Lietuvos Sveikatos ministerijos (SAM) ir AIDS centro atstovai apie galimai Lietuvai užfiksuotą paukščių gripo atvejį antradienio rytą kalbėjo skirtingai.
SAM atstovė spaudai Rasa Eilunavičienė patikino, jog tyrimai atlikti ir sakė, jog spėjimai nepasitvirtino. „Viskas ramu – paukščių gripo Lietuvoje nėra”, - sakė ji.
AIDS laboratorijos vedėjo pavaduotoja medicinai Rūta Jarašūnienė aiškino ką kitą. Pasak jos, į laboratoriją iš Santariškių ligoninės tik vakar pristatytas mėginys. „Žmogus jau miręs, tai Lietuvos gyventojas, kuris buvo išvykęs į užsienį. Tiek tegaliu pasakyti. Mūsų žmonės pradėjo darbą ir rezultatai paaiškės ne anksčiau, kaip šios savaitės pabaigoje. Tai sudėtingi tyrimai, kuriuos atlikus vienais metodais, teigiami ar neigiami rezultatai dar tikrinami kitais”, - aiškino R. Jarašūnienė ir ragino turėti kantrybės.
Praeitų metų gruodžio mėn. Paukščių gripas jau užfiksuotas Lenkijoje – už 400 km. nuo Lietuvos sienos.
*******
Paukščių gripas (lot. influenza) – pavojinga vištų, kalakutų, ančių, žąsų ir kitų naminių paukščių liga, kuria sukelia virusas H5N1. Šis virusas pavojingas ir kitiems gyvūnams bei žmonėms. Užsikrėtusiems paukščiams gydymo nėra. Nuo paukščių gripo gaišta 100 proc. paukščių. Ligos perdavimas vyksta tiesioginio kontakto būdu su sergančių paukščių išskyromis, fekalijomis ir plunksnomis.
Iki šiol virusas lengvai pažeisdavo paukščius, nes jų kūno temperatūra siekia 41 laipsnį, - tai yra, puikiai tinka H5N1. Tačiau pernai pasirodė perspėjimų, jog paukščių gripo H5N1 atmaina dėl įvykusios mutacijos gali būti lengviau perduodama žmogui.
Naujoji ligos forma pakelia ir žemesnes temperatūras, todėl paukščių gripo sukėlėjai gali lengviau prisitaikyti prie gyvenimo žmogaus kūne sąlygų, esant maždaug 37 laipsnių Celsijaus temperatūrai. Rimtas barjeras ligai - žmogaus nosis ir gerklė, nes ten temperatūra siekia 33 laipsnius.
Vis dėlto, ši viruso mutacija nepajėgi sukelti didelės epidemijos, ramina mokslininkai.
Žmonių, užsikrėtusių paukščių gripu, atvejai pagal šalis iki 2007-10-02 (PSO duomenys):
Egiptas (2006-2007 m.): 38 užsikrėtę paukščių gripu, 15 mirties atvejų;
Turkija (2006 m.): 12 užsikrėtusių paukščių gripu, 4 mirties atvejai;
Indonezija (2005-2007 m.): 107 užsikrėtę paukščių gripu, 86 mirties atvejai;
Kambodža (2005-2007 m.): 7 užsikrėtę paukščių gripu, 7 mirties atvejai;
Tailandas (2004-2007 m.): 25 užsikrėtę paukščių gripu, 17 mirties atvejų;
Vietnamas (2003-2007 m.): 100 užsikrėtusių paukščių gripu, 46 mirties atvejai;
Nigerija (2007 m.): 1 užsikrėtę paukščių gripu, 1 mirties atvejis.