prieš šios šalies ambasadą Vašingtone – „Wabash“.

Italijos ambasada Vašingtone buvo operacijos „Bruneau“ taikinys.

ES, Paryžius ir Berlynas sekmadienį piktai pareikalavo atsakymų į kaltinimus, jog Vašingtonas šnipinėjo Bendrijos ir jos šalių biurus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent’as Fabiusas (Loranas Fabiusas) sakė, kad Paryžius pareikalavo JAV institucijų paaiškinimo dėl įtariamos „visiškai nepriimtinos“ šnipinėjimo veiklos.

JAV institucijos praėjusį mėnesį išdavė E.Snowdeno arešto orderį, kai šis buvęs žvalgybos kontraktininkas atskleidė detalių apie NSA vykdomą vadinamąją PRISM programą, pagal kurią renkama ir analizuojama informacija apie privačių asmenų veiklą internete ir telefono pokalbius visame pasaulyje.

REKLAMA

Nurodoma, kad šios informacijos šaltiniai yra interneto milžinės „Google“, „Yahoo!“ ir kitos bendrovės.

E.Snowdenas, kurio politinis statusas šiuo metu neaiškus, tebėra įstrigęs Maskvos Šeremetjevo oro uoste, kur atskrido iš Honkongo birželio 23-iąją. JAV atšaukė jo paso galiojimą, todėl jis negali išskristi kitur, taip pat palikti oro uosto, neturėdamas Rusijos vizos.

REKLAMA

JAV Europai dėl pranešimų apie šnipinėjimą atsakys „diplomatiniais kanalais“

Jungtinės Valstijos sekmadienį pareiškė, kad Europos Sąjungai (ES) dėl naujų pranešimų apie amerikiečių šnipinėjimą ES biuruose atsakys „diplomatiniais kanalais“.

„Nors viešai nekomentuosime konkrečios įtariamos žvalgybinės veiklos, kalbėdami apie politiką esame aiškiai pasakę, kad Jungtinės Valstijos renka tokią užsienio žvalgybinę informaciją, kokią renka visos šalys", – priduriama Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuro pareiškime.

REKLAMA
REKLAMA

Pareiškimas buvo paskelbtas Europos Sąjungai ir tokioms jos narėms, tokioms kaip Vokietija ir Prancūzija, piktai pareikalavus atsakyti į žurnalo „Der Spiegel“ pranešimą, pagrįstą medžiaga, kuri yra siejama su žvalgybos paslapčių viešintoju Edwardu Snowdenu (Edvardu Snoudenu) ir kuri rodytų, kad JAV slapta pasiklausydavo ES biuruose Briuselyje ir Jungtinėse Valstijose.

„Jungtinių Valstijų vyriausybė deramai atsakys Europos Sąjungai per savo diplomatinius kanalus ir ES bei JAV žvalgybos ekspertų dialogą, kurį JAV pasiūlė prieš kelias savaites“, sakoma Nacionalinės žvalgybos direktoriaus pareiškime.

„Taip pat aptarsime šiuos klausimus dvišaliu (pagrindu) su ES narėmis“, – priduriama jame.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų