Laikas, kai dezinfekcinį skystį lietuviai graibstė ir perpardavinėjo – jau praeitis. Dabar prekybos centuose dezinfekcinio skysčio galima rasti tiek kosmetikos skyriuje, tiek ir šalia kitų buitinės chemijos prekių.
Prasidėjo jau 4 karantino savaitė, tad dezinfekcinis skystis nebėra deficitas. Galima įsigyti pagal savo poreikį ir kišeninį variantą, ir didesnį butelį ar netgi 5 litrų dėžę.
Skysčio kainos jau taip pat krenta. Visgi pilno vežimo skysčio išsivežti nepavyks.
„Vienas žmogus, laikantis Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimų, gali įsigyti ne daugiau 1 l pakuotę. Jei pakuotė 1 litro – 1 pakuotę. Jei 5 l – irgi 1 pakuotę. Jei talpa mažesnė – tik porą tų pakuočių“, – sako prekybos tinklo atstovė Rima Aukštuolytė.
Ant dezinfekcinių skysčių etikečių turi būti parašyta, kad šie skysčiai yra skirti rankoms dezinfekuoti. Ant kai kurių parašyta netgi koncentracija, jog alkoholio yra 80 proc., mat tiek reikalauja Pasaulio sveikatos organizacija.
O štai viena šiaulietė iš vienos Lietuvos bendrovės internetu nusipirkusi užsienyje gaminto dezinfekcinio skysčio pauosčiusi suabejojo jo kokybe, mat kvapas buvo per silpnas. Pasiėmusį spiritometrą moteris nusprendė patikrinti alkoholio koncentraciją skystyje ir matuoklis esą parodė ne 80, o daug mažiau – vos 50 proc. gryno alkoholio.
„Jis labai silpną kvapą turėjo ir nusprendžiau jį patikrinti. Galvoju, kodėl šitas tokio silpno kvapo? Gal jis neveiksmingas tiesiog?“ – pasakoja šiaulietė Neringa.
Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, 50 procentų alkoholio tirpalas tinka tik valyti paviršiams, tačiau esą nedezinfekuoja. Dezinfekcijai reikia mažiausiai 70 proc., o pridėti papildomi ingredientai kaip glicerolis dar ir sumažina alkoholio efektyvumą prieš koronavirusą, tad alkoholio skystyje turėtų būti ne mažiau 80 proc. Per silpnas dezinfekantas gali neapsaugoti nuo klastingo viruso.
Vartotojų teisių tarnybos specialistai pripažįsta dar nepradėję tirti Lietuvoje parduodamų dezinfekciniais skysčiais pristatomų prekių tikrosios sudėties. Tik žada tai daryti ateityje.
„Dezinfekcinių skysčių koncentracijos matavimų mes dar nesame atlikę. Prasidėjus karantinui buvo nutraukusios visos laboratorijos savo veiklą“, – teigia Vartotojų tarnybos atstovė Ingrida Stulgienė.
Visgi, tarnyba labai prašo žmonių pranešti apie įtarimus keliančias prekes ir tuomet žada siųsti į tokias prekyvietes savo inspektorius. Kol kas tarnyba labiau užsiėmusi štai tokiomis akivaizdžiai pirkėjus klaidinančiomis prekėmis, kurios parduodamos kaip dezinfekcinės, tačiau yra paprasti plovikliai ir neatitinka dezinfekcijos nuo koronavirusų reikalavimų.
Apgaulingas prekes dažniausiai pardavinėja prekeiviai pagal interneto skelbimus arba vienadienėse interneto paskyrose. Siekdami suklaidinti pirkėją, prekybininkai net nuplėšė alkoholio koncentracijos užrašus, angliška ir lietuviška etiketės prieštarauja viena kitai.
Pasitikrinti, ar jums siūlomas dezinfekcinis skystis Lietuvoje yra autorizuotas, galima visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje.