Socialinio tinklo „Facebook“ grupės, kur demaskuojami įvairaus plauko sukčiai, vartotojas pasidalino skelbimu, kuriame lietuviams Didžiojoje Britanijoje siūloma pirkti įvairius dokumentus.
Plinta naujo plauko sukčiai
Už vairuotojo pažymėjimą sumokėtumėte 1,2 tūkst. Eur, už kolegijos diplomą – 1,65 tūkst. Eur, o už universiteto diplomą – visus 2,15 tūkst. Eur. Skelbimo autorius tikina, kad visi dokumentai oficialūs ir autentiški, o jų tikrumą galima pasitikrinti atitinkamai aukštojo mokslo įstaigų ir „Regitros“ svetainėse.
Nors „Regitros“ atstovė spaudai Ingrida Kuorytė teigė negirdėjusi apie užsienyje platinamus lietuviškus vairuotojų pažymėjimus, ji patikino, kad „Regitra“ apie visus panašius atvejus informuoja policiją.
Tačiau I. Kuorytė informavo apie kitą socialiniuose tinkluose plintančią suktybę – siūlomą pagalbą „Regitroje“ išlaikyti vairavimo egzaminus ar nusipirkti neva tikrą vairuotojo pažymėjimą Lietuvoje.
„Vienas tipiškiausių ir dažniausiai pasitaikančių tokių scenarijų praktikoje – neteisėtai pasisavinami asmens duomenys taip apsimetant vienu iš „Regitros“ darbuotoju. Pastebėtina, jog sukčiai renkasi tiek vadovų, tiek specialistų tapatybes, kurie dirba visoje Lietuvoje“, - atsakyme tv3.lt rašė I. Kuorytė.
Pavyzdžiui, sukčiai apsimeta tikrais „Regitros“ darbuotojais, kurie neturi „Facebook“ anketos. Jie sukuria anketą darbuotojo vardu, tik pasirenka netikras nuotraukas, kad lengviau „sumėtytų pėdas“.
„Skelbimai dažniausiai apsiriboja lakoniškomis frazėmis tokiomis kaip „pagalba, žmonėms, kurie turi problemų laikant teises“ arba „pagalba žmonėms dėl teisių. Kreiptis a. ž.“. Aptakios frazės ir nekonkretūs pasiūlymai padeda „užkabinti“ didesnę auditoriją interesantų, o vėliau, pagal situaciją, žmogui pažadama tai, ko jis tikisi“, - rašė „Regitros“ atstovė.
Naudoja spaudimą
Svarbu tai, kad sukčiai stengiasi kuo greičiau išvilioti pinigus, todėl nėra linkę į ilgus susirašinėjimus, žada paslaugą suteikti per porą valandų arba kitą dieną. Sukčiai naudoja spaudimą ir abejojantiems sako, kad eilėje laukia ir kiti žmonės.
„Per mėnesį policijai vidutiniškai pranešame apie 1 sukčiavimo atvejį socialiniame tinkle „Facebook“. Visą informaciją perduodame Policijos departamentui. Tiek pat panašiai į teisėsaugos pareigūnus kreipiasi ir įmonės darbuotojai, kurie teritoriniams komisariatams praneša apie jų tapatybės vagystę“, - teigė I. Kuorytė.
Savo ruožtu „Regitra“ bando užmezgamas kontaktas su nelegalių puslapių ar grupių administratoriais, kurie apsimeta atstovaujantys įmonę bei neteisėtai prisistato jos vardu.
„Tokiais atvejais siunčiami įspėjimai dėl neteisėtos veiklos nutraukimo. Neretai jų išsigąstama ir puslapiai ar grupės uždaromos, o tais atvejais, kai nepaisoma įspėjimo ir veikla tęsiama toliau, informacija perduodama teisėsaugai“, - rašė I. Kuorytė.
Policija akylai seka
Nors policija neturi atskiro skyriaus, tiriančio nusikaltimus internete, Policijos departamento atstovės Revitos Janavičiūtės teigimu, pareigūnai stebi socialinę erdvę ir apie minėtus atvejus yra informuoti.
„Tokių pranešimų bent jau „Facebook“ ir visur kitur mes gauname. Policijos įstaigos stebi socialinę erdvę ir tokius atvejus tiria“, - tv3.lt sakė R. Janavičiūtė.
Kaip portalą tv3.lt informavo policija, tokių skelbimų tikslas – apgaule išvilioti pinigus iš patiklių asmenų, nesuteikiant jiems žadėtos paslaugos.
Už tokius nusikaltimus Baudžiamasis kodeksas numato viešuosius darbus, baudą, laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki 3-8 metų, priklausomai nuo nusikalstamos veikos sunkumo.