Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi neįvardinto viešbučio atstovai tikindami, kad dėl atšaukiamų rezervacijų, viešbučiai patiria didžiulius nuostolius. Susisiekus su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidente Evalda Šiškauskiene paaiškėjo, kad problema tikrai yra ir ją bandyta spręsti, tačiau išeities nerasta.
Pasiima vizą, o rezervaciją atšaukia
Rusijos piliečiai, norėdami gauti lietuviškas turistines Šengeno vizas, pirmiausia turi rezervuotis gyvenamąją vietą apsistojimo laikotarpiu. Tai jie padaro per visiems žinomus tinklalapius, kaip pavyzdžiui booking.com. Rezervacijos daromos ilgesniam laikotarpiui, o vėliau, iki apsistojimo likus kelioms dienoms, nemokamai atšaukiamos. Už atšaukimą kompensacijų viešbučiai negauna, o likus kelioms dienoms tuos kambarius išnuomoti kažkam kitam yra itin sunku.
Pagal išduodamų Šengeno vizų skaičių, Rusija – pirmoje vietoje. 2015 m. iš viso buvo išduota virš 3,4 mln. Šengeno vizų, įskaitant daugkartines vizas. Be jų, skaičius sumažėja iki maždaug 1,08 mln.
Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, 2015 m. Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos Rusijos Federacijoje iš viso išdavė 112 580 trumpalaikių Šengeno (C) vizų.
Tuo tarpu turistai turėdami vienos šalies vizą gali išvykti į kitas šalis. Būtent tokią tendenciją viešbučiai ir pastebi. Kitos šalys mėgindamos to išvengti, reikalauja sumokėti dalį apsistojimo sumos.
Turistai apsistodami Lietuvoje perka įvairias prekes, naudojasi paslaugomis, o taip pinigai keliauja ir į valstybės biudžetą. Skaičiuojama, kad Lietuvoje per 2015 metus apsilankė 211 tūkst. turistų, o tuo tarpu Rusijos turizmo departamentas rašo, kad iš Rusijos į Lietuvą išvyko apie 743 tūkst. turistų.
E. Šiškauskienė pasakoja, kad apie šią problemą daug diskutuota su Užsienio reikalų ministerijos sudaryta darbo grupe. Svarstyta, ar įvesti išankstinį apmokėjimą, tačiau suprasta, kad taip būtų stabdomas visų turistų srautas, ir tų, kurie sąžininga atvažiuoja ir viešbučiuose apsistoja.
„Paklausiau keletos narių tai sakė tikrai yra problema ir nemaža. Problema ta, kad „bookinge“ užsisakius viešbutį, tu prieš parą gali atsisakyti nieko nemokėdamas. Ir čia nieko negali padaryti. Svarstėme, kaip nuo to apsisaugoti, tai arba labai sugriežtinti sąlygas tiems, kurie nori atvykti, arba atsisakyti tų srautų.
Iš ties mums tas reikalavimas – pateikti rezervaciją, atrodo perteklinis. Jei žmonės negyvena, bet gauna vizą, tai kam jį pateikti iš vis. Klausiau, asociacijos narių, kaip būtų galima išspręsti tai, nes mes neradome būdų. Jie sako, kad arba reikia su kiekvienu diskutuoti, arba imti iš anksto apmokėjimą, jei matai, kad atvažiuoja daugiau negu vienai parai“, - galimybes aptaria E. Šiškauskienė.
Pasak jos, jei nariai ir toliau kels šią problemą, bus bandoma susėsti su URM darbo grupe ir ieškoti sprendimų. Tačiau pirmiausia reikia sulaukti kol procesai vėl pradės judėti, bus paskirti visi viceministrai.
Užsienio reikalų ministerija: vadovaujamasi Europos Komisijos sprendimu
Užsienio reikalų ministerija (URM) informavo, kad Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos prašymai dėl Šengeno vizų išdavimo yra nagrinėjami vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu, nustatančiu Bendrijos vizų kodeksą, kuris yra tiesioginio taikymo teisės aktas ir privalomas taikyti visoje ES. „Asmuo, pateikiantis prašymą išduoti vizą, taip pat pateikia patvirtinamuosius dokumentus, dėl kurių sąrašo susitaria konkrečioje trečiojoje šalyje reziduojančių valstybių narių konsulatai vietos Šengeno bendradarbiavimo lygmeniu, o patvirtina Europos Komisija įgyvendinamuoju sprendimu“, - rašoma atsakyme. Būtent Europos Komisijos nustatytuose reikalavimuose yra numatyta, kad asmuo, vykstantis turistiniais tikslais į Šengeno valstybes, turi pateikti apgyvendinimo patvirtinimą. „Apgyvendinimo rezervavimo sistemos atstovų Lietuvoje teigimu, apgyvendinimo paslaugas teikiantys verslininkai gali pasirinkti, kokiomis sąlygomis siūlyti klientams nakvynės ir poilsio paslaugas, o dažnai atšaukiamų rezervacijų gali būti sumažinama pasirenkant atsiskaitymą ne grynaisiais pinigais, o kreditinėmis kortelėmis“, - išeitį pasiūlo URM. Viešbučius, kurie turi informacijos, kad jų rezervacijomis buvo pasinaudota tik siekiant gauti vizą ir tai jau yra tapę ydinga tendencija, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Konsulinis departamentas skatintų kreiptis ir informuoti.