Trečiadienį (09.24) Ekonomikos komitete balsų dauguma buvo pritarta įstatymo "Dėl laisvosios prekybos sutarčių denonsavimo" projektui. Aštuoni komiteto nariai balsavo už projektą, vienas - prieš.
Pateiktame įstatymo projekte siūloma denonsuoti laisvosios prekybos sutartis su Bulgarija, Čekija, Estija, Kroatija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Turkija, Ukraina ir Vengrija. Kartu bus denonsuotos ir sutartys su Latvija bei Estija dėl laisvosios prekybos žemės ūkio prekėmis ir dėl netarifinių barjerų prekyboje naikinimo.
Nuo 2004 m. gegužės 1 d. - Lietuvai tapus Europos Sąjungos (ES) nare - visos šios sutartys neteks galios. Tą pačią dieną Lietuva perims visus ES teisės aktus, kurie reglamentuoja organizacijos bendrąją rinką bei išorinius prekybos santykius.
Laisvosios prekybos sutarčių nuostatose yra užfiksuota, kad jas sudariusios šalys gali sutartį denonsuoti ir jų galiojimas bus nutrauktas, jeigu pranešimas apie sutarties nutraukimą bus gautas likus 6 mėnesiams iki nustojant galioti sutarčiai.
Šiemet balandžio 16 d. pasirašydama stojimo į ES sutartį Lietuva įsipareigojo nutraukti dvišales bei daugiašales laisvos prekybos sutartis.
Pasak Užsienio reikalų ministerijos Ekonomikos departamento Užsienio prekybos politikos skyriaus vedėjo Albino Zananavičiaus, šių sutarčių denonsavimas - tai paprasčiausias formalumas, kurį privalu įgyvendinti po to, kai Seimas ratifikavo stojimo į ES sutartį.
Lietuvai tapus ES nare, su Bulgarija, Islandija, Kroatija, Lichtenšteinu, Norvegija, Rumunija, Šveicarija ir Turkija prekybiniai santykiai bus palaikomi remiantis tarp šių šalių ir ES sudarytomis laisvosios prekybos sutartimis.
Kadangi ES nėra pasirašiusi tokios sutarties su Ukraina, su šia valstybe Lietuva praras laisvosios prekybos santykius.
Didesnių pokyčių bei permainų denonsavus laisvosios prekybos sutartis šalyje nenumatoma. "Tiesiog pasikeis muitų dydžiai, kurie ES valstybėse yra didesni ir prie kurių turės pereiti ir Lietuva", - konstatavo A. Zananavičius.
Norint įvykdyti Lietuvos įsipareigojimus, notas apie sutarčių denonsavimą susitariančios šalys turi gauti iki šių metų lapkričio 1 dienos.
Įstatymo "Dėl laisvosios prekybos sutarčių denonsavimo" projekto priėmimas numatytas šių metų spalio 14 d. Seimo plenariniame posėdyje.
ELTA