1. Mityba šventiniu laikotarpiu dažniausiai organizmui tampa tikru iššūkiu – kokius patarimus duotumėte, kad to būtų galima išvengti?
Gerkite daugiau vandens, valgykite daugiau daržovių, venkite kepto maisto ir riebių patiekalų. Visko ragaukite po nedaug, stenkitės nepersivalgyti ir daryti pertraukas tarp skirtingų patiekalų. Dažnas daro didžiulę klaidą, kai tikintis gausių vaišių, nevalgoma visą dieną, taip norint „sutaupyti skrandį“ vakarui. Taip padaroma dviguba žala, nes sulėtinama medžiagų apykaita organizme, vėliau persivalgoma, taip organizmas kaupia dar daugiau atsargų riebalų pavidalu. Jei vis dėlto neatsilaikėte pagundai persivalgyti, išeikite pasivaikščioti, sekančią dieną darykite „lengvos iškrovos“ dieną: valgykite liesas daržovių sriubas, daržovių salotas, išgerkite stiklinę 100 proc. vaisių ir daržovių sulčių ar pakelį glotnučių. Taip leisite pailsėti jūsų virškinimo sistemai, atstatysite energijos pusiausvyrą, o su minėtu maistu gautos skaidulos dar atliks ir „šluotos“ vaidmenį.
2. Kokį maistą reikėtų rinktis švenčių metu? Kokių produktų vengti?
Venkite mišrainių su riebiais padažais. Jei įprastai pietums renkatės tokį garnyrą kaip virtos bulvės ar ryžiai, rekomenduojamus, kad suteiktų jums energijos, sotumo bei sumažintų tikimybę vakare persivalgyti, tai sėdint prie gausaus švenčių stalo tikrai vertėtų atsisakyti duonos, bulvių ir pan. garnyrų. Juk kalorijų poreikį greičiausiai ir taip viršysite. Rinkitės liesesnius užkandžius: vietoj riebių dešrų rinkitės liesą vytintą mėsą ar žuvį, vietoj mišrainės su riebiu padažu – daržovių salotas, vietoje riebaus torto – šerbetą, vaisių salotas ir pan. Geriausia pasirinkti vieną patiekalą, pavalgyti ir tik palaukus 2-3 valandas ragauti kito patiekalo. Kad nekiltų pagunda persivalgyti, stenkitės valgyti reguliariai, kaip valgote įprastai.
3. Galbūt šventinis persivalgymas nėra blogai, jei trunka vos kelias dienas?
Persivalgyti – niekada nerekomenduojama. Juk taip ne tik gauname žymiai daugiau kalorijų, nei reikia, bet ir apsunkiname virškinimo sistemą, tampome skrandžio sienelę, ne retai dėl perpildyto skrandžio vargina rėmuo, dėl ko gali būti žalojami dantys, stemplė ar net viršutiniai kvėpavimo takai. Persivalgymas ypač pavojingas sergantiems lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies-kraujagyslių, cukriniu diabetu, gastritu, pankreatitu, gastroezofaginiu refliuksu (GERL) ir kt.
4. Kaip su užkandžiavimu švenčių metu? Ar reikia? Kokius užkandžius rinktis?
Net švenčių dienomis reikia išlaikyti rėžimą, valgyti pusryčius, pietus bei vakarienę ir du lengvus užkandžius. Užkandžiams dėl gausių vaišių šventiniu periodu rekomenduoju rinktis daug skaidulų turinčius užkandžius: daržoves, vaisius, stiklinę 100 % sulčių ar pakelį glotnučių, kurie turi beveik tuos pačius vitaminus ir mikroelementus, kaip ir vaisiais ir daržovės, iš kurių jie yra pagaminti.
5. Koks jūsų Kalėdų receptas, kad gerai jaustumėtės per visas šventes?
Žinoma, būtinai valgyti tinkamą maistą, sveikus užkandžius, taip pat nepamiršti ir fizinės veiklos. Pasistenkite kuo daugiau judėti: šokti, eiti pasivaikščioti, venkite ilgo sėdėjimo užstalėje ir besaikio užkandžiavimo.