Sveiki, vos atšalus orams mano veido oda tampa labai problemiška, nuolat būdama lauke jaučiu diskomfortą, o vos įėjus į šiltesnę patalpą veidas išmėtomas rausvomis dėmėmis, kurias niežti. Laura
Į klausimą atsako dermatologė Matilda Bylaitė:
„Sušalusi, sužvarbusi oda tampa skausminga, šiurkšti, parausta, patinsta, gali perštėti. Pati oda pasidaro karšta. Sušalusiam žmogui vos sugrįžus į šiltą patalpą nepatariama trinti nušalusios odos, nes toks veiksmas gali ją dar labiau pažeisti. Patartina odą patepti drėkinamuoju riebiu kremu.“
Apie tai, ar kremai, kurių reklamose teigiama, kad jie labai efektyviai saugo nuo šalimo, iš tiesų veiksmingi, specialistė sakė: „Senovėje nuo šalčio skruostus tepdavo taukais, tad šiaurės šalyse kosmetikos kompanijos gamina specialius kremus, kurie skirti atšiauraus klimato sąlygomis gyvenantiems žmonėms. Kai oras žvarbus, lyja, šalta, sninga ir būnant žemesnėje temperatūroje reikia pasirūpinti odos apsauga.“
M. Bylaitės teigimu, klaidinga manyti, kad kremu nuo šalčio teptis prieš išeinant, iš tiesų kremu reiktų pasitepti šiek anksčiau, kad jis spėtų įsigerti į odą, sugrįžus iš lauko reiktų padaryti tą patį. „Šaltuoju metų laiku reiktų naudoti daug riebalų ir lipidų turinčius kremus“, – sakė specialistė.
Apie tai, kiek reikia išbūti šaltame ore, kad odai grėstų rimtas nušalimas, pašnekovė sakė: „Viskas priklauso nuo odos jautrumo. Labiausiai šąla ausys, nosis, smakras ir kakta. Odos reakcija į temperatūrą priklauso ir nuo drėgmės kiekio, jei oras yra šaltas, bet sausas, nebūtinai grės nušalimas. Jei oda linkusi į sausumą, tuomet reakcijos nušalimus ir atšiaurų orą bus skausmingesnės.“
Nušalimai pavojingesni vyresnio amžiaus žmonėms bei turintiems kraujotakos sutrikimų ir apkritai pasižymintiems žemesne kūno temperatūra.
Ar šalto oro sukeltas odos sudirgimas gali turėti rimtesnių pasekmių, pašnekovė sakė: „Šaltis gali taip rimtai pažeisti odą, kad audiniai atsisluoksniuoja. Tokių atvejų nėra daug ir dažniausiai pasitaiko išgėrusiems žmonėms ar turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, dėl ko ne visuomet jaučia šaltį.“
Specialistė atkreipė dėmesį į tai, kad dažnai sugrįžus iš šalčio, žmonės nuo šalčio panižusią odą puola kasytis ir taip gali sukelti infekciją. „Pasitaiko atvejų, kai nušalusią odą skubama tepti sviestu, aliejumi, bet per didelis riebalų kiekis gali sukelti kitų problemų. Tokiu atveju labai praverstų raminantis kompresas, tik negalima merkti rankų į karštą vandenį ar pulti šildytis prie radiatoriaus, nes tai dar labiau išplečia kraujagysles.“
Dermatologės teigimu, nušalę audiniai labai dažnai būna susiję su viso organizmo atšalimu, tad specialistai rekomenduoja vartoti šiltų skysčių ir kremų su lipidais.
Specialisto komentarai: dantų priežiūros mitai