Liko mažiau nei metai ir Europos sąjunga turės savo pirmąjį prezidentą. Kol kas realiausiu pretendentu į šį postą yra laikomas buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas, tačiau rimtą konkurenciją jam pasiryžę sudaryti keli kiti žinomi politikai, skelbia „Spiegel“.
ES valstybėms narėms prireikė ne vienerių metų, kad pagaliau būtų pritarta naujos ES prezidento institucijos sukūrimui. Iki šiol lyderystė ES veikdavo rotacijos principu, kai kas pusmetis keisdavosi sąjungai pirmininkaujanti šalis. Tačiau Lisabonos sutartyje, kurią dar turi ratifikuoti visos šalys narės, numatyta ES prezidento pareigybė. Prezidentas sąjungai vadovautų pustrečių metų.
Kol kas realiausiu pretendentu užimti prezidento kėdę yra laikomas T. Blairas, kurį remia kai kurie įtakingi politikai. Tarp jų – ir Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, kuris, kaip teigiama, T. Blairą palaiko tiek dėl asmeninių, tiek dėl politinių motyvų. Per pastarąjį vizitą Prancūzijoje T. Blairas netgi prabilo prancūziškai, o visos jo išsakytos mintys aiškiai rodė, kad buvęs Didžiosios Britanijos premjeras jau pradėjo rinkiminę kampaniją ir rimtai nusitaikė į postą.
Tačiau T. Blairui netrūksta ne tik įtakingų rėmėjų, tačiau ir oponentų. Teigiama, kad Vokietijos kanclerė Angela Merkel nesižavi idėja ES prezidento poste matyti T. Blairą. Nesižavi tokia idėja ir dabartinės Didžiosios Britanijos vyriausybės, vadovaujamos Kordono Browno, nariai. „Daily Telegraph“ netgi paskelbė, kad vyriausybėje rezgamas planas užkirsti T. Blairui kelią į ES prezidentus.
Jei T. Blairo ambicijos subliūkš, tikėtina, kad ES prezidento posto itin atkakliai sieks buvęs Liuksemburgo premjeras Jeanas-Claudas Junckeris. Pabrėžiama, kad šiam politikui kiek trūksta charizmos, tačiau jis turi įtakingų draugų reikiamose vietos. Kandidatas palaiko glaudžius ryšius tiek su N. Sarkozy, tiek su A. Merkel. Be to, jo kandidatūrą gali remti didžiųjų ES valstybių narių diktato pabūgusios mažosios šalys.
Tarp kitų pretendentų į ES prezidento postą minimos ir buvusio Lenkijos prezidento Aleksandro Kwasniewskio bei dabartinio Belgijos ministro pirmininko Guy Verhofstadto pavardės. Neatmetama tikimybė, kad posto sieks ir buvęs Ispanijos vyriausybės vadovas konservatyvusis Jose Maria Aznaras. Jam konkurenciją gali sudaryti ir dabartinis premjeras socialistas Jose Luisas Rodriguezas Zapatero.