Didžiosios Britanijos premjeras Tonis Bleras (Tony Blair) laimėjo aštuonis mėnesius trukusį įnirtingą karą su BBC, tačiau ankstesnio visuomenės pasitikėjimo, kaip rodo penktadienį paskelbti viešosios nuomonės apklausų rezultatai, neatgavo.
Šią savaitę aukštas teisėjas, atlikęs tyrimą ir išnagrinėjęs su vadinamuoju Deivido Kelio (David Kelly) savižudybės skandalu susijusius faktus, nusprendė, kad BBC neteisingai apkaltino vyriausybę, tariamai siekiant įtikinti neapsisprendusius rinkėjus, pagražinus žvalgybos duomenis apie Irako keliamą grėsmę. Reaguodami į oficialaus tyrimo išvadas, atsistatydino BBC valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius, o visuomeninis transliuotojas viešai atsiprašė. T. Bleras priėmė atsiprašymą ir paskelbė, kad nesutarimai baigėsi.
Tačiau penktadienį dviejuose laikraščiuose paskelbti duomenys rodo, kad kaltinimai dėl manipuliavimo žvalgybos duomenimis pakirto piliečių pasitikėjimą T. Bleru ir jo kabinetu.
Anot ICM apklausos, kurios rezultatus išspausdino "Guardian" ir kuri buvo atlikta teisėjui lordui Hatonui (Hutton) jau paskelbus vyriausybę išteisinančią išvadą, rinkėjų pasitikėjimas T. Bleru smuko dar dviem balais iki -17. Be to, respondentų, kurie tiki BBC, yra tris kartus daugiau negu tokių, kurie tiki vyriausybe, o pritarimas invazijai į Iraką per savaitę sumažėjo 6 proc. - iki 47 proc.
Sprendžiant pagal "Times" laikraštyje išspausdintą "Populus" apklausą, dėl D. Kelio skandalo visuomenės pasitikėjimas T. Bleru ir BBC sumažėjo maždaug vienodai.Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos ekspertas D. Kelis nusižudė praėjusių metų liepą po to, kai buvo įvardintas kaip BBC pranešimo, jog vyriausybė sąmoningai išpūtė Irako keliamą grėsmę, šaltinis. Dėl šio pranešimo tarp vyriausybės ir BBC kilo arši žodžių kova.
Prieš 82 metus įsteigta transliuotoja BBC, kurios finansavimui visos Didžiosios Britanijos šeimos, turinčios spalvotą televizorių, moka metinį 116 svarų (210 JAV dolerių) mokestį, daugeliui šioje šalyje yra nacionalinio pasididžiavimo šaltinis, o užsienyje ji aukštai vertinama kaip pavyzdinis visuomeninio radijo ir televizijos modelis. BBC kruopščiai saugo savo nepriklausomumą ir praeityje ne kartą buvo sukryžiavusi špagas su politikais, tačiau iki šiol ji niekada nebuvo sulaukusi tokios atviros kritikos iš nepriklausomo teisėjo.
T. Blero oponentai, daugelis komentatorių ir didelė dalis visuomenės priblokšti reagavo į tai, kad lordas Hatonas išteisino vyriausybę visais kaltinimo punktais ir taip griežtai supeikė BBC.
Reuters-ELTA