Medikai sako, kad nykščių sąnarių susidėvėjimo bėda kankina kone kas antrą vyresnio amžiaus moterį. Šio negalavimo priežastys įvairios – tai ir traumos, ir nuolatinis monotoniškas darbas. Su nykščio sąnario problemomis susidūrė ir Diana. Klaipėdos rajono gyventoja pasakoja, kad pirmuosius ligos simptomus pajuto prieš kelerius metus.
„Prieš trejus metus pradėjo skaudėti. Galvojau, peršalo. Šildžiau, tryniau visokiais tepalais, žiūriu, kad nieko negerėja. Kuo toliau kenti, net nesinori judinti, tai galvoju, atrofuosis visiškai“, – sako Klaipėdos raj. gyventoja Diana.
Diana netrukus gulsis ant operacinio stalo, kur jai bus atlikta viena pirmųjų tokių uostamiestyje rankos nykščio operacijų. Piršto funkcijas chirurgai visiškai atkurs moteriai įstatydami naujos kartos šveicarišką endoprotezą.
„Tuo pačiu jis apsaugo nuo išnirimo tą sąnarį, kas irgi labai aktualu, kad tas sąnarys neišnirtų, nes kaip žinote su kitais dirbtiniais sąnariais mes turim tą pačią problemą ir tas atsispindi statistikoje. Taip pat padės išvengti komplikacijų“, – pasakoja chirurgas Ignas Riauba.
Ir štai, moteris jau ant operacinio stalo. Ji sąmoninga, nuskausminta tik ranka. Operacija unikali, tačiau trunka tik kelias valandas, o naudos daug. Tokį endoprotezą jau turi ir klaipėdietė Laima:
„Atsirado jautra, važiuosiu į sanatoriją. Va, jau šiandien man priklauso. Galėsiu mankštintis, tikiuosi, kad man leis dar geriau atstatyti, nors dabar nėra blogai. Tik privengiu, nes gydytojas sakė saugotis.“
Nykščio sąnarių susidėvėjimą chirurgai koreguodavo ir iki šiol. Tačiau operacijos tik pašalindavo skausmą.
„Šalindavom tik vieną kaulelį, vadinamą trapecinį kaulą, kuris be abejonės žmogui skausmą sumažindavo ta operacija, bet nesant atramos taškų, žmogaus funkcija ir judesys būdavo ribotas, tik neskaudėdavo“, – teigia I. Riauba.
Toks modernus nykščio protezavimas kainuoja 1200 eurų. Beveik visą sumą kompensuoja ligonių kasos.