• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulinio garso dailininkų vaikystės namai dažniausiai būna turistų traukos centru. Tačiau Vitebsko miestas Baltarusijoje neskuba išnaudoti šio potencialo: Marko Šagalo, žymaus postmodernismo tapytojo, namai beveik nesulaukia tarptautinio dėmesio. Turistų minių nepritraukia ir dailininko frankofoniškas vardas, o gimtasis tapytojo miestas nusipelno būti įvardytas turistiniu užkampiu.

REKLAMA
REKLAMA

Markas Šagalas (Marc Chagall) gimė Vitebske 1887-aisiais ir savo jaunystę praleido Pokrovskajos gatvės 11-ame name. Daugeliui dailininko baltarusiška kilmė yra nežinoma, nes šalis nepadarė visiškai nieko, kad tai garsintų. Net sovietmečiu Šagalas buvo tarsi nematomas, nors į oficialius valstybės priešų sąrašus niekada įtrauktas nebuvo. Ko gero, šiai savotiškai žmogaus-valstybės priešpriešai įtakos turėjo Šagalo žydiška kilmė. 

REKLAMA

Po Spalio revoliucijos dailininkas buvo paskirtas Vitebsko meno akademijos direktoriumi, tačiau ilgai vaikystės mieste neužsibuvo. 1920 m. persikėlė į Maskvą, o iš Maskvos – į Kauną. Vis dėlto ilgai ir čia neužsibuvo ir tiesiu taikymu movė į Paryžių. Okupacijos metais – į Ameriką. Vėliau vėl grįžo ir mirė Prancūzijoje, tapusioje antrąja gimtine.

REKLAMA
REKLAMA

Apsilankymas menininko name yra patrauklus ir jaudinantis. Gimtojo miesto peizažai padarė didžiulės įtakos Šagalo kūrybai. Tai matyti iš mažų namelių, tvorų, gyvulių, vaikų atvaizdų paveiksluose. Vitebskas Šagalui – kaip Dublinas Džeimso Džoiso kūrybai. Jo paties teigimu: „Nėra nė vieno mano paveikslo, kur negalėtumėte rasti bent mažos Pokrovskajos gatvės dalelės“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Namo išorė niekuo neišsiskiria, tačiau viduje matyti, kad neseniai buvo atlikta restauracija. Tiesa, pinigus taupanti restauracija. Name tėra du kambariai ir virtuvė. Pati ekspozicija – menka. Kaip bebūtų, gausesni eskizai ir spausdiniai iš arti atspindi, koks buvo Šagalų šeimos gyvenimas. Vienas iš jų vaizduoja ant pietų stalo užmigusį tėvą, kitas – vandenį kaitinantį virdulį. Dar muziejuje galima rasti Šagalo nuotraukų su Pikaso, Bella (pirmąja žmona ir dailininko mūza) ir dukra. Tapytojas, beje, buvo vyriausias iš devynių vaikų šeimos.

REKLAMA

Kitas objektas, kurio neverta praleisti dailininko kūrybos mylėtojams, – Šagalo meno muziejus, įsikūręs vakarinės Dauguvos krantinėje. Nors ir finansuotas Europos Sąjungos, muziejus neturi tinkamos oro kondicionavimo sistemos, todėl kai kurie darbai nuo drėgmės yra pridengiami tam tikrais metų periodais. Muziejuje galima rasti vertingų litografijų su prekyženkliais tapusiais atvaizdais: smuikininkais, įsimylėjėliais danguje, Šagalu ant kamino. Atskira patalpa yra paskirta religinio pobūdžio paveikslams. Dar vienas menininko muziejus yra įsikūręs Paryžiuje.

REKLAMA

Pats Vitebskas buvo iki pamatų sugriautas Antrojo pasaulinio karo metais ir vienintelė išlikusi „šagalinio“ miesto dalis – mažytis rajonas šalia miesto aikštės. Kitur glūdi plačiakraštės gatvės ir į lankytojus spokso funkcionalūs, blunkančios anų laikų didybės pastatai. Šalia Šagalo muziejaus riogso Rusijos gubernatoriaus rūmai. Napaleonas čia praleido savo 43-ąjį gimtadienį, nelemtai užstrigęs 1812 m. karinės operacijos metu.

Vitebskas – taip pat vienas iš daugelio Baltarusijos miestų, kuriuose viešumoje galima išvystyti ir įamžinti Lenino biustus ir kitas sovietines atgyvenas. Tokių gatvių pavadinimų kaip „Sovetskaya“ ir „Kirov“ niekas pakeisti nesivargina.

Miesto privalumas – keli aukštai išstypę pastatai, siūlantys puikią panoramą į Dauguvos upę ir jos nuolaidžius krantus. Dėmesio verta ir Apsireiškimo bažnyčia. Ji sukonstruota iš kalkakmenio blokų, sutvirtintų plytomis ir tinku. Tai – vienintelis klasikinės Bizantijos architektūros perlas, esantis šiaurėje nuo Juodosios jūros. Visai šalia glaudžiasi daili medinė Aleksandro Nevskio ortodoksų bažnytėlė, pastatyta X amžiuje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų