Rožyno bendruomenei nepavyko įkalbėti politikų per individualių namų rajoną netiesti arterines Pramonės ir Smėlynės gatves sujungsiančios Jurginų g. Jai žalią šviesą uždegusiais politikais pasipiktinę žmonės perspėja su Savivaldybe susitikti teisme. Kodėl didėjant transporto srautams panevėžiečiams nereikalinga dar viena gatvė.
Nusipelnė išvarymo
„Vakarų šalyse tokia Taryba būtų išvaryta pačių rinkėjų“, – šešerius metus užsienyje dirbęs panevėžietis Eugenijus Ušinskas iš miesto Tarybos posėdžio išėjo pasibaisėjęs. Į jį susirinkusiems maždaug dvidešimčiai Rožyno bendruomenės atstovų nepavyko įkalbėti politikų per individualių namų rajoną netiesti Jurginų gatvės.
Balsų dauguma politikai pritarė miesto teritorijos bendrojo plano keitimo koncepcijai. Toks sprendimas reiškia uždegtą žalią šviesą mikrorajoną padalysiančiai dar vienai gatvei.
Kad po langais neūžtų mašinos kovojantys gyventojai nenusiteikę sudėti ginklų ir žada jų nuomonės nepaisiusią Tarybą apskųsti teismui.
Rinkėjų kalboms – trys minutės
Nauja gatvė per Rožyną ar šio mikrorajono rinkėjų balsai po poros metų vyksiančiuose savivaldos rinkimuose. Tokį kozirį bandė išmesti į Tarybos posėdį gausiai susirinkę šiaurinės miesto dalies gyventojai.
„Norėčiau pasakyti „gerbiami Tarybos nariai“, bet norint, kad gerbtų, reikia dirbti miestui“, – į pasiruošusius balsuoti dėl bendrojo plano koncepcijos politikus kreipėsi Rožyno bendruomenės atstovas Laimontas Bulovas.
Panevėžietį nustebino mero pastaba, kad bendruomenės atstovams leidžiama kalbėti ne ilgiau nei trejetą minučių. Ilgas kalbas pasiruošę žmonės gavę tiek laiko spėjo tik prabėgomis išdėstyti argumentus.
Vietoj automobilių norėtų dviračių
Gyventojai teigė pritariantys, kad miestui reikalinga sujungti dvi pagrindines gatves – Pramonės ir Smėlynės. Tačiau jie kategoriškai prieštaravo, kad jungiamąja taptų Jurginų gatvė, pusiau perskrosianti ramų miegamąjį rajoną. Rožyno žmonės mano turintys geresnį variantą – ją tiesti šiauriau, už sodų bendrijos.
Bendruomenės atstovo Eugenijaus Ušinsko teigimu, tokiam pasiūlymui prieš porą dešimtmečių buvo pritarusi ir pati Savivaldybė. Kaip įrodymą žmonės tebesaugo tuomečio miesto architekto pasirašytą raštą.
„Jei būtų Savivaldybės dabar siūlomoje vietoje nutiesta Jurginų gatvė, gyvenantieji prie būsimos Jurginų ir Smėlynės g. sankryžos net neįsivaizduoja, kas jų laukia. Jau dabar Smėlynės g. gyventojų padėtis nepavydėtina, o tada susikirstų dviejų intensyvių gatvių srautai“, – mano E. Ušinskas.
Keturių eismo juostų Jurginų g. paliktame laisvame plote gyventojai pageidautų rekreacinės zonos – sporto aikštyno, dviračių tako, įrengti vietą smulkiajai lauko prekybai.
Meras išsigando sovietmečio
Rožyno gyventojų interesų ginti į Tarybą atėjęs tame mikrorajone negyvenantis buvęs Visuomenės sveikatos centro vadovas Alfonsas Žobakas pasibaisėjo Tarybos darbu. Kaip reikia dirbti, medikas merui pasiūlė pasimokyti iš buvusio ilgamečio Panevėžio vykdomojo komiteto pirmininko Broniaus Kačkaus.
„Vyksta ne posėdis, o turgus. Jei prie Kačkaus kažkas būtų pradėjęs garsiai šnekėti, būtų ėjęs už durų. Prašau sugrąžinti, mere, tvarką“, – pareiškė A. Žobakas.
Sukritikuotas V. Satkevičius atsikirto negalintis sugrąžinti sovietmečio.
„Tai buvo ne sovietmečio, o Kačkaus tvarka“, – merui išaiškino A. Žobakas.
Jo nuomone, plati gatvė Rožyne nereikalinga nei vietiniams, nei kitų mikrorajonų gyventojams.
Nuo gatvės neišsisuks
Savivaldybės architektą Saulių Matulį stebina dėl Jurginų gatvės kilęs ažiotažas ir Rožyno bendruomenės pasipriešinimas. Anot jo, patenkinti gyventojų interesų taip, kaip jie reikalauja, neįmanoma.
Netgi jei Savivaldybė nusileistų ir atsisakytų planų tiesti gatvę, jai numatytoje vietoje negalėtų būti įrengta žalioji zona. Nuo 40 iki 90 metrų laisvos žemės koridorių tektų išdalyti ir grąžinti savininkams. Pasak S. Matulio, tokių prašymų Savivaldybė jau yra sulaukusi.
Nors miesto bendrajame plane numatyta per Rožyną nutiesti keturių eismo juostų gatvę su skiriamąja zona, S. Matulis tvirtina, kad tai nėra galutinis sprendimas.
„Rengiant techninį projektą Taryba svarstytų, kokio pločio gatvė ten reikalinga. Gali atsitikti kaip su Alanto g. Ji irgi buvo numatyta keturių eismo juostų, o nutiestos dvi ir turbūt taip liks“, – gyventojus ramino architektas.
Tačiau, anot jo, Jurginų g. per Rožyną privalo būti nutiesta. Architekto teigimu, ji sumažintų transporto srautus Panevėžio centre, pagerintų pačių šiaurinės miesto dalies gyventojų susisiekimą.
„Didėjant transporto srautams neišvengiamai turi būti įrengiamos naujos pagrindinės miesto gatvės. Kad Jurginų gatvė reikalinga, niekam negali kilti abejonių“, – pareiškė S. Matulis. Sumokėjo iš anksto
Miesto teritorijos bendrojo plano keitimo koncepcijai iš 28-ių posėdyje dalyvavusių Tarybos narių pritarė 16-a.
Rožyno gyventojai mano, kad politikai nuėjo lengviausiu keliu – pasidavė Savivaldybės administracijos spaudimui. Mat jei koncepcijai būtų nepritarta, Savivaldybės biudžetas būtų patyręs 112 tūkst. Lt nuostolį. Tiek sumokėta koncepcijos projekto rengėjams. Už gyventojų netenkinusį darbą Savivaldybė dar skolinga 72 tūkst. Lt.
„Nėra už ką Tarybos gerbti“, – po posėdžio išvadas padarė L. Bulovas.
Rožyno bendruomenė net neabejoja su Savivaldybės atstovais dar susitiksianti teisme.
Ji žada skųsti Jurginų gatvei žalią šviesą uždegusį Tarybos sprendimą.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