Šiandien Panevėžio apygardos teisme po pertraukos turėtų būti atversta didžiausio kada nors Lietuvoje įvykdyto plėšimo, per kurį buvo pavogta itin brangi, milijonais vertinama ikonų kolekcija, byla.
Prieš Panevėžio teismą stos septyni kaltinamieji – Artūras Barasa, Saulius Jankūnas, Nikolajus Glotko, Aleksandras Bespalovas, Remigijus Byčius, Saulius Navickas ir Leonidas Epelbaumas.
Jie ir dar trys jų draugai 2008-ųjų spalio 10-osios naktį, persirengę policininkais, pagrobė vertingą vilniečio Andrejaus Balyko 272 ikonų kolekciją.
Teisėsaugos vertinimu, jie kolekcininko šeimai padarė beveik 10 mln. litų turtinę žalą. Kolekcininkas teigia, kad padaryta kur kas didesnė – 52 mln. litų žala, jis teismui pareiškė tokio dydžio civilinį ieškinį.
Iš namų pagrobtos ne tik ikonos, bet ir daugiau kaip 100 000 eurų (345 000 litų), sidabriniai antikvariniai daiktai, savigynai išduotas pistoletas „Beretta 84F“, laikrodžiai ir visi kolekcininko žmonos papuošalai iš aukso, sidabro, perlų.
Pagrobtas ir automobilis, kuriuo pasišalino nusikaltėliai – vėliau jis buvo padegtas miške, maždaug už kilometro nuo apvogtų namų.
Apiplėšimo vakarą paties A. Balyko namie nebuvo – jis verslo reikalais viešėjo Prancūzijos sostinėje Paryžiuje.
Dešimt plėšikų
Ikiteisminį tyrimą buvo pavesta atlikti Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padaliniams. Rinkdami įkalčius, pareigūnai gan greitai nustatė organizuotą grupuotę, tačiau norint ją sulaikyti, teko vos ne metus stebėti įtariamuosius, rinkti įkalčius. Paaiškėjo, kad plėšikai veikė tarptautiniu mastu.
2010-ųjų pradžioje prasidėjo suėmimai. Per kratas buvo rasta dalis pagrobtųjų vertybių. Pas vieną gaujos narį, kuris buvo atsakingas už vertybių realizavimą, pareigūnai aptikto 11 ikonų. Dar 8 ikonos tuokart buvo surastos per bendrą Lietuvos ir Baltarusijos pareigūnų operaciją Minske, o dar 2 – Ukrainoje.
Po metų, 2011-ųjų kovą, Generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir bylą, surašytą į 17 tomų, perdavė nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.
Plėšimu, panaudojant šaunamąjį ginklą, valstybės tarnautojo vardo pasisavinimu, neteisėtu laisvės atėmimu panaudojant smurtą, šaunamųjų ginklų pagrobimu panaudojant smurtą, svetimo turto sugadinimu, kontrabanda, sukčiavimu, nusikalstamu būdu gauto didelės vertės turto realizavimu, žinant, kad jis įgytas nusikalstamu būdu, ir organizuotos grupės sukūrimu buvo apkaltinti 10 asmenų.
Prieš Vilniaus apygardos teismo teisėjus stojo Saulius Navickas, Saulius Jankūnas, Artūras Barasa, Nikolajus Glotko, Aleksandras Bespalovas, Remigijus Byčius, Leonidas Epelbaumas, Arturas Skurka, Jevgenijus Malimenkovas ir Erikas Griškevičius. Dalis jų dalyvavo apiplėšime, dalis bandė pardavinėti ikonas.
Iki teismo policija neviešino daug informacijos nei apie plėšikus, nei apie patį apiplėšimą.
