• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trys dešimtys šalių, kurios nepasižadėjo neišduoti JAV karių Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT), gali netekti JAV karinės paramos, pirmadienį (06.30) sakė JAV valstybės departamento atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Remiantis JAV teisės aktais, šalys, kurios priklauso TBT, tačiau nėra su JAV pasirašiusios sutarties dėl 98-ojo straipsnio, nuo liepos 1 dienos neteks visos JAV karinės paramos, jei prezidentas joms nepadarys išimties.

REKLAMA

Jungtinės Valstijos, griežtai prieštaravusios šio tribunolo steigimui, būgštauja, kad TBT gali tapti politiškai motyvuotų bylų prieš jos piliečius kalve.

"Nors iš karto po liepos 1 dienos paramos sustabdymo poveikis dar nebus labai juntamas, nereikia abejoti, jog JAV piliečių ir pajėgų narių apsauga nuo galimo Tarptautinio baudžiamojo teismo persekiojimo taps svarbiu ir skubiu klausimu santykiuose su kiekviena valstybe", - teigė departamento atstovas Richardas Boucheris (Ričardas Baučeris).

REKLAMA
REKLAMA

Jo duomenimis, vadinamuosius "susitarimus dėl 98-ojo straipsnio" pasirašė 43 valstybės, o dar aštuonios tai padarė slaptai.

"Šiuo metu daugiau kaip 50 šalių su mumis pasirašė susitarimus dėl 98-ojo straipsnio, o maždaug trims dešimtims iškilo grėsmė netekti mūsų paramos", - sakė jis.JAV Kongresas iš šio tarpo jau išskyrė NATO nares bei kitas Aljansui nepriklausančias svarbiausias JAV sąjungininkes, įskaitant Izraelį, Egiptą, Australiją, Naująją Zelandiją, Pietų Korėją, Japoniją, Jordaniją, Argentiną, Bahreiną bei Filipinus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) gali peržiūrėti atskirų šalių atvejį, jei tai būtų svarbu nacionaliniams interesams.

Pasak R. Boucherio, artimiausiomis dienomis gali būti paskelbta, kurios šalys dėl artimų santykių su JAV gavo šią specialią išimtį.

REKLAMA

TBT pradėjo darbą praėjusių metų liepos 1 dieną, kai įsigaliojo vadinamasis Romos statutas. TBT uždavinys - teisti asmenis, atsakingus už genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karinius nusikaltimus, padarytus bet kurioje pasaulio šalyje po 2002 metų liepos 1 dienos.

Romos statutą pasirašė 139 valstybės, daugiau kaip 70 jų šią sutartį jau ratifikavo. Statuto nepasirašė tik Indija, Pakistanas, Indonezija, Irakas, Kinija ir Pakistanas.

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų