• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Naujoji Vengrijos vyriausybė Europai parodė, kaip nereikėtų komunikuoti nuosavos valstybės biudžeto sunkumų“, - teigia Zoltanas Kochas (Zoltan Koch), „Raiffeisen Capital Management“ bendrovės „Emerging Markets Equities“ skyriaus fondų valdytojas Vienoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Šis, iš vidaus politikų pasvarstymų kilęs, perdėtas prastos valstybės finansų padėties pavaizdavimas ir palyginimas su Graikija sukėlė nepasitikėjimą Vengrija ir pakenkė jos įvaizdžiui tarptautiniu mastu,“- mano Rytų Europos ekspertas. Nors šalis, kaip ir kitos Europos valstybės, ir turi kovoti su valstybės finansų sunkumais, tačiau Vengrija toli gražu tikrai neseks Graikijos pėdomis. Griežti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) įpareigojimai 2010 ir 2011 metų biudžetams jau yra privalomi, o deficitas nustatytas ties 3,8 proc. (šiemet) ir 2,9 proc. (2011 m.). Tebeteikiama 2008 m. lapkričio mėn. su TVF, ES ir Pasaulio banku suderinta finansinė parama, o visos priemonės dar neišsemtos, nes Vengrijos valstybė savo finansavimui galėjo pasitelkti obligacijų rinką. Be to, Vengrija – jei iš tikrųjų kiltų krizė – dar turėtų galimybę pasinaudoti ES ir TVF parengtu pagalbos paketu, skirtu ES užtikrinimo priemonėms (iš viso 750 mlrd. eurų). Vyriausybės obligacijų palūkanos šiuo metu nedidelės, teigiamas prekybos ir mokėjimo balansas padeda Vengrijai gana gerai susidoroti su savo skolomis. 80 proc. visų Vengrijos įmonių yra orientuotos į eksportą, taigi joms naudingas esamas Vengrijos forinto (HUF) silpnumas.

REKLAMA

Biudžeto konsolidavimas labiausiai palietė viešąjį sektorių ir bankus

„Smarkus taupymas greičiausiai bus vykdomas viešajame sektoriuje. Piliečių vyriausybė su Viktoru Orbanu ketina 15 proc. sumažinti išlaidas. Čia realu tikėtis atlyginimų mažinimo ir darbuotojų atleidimų“, – teigia p. Kochas. Taupymo priemonės palies ne tik viešąjį, bet ir finansų sektorių, bankams bus taikoma didelė rinkliava. Z. Kocho nuomone, šiai šakai vėl tenka didelis išbandymas, nes dėl sumažėjusios Vengrijos forinto vertės tapo sudėtinga prekiauti užsienio valiuta – ypač Šveicarijos frankais – ir bankai neteko anksčiau svarbaus pajamų šaltinio. Be to, vyriausybė svarsto apskritai uždrausti nekilnojamojo turto kreditų išdavimą užsienio valiuta. Šiuo metu dar tiksliai neaišku, kaip nukentės šeimos ir vidurinysis sluoksnis, pirmiausia nuo taupymo ir mokesčių, antra – nuo atleidimų (pvz., įvedus 16 proc. suvienodintą mokestį „flat tax“ ). Po įvykusių smarkių pokyčių galima daryti prielaidą, kad tam galimybę suteiks daugiau kaip du trečdaliai parlamento narių balsų.

REKLAMA
REKLAMA

Vertinant trumpalaikę perspektyvą, Vengrijos akcijų kursai nepastovūs – gerų šansų teikia vidutinio ir ilgo laikotarpio perspektyva

Paskelbtos naujosios vyriausybės priemonės Vengrijos akcijų rinkai trumpuoju laikotarpiu lemia nepastovius kursus. Dėl to investuotojams sunku apsispręsti, kur investuoti. „Šiuo metu nėra nei vieno sektoriaus, kuriam pastarieji įvykiai būtų buvę vien tik naudingi ir kuris tuo pačiu būtų vertinamas patraukliai. Kaip ir buvo tikėtasi, ypač stipriai nukentėjo bankų akcijos,“ – teigia Z. Kochas. Tačiau daugelis jų jau esą buvo pervertintos. „Gali būti, kad įmonėms ateina sunkūs laikai, nes kapitalo rinkų atžvilgiu ne itin draugiškai nusiteikusi vyriausybė gali tiesiogiai paveikti ekonomiką, apmokestindama klestinčius sektorius“, – mano akcijų valdytojas iš Vienos. Vidutinio ir ilgo laikotarpio Vengrijos akcijų rinkos perspektyvos išlieka geros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Obligacijų rinka: infliacija nekyla, geros sąlygos vertinant ilgalaikes perspektyvas

Jei, kaip to ir tikimasi, vyriausybė savo paskelbtas priemones įgyvendintų, sugrįžtų dėl nevykusios komunikacijos laikinai prarastas investuotojų pasitikėjimas, o didelės rizikos premijos vėl sumažėtų iki žemo lygio. „Kiekvienu atveju šiuo metu vyrauja geros sąlygos investuoti į obligacijas, nes infliacija praktiškai nekyla“, – įsitikinęs Ronaldas Šneideris (Ronald Schneider), „Raiffeisen Capital Management“ bendrovės „Global Fixed Income“ Rytų Europos obligacijų fondų valdytojas. „Jei forintas išliktų stabilus arba nežymiai nuvertėtų, nacionalinis bankas galėtų sumažinti palūkanų normą. Tai teigiamai paveiktų rinkas. Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, valiuta ir vyriausybės obligacijos (palūkanos nuo 7 proc. ir didesnės) išlieka patraukliomis,“ - mano R. Šneideris.

„Raiffeisen Capital Management“ informacija

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų