Pastaruoju metu labiausiai augančios vaikų teisių užtikrinimo problemos - psichologinis smurtas ir su tėvų emigracija susiję nesutarimai.
Tai trečiadienį BNS pristatydama Seimui pateiktą Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos veiklos už 2008 metus ataskaitą žurnalistams pranešė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė.
"Tarp bendraamžių pradėjo vyrauti smurtas, daug kreipimųsi ir prašymų padėti - ir iš pedagogų, ir tėvų. Tai susiję ir su fiziniu smurtu, bet atkreiptinas dėmesys, kad vaikai pradeda suprasti, kas yra ir psichologinis smurtas. Prašoma pagalbos dėl to, kad, jų manymu, psichologinio smurto yra daug ir ugdymo įstaigose, globos namuose. Tai galima įvardyti kaip augančią problemą. Kartais vaikui sudėtingiau kęsti ne fizinį, o psichologinį smurtą", - teigė ji.
Pernai Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga pradėjo 142 tyrimus dėl smurto, kas yra 50 daugiau nei užpernai (91). Kreipimųsi dėl fizinio smurto 2008-aisiais buvo 69, psichologinio - 61. R.Šalaševičiūtės teigimu, dėl seksualinio išnaudojimo 2008 metais kontrolieriaus įstaiga sulaukė 12 kreipimųsi, keletas iš jų pasitvirtino - pasibaigė bylomis teismuose.
Kol kas smurtas - trečioji priežastis įstaigos tyrimams pradėti. Daugiausia tyrimų 2008 metais inicijuota dėl vaiko teisių apsaugos pažeidimų šeimoje - netinkamo tėvų valdžios įgyvendinimo (204 tyrimai).
Taip pat daug skundų 2008 metais gauta dėl savivaldybių Vaiko teisių apsaugos tarnybų (VTAT) veiklos pažeidimų, kai neužtikrinamos vaikų teisės ir teisėti interesai bei kai netinkamai atstovaujami vaikai teismuose ir kitose institucijose (145 tyrimai).
"Skundžiamasi tarnybų darbuotojų neatsakingumu ar abejingumu kai kurių vaikų atžvilgiu. (...) Kai kurios tarnybos dirba tikrai gerai, tačiau turime tarnybų, kurių darbuotojų darbo kokybė iš tikrųjų kartais liūdina. Viena iš tokių - Molėtų rajono vaiko teisių apsaugos tarnybos veiksmai, kurie daugeliu atvejų tiesiog nesprendė problemų operatyviai ar sprendė netinkamai", - kalbėjo R.Šalaševičiūtė.
Skundžiamasi, kad vaikų teisių užtikrinti nepadeda ir savivaldybių darbuotojai. Pagal vaikų teises ar teisėtus interesus pažeidusius asmenis pernai pradėtuose tyrimuose dominuoja šeima (307 tyrimai), minėtos VTAT (186 tyrimai) ir savivaldybės (79 tyrimai). Pasak kontrolierės, jos vadovaujama įstaiga atlieka tyrimą dėl savivaldybių socialinių darbuotojų darbo kokybės.
"Ne visada socialiniams darbuotojams užtenka kvalifikacijos, yra darbuotojų, kurie įvardijami kaip arogantiški ir nemokantys užmegzti kontakto", - sakė kontrolierė.
Anot jos, dar viena šiemet ryškėjanti tendencija vaiko teisių apsaugos srityje - su emigracija susijusių problemų skaičiaus augimas.
"Pradėjome gauti pakankamai daug skundų iš lietuvių, gyvenančių užsienyje. Tai yra ir dėl jų pačių vaikų nepriežiūros ar neatsakingo elgesio, ypač jei vienas sutuoktinis likęs Lietuvoje. Turime problemų dėl problemos, kurią galima įvardyti kaip vaikų grobimas - ar tai tėvai išsivežė vaikus, ar mamos neduoda tėvams vaikų ir tėvai įsivaizduoja, kad vaikai be jų sutikimo buvo išvežti", - pasakojo R.Šalaševičiūtė.
Jos teigimu, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai šalyje taip pat užklūva tai, kad skiriamas nepakankamas dėmesys neįgaliems vaikams, beveik nesprendžiamas vaikų priklausomybės nuo alkoholio klausimas.
"Nėra sistemos, kuri galėtų efektyviai padėti nuo alkoholio ar narkoinių medžiagų priklausomam vaikui ir tėvams. Nuo alkoholio priklausomi vaikai yra daugiausia iš pasiturinčių šeimų, nes tėvai nekontroliuoja, kaip vaikais leidžia kišenpinigius. (...) Reikia galvoti, kaip padėti tokioms šeimoms ir diskutuoti apie privalomą gydymą", - sakė kontrolierė.
Pasak jos, didelė problema - ir vaikų girtavimas kai kuriuose globos namuose, kur menka jų kontrolė. Nepilnamečiai gali įsinešti dažniausiai mažose parduotuvėlėse įsigytą alkoholį, smurtauti vieni prieš kitus. Kontrolierės tvirtinimu, didelės problemos paprastai kyla Klaipėdos vaikų globos namuose.
2008 metais didėjant prieinamumui prie interneto, tris kartus padaugėjo skundų, gautų elektroniniu paštu ir pateiktų įstaigos interneto svetainėje (2007 metais - 207; 2008 metais - 810). Taip pat išaugo kontrolieriaus iniciatyva pradėtų tyrimų skaičius (2007 metais - 149, 2008 metais - 324), tačiau sumažėjo kreipimųsi raštu (2007 metais - 446, 2008-aisiais - 382).
Pasak R.Šalaševičiūtės, apie savo problemas ėmė kalbėti ir mažesnėse vietovėse bei kaimuose gyvenantys vaikai, nors prieš keletą metų į vaiko teisių apsaugos kontrolierę kreipdavosi daugiausia didesnių miestų gyventojai.