Ruošėsi kelis mėnesius
Smulkmenos pradėjo aiškėti tik pradėjus nagrinėti bylą. Tada tapo žinoma, kad antikvariniais dirbiniais prekiaujančios įmonės „Atradimai“ savininką A. Balyką apiplėšti sumanė vilniečiai S. Navickas ir S. Jankūnas. Vilniuje sklandė kalbos, kad A. Balykas – turtingiausias sostinėje žmogus, savo turtą sukaupęs sovietmečiu, spekuliuodamas valiuta viešbučiuose. Tais laikais tai buvo laikoma vienu iš sunkiausių nusikaltimų, tačiau Andrejus milicijos spąstų išvengė. Atkūrus nepriklausomybę, jis ėmė prekiauti senienomis ir taip sukaupė antikvarinių daiktų kolekciją. Aišku, tuo patraukė norinčiųjų prasigyventi iš svetimo gero dėmesį.
Nusikaltėliai keletą mėnesių stebėjo kolekcininko namų aplinką Antakalnyje, S. Kairio gatvėje, ir šeimos narius, kruopščiai ruošėsi nusikaltimui. Tam jie įsigijo policininko uniformą, kaukes, keletą radijo stočių, šaunamųjų ginklų, baltą mikroautobusą apklijavo žalia juosta, kad jis būtų panašus į policijos automobilį.
Į žygį plėšikai buvo susiruošę keletą kartų, tačiau vis kas nors jiems sutrukdydavo. Galų gale jie, sužinoję, kad kolekcionierius išvyko į Paryžių, o namuose liko tik žmona su vaikais, spalio 10-osios naktį ryžosi veikti.
Pagrobė sūnų
Policininko uniformą apsivilkęs ir ūsus prisiklijavęs S. Navickas sustabdė automobilį „Volvo C80”, kuriuo tą vakarą važiavo kolekcininko sūnus Ornaldas Balykas. Prie vairuotojo prišokę penki vyrai lipniąja juosta apvyniojo jam galvą ir kojas, sumušė ir įkišo į „Volvo” bagažinę. Miško keliu pavažiavę į atokesnę vietą, užpuolikai vaikiną ištraukė iš bagažinės, mušė, tampė ir sukinėjo pirštus, pirštais spaudė akis.
„Užlaužė rankas, uždėjo antrankius, ėmė mušti ir klausinėti, kur tėvas laiko pinigus“, – naktinį susitikimą su „pareigūnais“, nagrinėjant bylą teisme, prisiminė jaunas vyras. Jis tada dar bandė apgauti plėšikus sakydamas, kad namuose yra ne tik tėvas, bet ir atvykęs draugas, tačiau šie, sekę namą, žinojo, kad tai – melas. Pagrasinę, kad apipils benzinu ir sudegins, plėšikai Ornaldą vėl įgrūdo į bagažinę ir apie 2 val. 30 min., įvažiavę pro garažo vartus, penkiese įsiveržė į namus.
„Nespėjau net išlipti iš lovos, kai du kaukėti vyrai puolė prie manęs. Kiti trys puolė prie jaunėlio sūnaus“, – teisme pasakojo nukentėjusioji Janina Balyko.
Moteris visam gyvenimui įsiminė, kaip vienas banditų prikišo jai prie žando pistoletą ir sušvokštė: „Nori gyventi?“
Šeimininkė įsibrovėliams iškart pasakė, kuriame stalčiuje namie buvo laikomi grynieji pinigai. „Aš nieko nemelavau. Ką klausė, tą ir atsakiau“, – prisiminė nukentėjusioji.
Banditai surišo moteriai kojas, rankas ir, užmetę antklodę, nunešė į namo viršų, kur kiti bendrai panašiai jau buvo sudoroję jaunėlį sūnų. Surištiesiems teko kentėti iki ryto. Plėšikai kokias 3–4 valandas nešiojo grobį iš namo į automobilius, kol galop išsinešdino.
Pirmoji apie 6 valandą ryto išsilaisvino šeimininkė. Ji pasikvietė kaimynę, apie plėšimą pranešė policijai, po to – vyrui.
