Kaip įprasta, kasmetinės prestižiškiausio Didžiosios Britanijos vaizduojamosios dailės apdovanojimo - Turnerio prizo - dalybos neapsieis be skandalo. Antradienį (10.28) atidaroma pretendentų į šį prizą paroda. Labiausiai tikėtina, kad 20000 svarų prizą gaus du kontroversiškiausi D. Britanijos menininkai broliai Jake’as ir Dinos Chapmanai.
Jų kūrinys bronzinė skulptūra “Mirtis” iki šiol laikomas didžiulėje paslaptyje, tačiau landiems britų žurnalistams jau pavyko jį pamatyti ir aprašyti. Londono “Tate Britain” galerijoje esanti skulptūra vaizduoja dviejų nuogalių oralinį lytinį aktą su vibratoriumi.
Turnerio prizo ceremonijos organizatoriai prie įėjimo į galeriją pakabins itin retą Didžiosios Britanijos meno galerijose ir muziejuose ženklą “pavojinga sveikatai”. Tai reiškia, kad tarp eksponatų yra vaikams netinkamų atvirą seksą vaizduojančių kūrinių. Tai suprantama, nes “Tate Britain” galeriją kasdien aplanko tūkstančiai britų šeimų - pirmiausia čia juos traukia XIX a. vidurio anglų prerafaelitų tapybos kolekcija bei unikalus ir išsamus Williamo Turnerio, kurio vardu ir pavadintas Turnerio prizas, peizažinės kūrybos rinkinys.
Brolių Chapmanų “Mirtis” oficialiai bus pradėta eksponuoti antradienį. Šie menininkai Turnerio prizo pretendentų parodoje rodys dar vieną bronzinę skulptūrą “Seksas” - tai jų 1994 m. sukurto kūrinio iš netikro kraujo ir latekso, vaizduojančio ant medžio kabančias žmogaus kūno dalis, tęsinys. Naujajame darbe aukos taip pat pririštos prie medžio, tik šį kartą tai sunykę griaučiai, kurių viduriuose matyti musės, žiurkės bei vaikiški žaislai.
Ant sienos iš karto už skulptūros “Seksas” bus eksponuojami Chapmanų grafikos darbai - dar pavasarį daug diskusijų sukėlusios ant 80 originalių ispanų dailininko Goya graviūrų iš ciklo “Karo negandos” nutapytos klounų ir šunų galvos.
Pernai kultūros ministras Kimas Howellsas, komentuodamas Turnerio prizo rezultatus, pareiškė: “Jei tai yra geriausia, ką gali sukurtų britų menininkai, britų menas yra žlugęs”.
Dinos Chapmanas sutinka, kad naujieji jo ir jo brolio kūriniai daugelį šokiruos. “Žmonės į meną nereaguoja nuoširdžiai - jie labiau linkę pasikliauti specialistų nuomonėmis ir instrukcijomis. Manau, “šokas” nėra tinkamiausias žodis menui apibūdinti. Mūsų darbai - objektai, eksponuojami sterilioje aplinkoje ir skirti masių švietimui bei pramogai. Mes juos kūrėme šešerius metus - jei jie iš pradžių ir šokiravo, tai šiandien jau - nebe. Mūsų nuomone, jie skirti tam, kad žiūrovas susimąstytų, iš tiesų jie gražūs ir klasikiški”, - sako pretendentas į Turnerio prizą.
Be brolių Chapmanų, Turnerio prizą pretenduoja gauti keramikas Graysonas Perry, ant kurio vazų vaizduojamos pedofilijos, vaikų prievartavimo bei 2001 m. rugsėjo 11 d. teroro aktų Niujorke scenos, taip pat Willie Doherty, fotografas ir videomenininkas, kurio darbuose akcentuojama Šiaurės Airijos politinių konfliktų įtampa, bei Škotijoje gimusi skulptorė Anya Gallaccio - ji eksponuos bronzinę obelį, ant kurios šakų pūva tikri obuoliai.
Parengta pagal “The Observer”