Lietuvos gynyba NATO yra tokia pat svarbi kaip ir JAV, todėl lietuviams dėl Aljanso įsipareigojimų nėra ko jaudintis, tikina Lietuvoje viešintis NATO karinio komiteto pirmininkas admirolas Giampaolo Di Paola (Džiampaolo Di Paola).
„Aš žinau, kad saugumo klausimas jūsų šaliai yra labai svarbus, tad norėjau pasakyti, kad Aljansas užtikrina Lietuvos saugumą. Lietuva, būdama Aljanso nare, turi visas garantijas, kurios kyla iš solidarumo principo“, - žurnalistams trečiadienį sakė D. Di Paola.
Pasak jo, NATO penktasis straipsnis apibrėžia Aljanso pagrindą - kolektyvinę gynybą. NATO atstovas, paklaustas, ar Aljansas turi Baltijos šalių gynybos planą, teigė nenorintis leistis į detales, tačiau tikino, kad NATO yra pasirengęs.
„Aš turiu užtikrinti, kad kiekviena šalis gali jaustis saugi ir užtikrinta, kad penktasis straipsnis veikia. Kaip organizacija, NATO vykdo veiklą, pasirengimą. Jums leidus, nesigilinsiu į detales, bet mes esame efektyviai veikianti organizacija. Aš galiu jums pasakyti, kad mes esame turime atitinkamus planus visiems nariams. Jums nėra jokio reikalo išskirti savęs. Jūsų gynyba yra tokia pat svarbi kaip Turkijos, JAV, Vokietijos ar Prancūzijos“, - kalbėjo NATO atstovas.
Kalbėdamas apie NATO misiją Afganistane, kurio Goro provincijos atkūrimo grupei nuo 2005 metų vadovauja Lietuva, admirolas sutiko, kad abejoti šios misijos sėkme nedraudžiama, tačiau pabrėžė, kad tokios abejonės nereiškia, kad jos yra teisingos.
„Šioje globalioje aplinkoje saugumas turi daug platesnę reikšmę nei fizinis konkrečios vietos saugumas. Vilniaus centro saugumas taip pat yra tam tikras saugumo Afganistane aspektas. Rytoj kas nors iš Afganistano gali atvykti būdamas pasirengęs smogti čia. Todėl šalies saugumas šiandieniniame globaliame pasaulyje yra anapus tradicinio šalies gynybos suvokimo. Todėl Afganistane verta tęsti“, - sakė jis.
G. Di Paola teigimu, palyginus Afganistaną 1999 metais ir dabar, skirtumas akivaizdus. Vis dėlto jis priminė, kad situacija Afganistane yra sudėtingesnė nei Balkanuose, kur NATO pajėgos palaiko taiką jau dešimtmetį.
„Negalima tikėtis, kad čia misija truks trumpiau, greičiau. Šiuo atveju sėkmė negali būti pasiekta per vieną ar dvi naktis, tai atima laiko“, - svarstė NATO admirolas.
Klausiamas apie Lietuvos išlaidas gynybai, kurios sudaro apie 1 proc. nuo bendro vidaus produkto, jis sakė nebūsiantis suverenios valstybės sprendimų vertintojas.
„Tai pačios valstybės reikalas, aš gerbiu suverenios valstybės sprendimą. Aljansas turi vieną tikslą, bendrą visiems. Šiuo metu pasiekti šitą tikslą yra sunku, nes dabar sunkūs ekonominiai laikai, bet kas svarbu - neprarasti šio tikslo, tai yra pasiekti tokį finansavimo lygį, kuriam mes visi įsipareigojome“, - aiškino G.Di Paola.
Jis sakė Lietuvos sprendimą atsisakyti šauktinių ir pereiti prie profesionalų kariuomenės vertinantis teigiamai. Jo teigimu karinės Aljanso pajėgos turi būti lengvai dislokuojamos į bet kurią pasaulio vietą, būti pajėgios atsakyti į netradicinius karo metodus, terorizmą.