Posėdžiai įstrigo
Penki teisiamieji iš pradžių buvo suimti (A. Barasa, S. Jankūnas, N. Glotka, A. Bespalovas, R. Byčius), o dar keturi jų į teismo posėdžius Vilniuje ateidavo iš namų. Su pareigūnais sutikusį bendradarbiauti S. Navicką teismo posėdžio metu saugojo kaukėtas apsaugininkas. Jam būnant Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime buvo nesunkiai sutrikdyta sveikata, be to, jis buvo terorizuojamas. Bendrai, sužinoję, kad juos išdavė vienas iš nusikaltimų organizatorių, pareikalavo, kad jis sumokėtų 7 mln. litų už pareigūnams suteiktą informaciją. Kai milijonų vyras nesumokėjo, tada jam buvo pagrasinta, kad jis bus perkeltas į žemiausios kastos kameras – „gaidyną“, „ožyną“. Dėl to S. Jankūnui net buvo pateikti kaltinimai, tačiau teismas jį išteisino.
Bylos nagrinėjimas vyko lyg ir įprastai, kol paaiškėjo, kad Vilniaus apygardos teisme Civilinių bylų skyriaus teisėja įsidarbino vieno kaltinamųjų – S. Jankūno – giminaitė Rūta Veniulytė-Jankūnienė. Tuomet byla buvo perkelta į Panevėžį. Ikonų pagrobimo bylą iš pradžių nagrinėjo Panevėžio apygardos teismo teisėja Nijolė Sušinskienė. Prokuroras antrą kartą perskaitė kaltinamąjį aktą, parodymus davė su teisėsauga bendradarbiaujantis kaltinamasis S. Navickas, dar kartą buvo apklausti ir nukentėjusieji.
N. Sušinskienės žinioje byla buvo kelis mėnesius. Vėliau paaiškėjo, kad ir ji šios bylos nenagrinės – teisėja perėjo dirbti į Vilniaus apygardos administracinį teismą.
Taigi, ši istorija vėl buvo pradėta narplioti iš naujo – jau trečiąjį kartą. 2012 metų gegužės 17 dieną bylą ėmėsi nagrinėti teisėjas Algirdas Gaputis, vėl apklausti nukentėjusieji.
Naujasis teisėjas praėjusių metų rugsėjį įtariamuosius, kurie jau dvejus metus buvo laikomi už grotų, išleido į laisvę. Štai tuomet byla ir ėmė strigti – teisiamieji vienas po kito ėmė sirgti, gydytis, todėl teismo posėdžius vis tekdavo atidėti. Kad byla būtų sparčiau nagrinėjama, teisėjas ją suskaidė į dvi dalis. Anot šias bylas nagrinėjančio teisėjo A. Gapučio, bylų išskyrimas paspartino jos nagrinėjimą.
Byla, kurioje įtarimai pateikti Erikui Griškevičiui, Artūrui Skurkai ir Jevgenijui Malimenkovui, toliau bus nagrinėjama rugsėjo 30 dieną.
Sulaikytas su įkalčiais
Tačiau išnagrinėjus ir šias bylas, ši istorija dar nebus pabaigta. Birželio pabaigoje Vilniuje ir Frankfurte buvo sėkmingai įvykdyta operacija, suplanuota Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuotų nusikaltimų tyrimo valdybos, Vokietijos Federacinės Respublikos Heseno žemės Vysbadeno miesto kriminalinės policijos pareigūnų bei Lietuvos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų.
Per operaciją Vokietijos policija sulaikė anksčiau Vilniuje Zelionų grupuotei priklausiusį Raimondą Aukštuolį (49 m.). Jis įkliuvo, kai Frankfurte ruošėsi paimti pinigus už parduodamas ikonas. Įtariama, kad R. Aukštuolis, veikdamas dar su trims vyrais bandė realizuoti dalį įkonų. Kiti trys įtariamieji sulaikyti Vilniuje ir Vilniaus rajone. Pas juos rastos 56 ikonos iš pagrobtosios kolekcijos. Be to, per kratas pas vieną įtariamųjų Vilniaus rajone, gyvenamajame name, rasti du pistoletai ir krūva šovinių.
Vilniaus miesto apylinkės teismas skyrė įtariamiesiems griežčiausias kardomąsias priemones – suėmimus.
Ikonų plėšime dalyvavusius asmenis pareigūnai įtaria dalyvavus ir dar mažiausiai trijuose plėšimuose – Garliavoje (Kaunas), Grigiškėse ir Marijampolėje. Čia aukomis tapo taip pat turtingi žmonės.