Dauguma pajūryje išrinktų Seimo narių neketina ignoruoti prezidento Rolando Pakso kvietimo pasikalbėti akis į akį ir jau dabar dalijasi mintimis apie labiausiai jiems rūpimus klausimus.
Vieni parlamentarai įtaria, kad toks šalies vadovo dėmesio parodymas yra viešųjų ryšių triukas ir bandymai daryti įtaką balsuojant dėl galimo R. Pakso atstatydinimo.
Kiti Seimo nariai apie klausimus prezidentui sako dar negalvojantys arba ketinantys tik pasiklausyti, apie ką bus kalbama.
Vakar Prezidentūroje apsilankė pirmieji Seimo nariai: liberalcentristas Juozas Matulevičius ir socialdemokratas Visvaldas Nekrašas. R. Paksas kiekvieną parlamentarą atskirai pokalbiui yra pakvietęs sausio pabaigoje.
Komisijos epilogas
Kone ryžtingiausiai iš klaipėdiečių parlamentarų nusiteikęs buvęs R. Pakso pažeidžiamumą ir grėsmes nacionaliniam saugumui nustačiusios Seimo laikinosios komisijos narys Vaclovas Stankevičius.
Šis socialliberalas "Vakarų ekspresui" neabejodamas pranešė, jog prezidento klaus to paties, ką norėjo sužinoti dirbdamas komisijoje.
Šalies vadovas, žinia, vengė duoti parodymus tiek vadinamąjį Prezidentūros skandalą tyrusiai laikinajai, tiek ir dabartinei specialiajai parlamentinėms komisijoms.
"Pirmiausia, paklausiu, kodėl pats R. Paksas ir jo įkurtos Liberalų demokratų partijos vadovybė neatsiriboja nuo Jurijaus Borisovo? Šio verslininko tiek politinė, tiek ekonominė veikla, mano manymu, Lietuvai kenksminga. Tą patį galiu pasakyti ir apie kitą liberlademokratą, buvusį R. Pakso patarėją, Remigijų Ačą", - sakė socialliberalas.
"Vakarų ekspreso" paklaustas, ar apie atsiribojimus nuo konkrečios partijos prezidento klausti taktiška, V. Stankevičius patikino, jog "niekam nėra paslaptis, kad liberaldemokratai - prezidentinė partija".
Valdantieji - tolerantiškiKitas socialliberalas Rimas Valčiukas į Prezidentūrą eis tik tuomet, jei bus pakviestas Seimo frakcijos, kuriai priklauso, vadovybės.
"Išties labai norėčiau išgirsti prezidento atsakymus, nes tai, ką jis kalba per televiziją - viena, o akis į akį su parlamentarais - gal visai kas kita? Klausimus užduosiu tik tada, kai išgirsiu šalies vadovo versijas", - teigė klaipėdietis.
Beje, Socialliberalų frakcija yra priėmusi sprendimą Prezidentūroje apsilankyti ne po vieną, o visiems kartu.
Valdančioji Socialdemokratinės koalicijos frakcija su R. Paksu susitiks jau šį ketvirtadienį, tačiau apie prezidentui gresiančią apkaltą, pasak Seimo pirmojo vicepirmininko Česlovo Juršėno, diskutuoti neketinama.
Klaipėdoje išrinkta socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė šiuo metu vieši Islandijoje, o su jos kolega Valentinu Greičiūnu "Vakarų ekspresui" vakar susisiekti nepavyko.
Įtarinėja triukus
Vieni iš apkaltos iniciatorių liberalcentristai Eligijus Masiulis ir Raimundas Palaitis vieningai įtarinėjo, jog prezidentas, kviesdamasis parlamentarus, naudojasi viešųjų ryšių triukais.
"Pritariame bet kokiam dialogui, tačiau aš linkęs abejoti prezidento nuoširdumu. Anksčiau nebuvo normalaus bendradarbiavimo, o dabar, skandalui pasiekus apogėjų, Rolandas Paksas staiga panūdo bendrauti. Šalies vadovo ir paklausiu, kam jis mus kviečiasi? Jei mes vadovausimės sąmokslo teorija, prezidentas siekia palenkti sau naudinga linkme kai kuriuos Seimo narius", - svarstė Liberalų ir centro frakcijos Seime seniūnas klaipėdietis E. Masiulis.
Buvęs Palangos meras R. Palaitis teigė iš prezidento lūpų norėsiąs sužinoti keletą dalykų: kodėl R. Paksas buvo užsibrėžęs tikslus pakeisti generalinį policijos komisarą Vytautą Grigaravičių, kaip vėliau paaiškėjo, įtartinų ryšių turinčiu vis dar pasieniečių vadu Algimantu Songaila?
"Jei Seimo nariai neis, apšauks arogantiškais. O nuėjus, per asmeninius pokalbius vienaip ar kitaip gali būti daroma įtaka apkaltos reikaluose", - tvirtino R. Palaitis.
Tikėtina, kad liberalcentristų frakcijos nariai pas šalies vadovą vaikščios po vieną.
Su prezidentu susitikti yra tvirtai nusprendęs ir Mišrios Seimo narių grupės frakcijos seniūnas Gargžduose išrinktas Petras Gražulis.
"Mažiukai" - gale
Proprezidentinės Liberaldemokratų partijos narys parlamentaras Egidijus Skarbalius su "Vakarų ekspresu" buvo nekalbus.
"Nueisiu. Ko klausiu? Šiam klausimui nesu pasirengęs. Apie ketinimus pasikviesti kiekvieną parlamentarą atskirai žinojau jau anksčiau. Ko siekia prezidentas? Baigti šį spektaklį ir įrodyti, kad Prezidentūra - ne uždaras namas. Neskubėkime, išlaukime atomazgos", - siūlė klaipėdietis E. Skarbalius.
"Vakarų ekspresui" pavyko susisiekti ir su vienu pasyviausių uostamiestyje išrinktų parlamentarų - Jurgiu Utovka.
Šis Seimo narys teigė, jog apie skandalą savo nuomonę turi, tačiau kokią, - nesakys.
"Pagalvosiu dar, ar eiti. Gal eisiu su visa socialdemokratų frakcija, kuriai priklausau. Man viskas aišku, tik pasiklausysiu, informacijos turiu pakankamai. Kaip vertinu prezidento iniciatyvą? Skandalas yra gėda Lietuvai, ne prezidentui. Aš į tai nelendu. Tegul lietuviai patys aiškinasi. Visas puses vertinu tolerantiškai", - dienraščiui savo mintis dėstė J. Utovka.
Pesimizmu dvelkė ir neseniai iš Socialliberalų frakcijos išvarytas Kretingoje išrinktas Egidijus Klumbys.
"Yra įtakingesnių frakcijų, bet aš dabar jokiai nepriklausau. Neskubėsiu, gal vėliau ir nueisiu. Mažiukams vieta gale", - konstatavo Tautos pažangos partijos lyderis.
www.vakaru-ekspresas.lt