Signalinė raketa, fejerverkai, o gal žaliai blykstelėję ateiviai? Tokios tautiečių spėlionės pasipylė savo akimis išvydus šį vaizdinį. Dalis žmonių sako nespėję išsitraukti savo telefono ir užfiksuoti neįprasto vaizdo, mat jis truko vos keletą sekundžių. O kitiems, bent dalelę įamžinti pavyko.
„Vienas iš nedidelių akmenukų praskrido iš Lietuvos nu ir matėsi toje užfiksuotoje medžiagoje, matosi, kad jis susprogo“, – sako VU astronomijos profesorius Vladas Vansevičius.
O tas akmenukas, anot mokslininkų yra pats tikriausias meteoras, dėl savo švytėjimo dar vadinamas bolidu. Jis praskriejo pro mus šimto kilometrų aukštyje. Šis reiškinys galėjo matytis kone visoje Lietuvoje. Maža to, praskriejęs pro šalį tas pats meteoras užfiksuotas ir kaimyninėje Latvijoje. Labiausiai visus mačiusius nustebino ryškiai suspindęs žalsvas blyksnis.
„Jeigu žalias, tai jis pakankamai daug magnio turi. Magnio spalva žalia. Nes įkaitintas jis žaliam diapazone švyti. Pasakyti iš kokios medžiagos, sunku. Bet žalios spalvos indikacija rodo, kad tai gali būti ne akmeninis meteoritas gal jis greičiau metalinis“, – teigia V. Vansevičius.
Mokslininkai sako, neaišku, kaip pasisuko šio meteoro kelias. Šalies padangėje ypatingu reiškiniu žmonės galėjo gėrėtis vos penketą sekundžių. Vėliau blykstės nesimatė. Meteoras danguje skriejo žaibišku greičiu. Todėl neaišku, jis sudegė ar skrido toliau ir kažkur nukrito.
„Kai kurie nenukrenta, kai kurie sudega visai, bet šitas, matosi, turėjo nukristi, bent nedideli gabaliukai turėjo pasiekti žemę, nes suyrimo metu, gana stiprūs gumulai matosi jame“, – sako V. Vansevičius.
Kai kur į žemę nukritę dangaus kūnai gali pridaryti rimtos žalos arba net baigtis katastrofa. Mūsų šalyje yra likę du krateriai, po kadaise į žemę nukritusių meteoritų. Tačiau paskutiniu metu pro šalį skriejantys dangaus kūnai mums draugiškesni, nei, kad pavyzdžiu, tolimesnėse šalyse, kur dėl nukritusių meteoritų vyksta gaisrai, griūna namai:
„Jeigu kiti mažiukai krenta, ten gramais, ar ten centimetrais ir tai užtenka, kad jis sužibtų. O šitas jau metrinių klasėje priklauso, nes kitaip jis neskilinėtų į tokius aiškius gabalus. Tai jeigu jau kur tai jis jau duobę padarytų taip jau neblogą, bet tikėkimės, kad jis sudegė arba sulauksim pranešimų, kad yra kažkur nukritę.“
Anot mokslininkų, giedrą naktį tokių meteoritų galime pamatyti dar ne vieną, tačiau reginio suplanuoti ir numatyti iš anksto tikrai neįmanoma.