O kai kurioms iš jų, robotai gali būti labiausiai tinkama išeitis, cituojama „Resolution Foundation“ eksperto ataskaita.
Beveik trečdalis dirbančiųjų maisto pramonėje yra ES migrantai. Daugiau nei penktadalis namų ūkio personalo šalyje yra iš ES, kaip ir daugiau nei aštuntadalis sektoriuose nuo žemės ūkio iki sandėliavimo ir tekstilės pramonės.
Nutrūkus laisvam darbo jėgos judėjimui, išlikus dabartinei situacijai, jos kaina gerokai išaugs. Jeigu dar atsižvelgsime į augantį minimalų darbo apmokestinimą, pensijų fondų ir darbuotojų apmokymų programas, darbdaviams atsiras stiprus noras investuoti lėšas į procesų automatizavimą.
Anot ataskaitos, tai nebūtinai yra blogas dalykas. Visuomet pasiruošę dirbti pigūs darbuotojai leido Didžiosios Britanijos darbdaviams daugelį metų „prasmukti“ su gana mažomis kapitalo investicijomis, ir tai ypač pasimatė prasidėjus globaliai finansų krizei.
Didžiajai Britanijai reikia daugiau robotų
„Tai, ko reikia Didžiajai Britanijai – su jos aukštu darbo užimtumu, klaikiu produktyvumu ir mažomis investicijomis – yra daugiau robotų“, – pareiškė Adamas Corlettas, „Resolution Foundation“ analitikas. Ekspertas tikina, kad naujosios technologijos būtų lemiamos atsigauti siekiančiai Didžiosios Britanijos gamybai ir leistų stabilizuoti augimą.
Vieną tokį precedentą – kai migrantus pakeičia robotai – leidinys pateikia: JAV, mechanizacija visiškai pakeitė Kalifornijos pomidorų pramonę kai baigėsi fermerių eksportas iš Meksikos pagal Bracero programą.
Tačiau kai kurie sektoriai – tokie kaip maisto pramonės ar maitinimo paslaugų – yra labiau pasiduodantys sparčiai automatizacijai, negu kitos. Tam tikrose srityse, tokiose kaip valymas ar transportas, turima daug mažiau vilčių inovacijoms. Darbdaviai tikėtina vėl pasirinks karjeros ir mokymų centrus, o lobistai atakuos vyriausybę, kad ši leistų kryptingą imigraciją į tam tikrus, darbo jėgos trūkumą juntančius, sektorius.
Ekonomika po „Brexit“
Automatizavimas – nors gali ir sugriauti tam tikras darbų rūšis, tuo pačiu rimtai paveikiant žmonių ir net gyvenviečių likimus – nebūtinai grasina bendram žmonių užimtumui, tikinama ataskaitoje.
Bendrame išdirbtų valandų skaičiuje vidutinės kvalifikacijos darbai patyrė didžiulį nuosmukį per pastaruosius 30 metų; tačiau tuo pat metu iškilo nauji poreikiai mokslo, IT, sveikatos ir priežiūros srityse. Tai padeda paaiškinti, kodėl yra toks mažas užmokesčio persiskirstymas, nors Jungtinės Karalystės darbo užimtumo lygis pasiekė rekordines aukštumas.
Tiek verslui, tiek ir šalies valdžiai, anot A. Corletto, teks „atlaikyti gana stiprius iššūkius, siekiant nustatyti kaip atrodys šalies investicijos ir darbo jėgos aprūpinimas ekonomikoje po „Brexit“.