Investicinis bankas „Saxo Bank“ kasmet paruošia 10 šokiruojančių prognozių. Pasaulyje situacija tokia, kad netgi labiausiai šokiruojančios prognozės dabar tampa realybe.
Pavyzdžiui, bankas 2007 metais prognozavo, kad 2008 m. S&P 500 indeksas sumažės iki 1182 punktų (dabar apie 870), kad naftos kaina pakils iki 175 USD/b. (pakilo iki 147USD/b). Todėl verta įsiklausyti ir į pačias fantastiškiausias prognozes.
Pats „Saxo Bank“ prognozes pateikia ne kaip oficialiąsias prognozes, o kaip „apmąstymą tam tikra tema“. Ir todėl jų tikimybė yra 50 proc.. Tačiau kai kurie analitikai mano, kad prognozių išsipildymo tikimybė gerokai didesnė.
1. Revoliucija Irane
Irano ekonomika stipriai krenta, nes vienintelė svarbi eksporto prekė yra nafta. Tai jei naftos kaina bus apie 35 USD, tai doleriais vertinama gyventojų perkamoji galia sumažės. Vyriausybė nesugebės vykdyti net būtiniausių savo įsipareigojimų. Irano liaudies potencialas kovoti su sunkumais pasibaigs ir gali prasidėti masiniai neramumai ir nepasitenkinimo bangos.
2. Nafta kainuos 25 USD
Visus 2009 m. paklausa naftos produktams mažės dėl ekonominio nuosmukio pasaulyje. OPEC bandys gelbėti situaciją, mažindama naftos gavybą, tačiau nesutarimai kartelio viduje neduos norimo efekto. Be to, naftą išgaunančios valstybės, ypač besivystančios valstybės, kurių ekonomika priklauso nuo jose išgaunamos naftos, norėdamas patenkinti savo šalies poreikius, ignoruos bet kokius susitarimus išsaugoti aukštas naftos kainas.
3. Indeksas S&P500 nukris iki 500 punktų
Pagrindinė kritimo priežastis bus pajamų mažėjimas, tačiau P/E išliks beveik nepakitę. Bendrovių pajamos kris dėl kelių priežasčių: vartotojai negalės gauti bankuose daugiau kreditų; paskolų našta išaugo ir vartotojams ir bendrovėms; būsto kainų kritimas lėmė, kad NT nebegalės tarnauti kaip kredito užstatas; bendrovės stabdys savo investicijas, ir tai pakirs sektorių „Verslas-verslui“(B2B).
4. Italija pasitrauks iš euro zonos
Italija vis dar neatisako meilės valiutų devalvacijai, bet ji negalima ES viduje. Europos Sąjungos šalių finansams gresia didelės problemos. Todėl 2009 m. valiutų kurso mechanizmas gali būti ne tik pažeistas, bet ir apskritai ignoruojamas. Šalys gali susipriešinti dėl per didelio biudžeto deficito kai kuriose šalyse, o Italija gali įgyvendinti savo ankstesnius grasinimus išeiti iš valiutų kurso mechanizmo.
5. Australijos ekonomika pasieks dugną, o valiuta jenos atžvilgiu kris 1.5 karto
Australijos ekonomika yra tampriai susijusi su prekių rinka. Ir jos augimą paskutiniu metu lėmė kainų didėjimas. Artimiausius 10 metų prekių kainos dar mažės ir pasieks dugną. Tai įvyks dėl to, kad praėjusių penkių metų kainų augimas sumažino jų paklausą. Tuo pačių sustiprės Japonijos jenos paklausa, ir už vieną jeną duos 40 Australijos dolerių.
6. Euras bus pigesnis už dolerį
Į euro zonos problemas žiūrima nepakankami rimtai. Europos bankų balansams gresia rimtas pavojus dėl Rytų Europos (šis regionas 2009 metais nukentės labiausiai) problemų. Atsiras labai didelė įtampa tarp šalių ekonomikų. Tai jau dabar matosi iš šalių VVP ir Vokietijos iždo obligacijų. Be to, pinigų rinkose pagrindinė atsiskaitymo valiuta yra doleris. Ir kol sąlygos rinkose yra griežtos, didės dolerio paklausa. Nors pats doleris fundamentaliai nebus stiprus, į kainą bus įskaičiuotos akivaizdžios ES problemos. Todėl prognozuojamas 0.95 EUR/USD dar nepilnai atspindės fundamentalųjį paveikslą.
7. Kinijos BVP pasieks nulį
2009 metais Kinija priartės prie recesijos. Nuo eksporto priklausantys sektoriai labai stipriai nukentės dėl JAV ekonomikos aktyvumo sumažėjimo. Dauguma investicinių projektų, nukreiptų į prekių sektoriaus dinamiką taip ir nebus baigti dėl prekių kainos sumažėjimo.
8. Dar nepatekę į euro zoną, išeis pirmieji
Kai kurios Rytų Europos valiutos, pilnai ar dalinai pririštos prie euro, 2009 metais nuvertės dėl kapitalo išėjimo iš regiono. Kai kuriose šalyse jau dabar stebimas didelis einamosios sąskaitos deficitas, o refinansavimo poreikis padarys jas dar labiau pažeidžiamas kreditų rinkoje. Ir labiausiai tai aktualu Baltijos šalims. Jei bent viena šalis atriš savo valiutą, bus pirmoji iškritusi...
9. Pagrindinių žaliavų indeksas Reuters/Jefferies kris 30 proc.
Gali būti, kad žaliavų rinkos kainų burbulas buvo didesnis nei akcijos kainų burbulas. Spekuliantų aktyvumas buvo toks didelis, kad net buvo išsikreipta paklausos ir pasiūlos statistika. Gali būti ir taip, kad reali paklausa net neviršijo pasiūlos. 2009 metais į žaliavų, ypač metalų, rinką bus išleisti užslėptų žaliavų kiekiai, kas dar labiau sumažins jų kainą.
10. Pirmoji Azijos valiuta bus pririšta prie Kinijos juanio
Politinė ir kultūrinė Kinijos įtaka vis labiau stiprės. Kinijos „piratinė“ ekonomika labiau taps konservatyvia ekonomika. Kinija turi didelį gamybinį potencialą, demonstruoja ekonominį augimą, turi daug santaupų. Azijos šalys pradės labiau domėtis Kinija, kaip prekybiniu partneriu, kad sumažintų JAV įtaką eksporto sektoriui.