• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgai įtikinėta Energetikos ministerija ryžosi keisti degalų rezervo kaupimo tvarką – netrukus importuotojams turėtų atsiverti galimybė ne Lietuvos teritorijoje saugoti ne 10 proc., o 30 proc. privalomojo rezervo.

REKLAMA
REKLAMA

Netrukus Vyriausybę turėtų pasiekti atitinkamas ministerijos parengtas pasiūlymas, kuriame numatoma Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse padidinti galimą laikomų naftos produktų atsargų kiekį iki 30 proc.

REKLAMA

Tikimasi, kad palankesnės sąlygos paskatins konkurenciją rinkoje, todėl kiek atpigs degalai, penktadienį informuoja dienraštis „Verslo žinios“.

Siūlymui prieštarauja tik didžiausia degalų tiekėja Lietuvoje Mažeikių įmonė „Orlen Lietuva“.

Įmonės atstovas Jacekas Janas Komaras sako, kad motyvų, kodėl bendrovė nepritarė didesnės rezervo dalies saugojimui, yra nemažai, tačiau stebisi, kad didinti svetur laikytiną dalį siūloma tuomet, kai rezervų našta tik mažėja.

REKLAMA
REKLAMA

„Degalų suvartojimas 2009-aisiais susitraukė, todėl šiemet reikia kaupti mažiau atsargų. Mes, kaip įmonė, nelabai suprantame, kodėl toks siūlymas teikiamas dabar, kai atsilaisvino talpyklų, prievolės visiems importuotojams ir gamintojams sumažėjo“, - kalba J.J.Komaras.

Dabar numatyta, kad kitose ES valstybėse narėse laikomų atsargų negali būti daugiau kaip 10 proc. visų privalomų sukaupti ir tvarkyti atsargų. Tačiau tokia tvarka, anot importuotojų, užkerta kelią degalų importui ir neskatina konkurencijos, todėl jie ne kartą siūlė leisti ne Lietuvos teritorijoje laikyti didesnę dalį ir keisti sistemą, nes ši, jų vertinimu, palanki didžiąją dalį degalų Lietuvoje parduodančiai „Orlen Lietuvai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Netenkina, bet jau geriau nei 10 proc.“, - dabartinį siūlymą vertina Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius.

Panašiai naujoves pasitinka ir bene aršiausiai dėl pokyčių kovojusi „Lukoil Baltija“. Įmonės generalinio direktoriaus pavaduotojas tiekimui ir logistikai Raimundas Dabravalskis sako, kad jei būtų leista saugoti ne Lietuvoje 30 proc., to pakaktų.

REKLAMA

Tuo tarpu Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnysis ekspertas Žilvinas Žilėnas siūlo iš viso neriboti kiekio, kurį būtų galima laikyti kitose ES valstybėse.

R.Dabravalskis irgi tam pritaria. Bendrovė norėtų dalį atsargų laikyti Latvijoje, su ja yra pasirašyta tarpvalstybinė sutartis, joje „Lukoil“ turi savo terminalus ir laisvų talpyklų. Jis mano, kad ir pati valstybė turėtų būti suinteresuota rezervą kaupti ne viename terminale.

REKLAMA

Energetikos ministro patarėjas Kęstutis Jauniškis sako, kad dabartiniu metu didinti atsargų kaupimo kiekį kitose ES šalyse ir leisti saugoti daugiau kaip 30 proc. yra netikslinga, nes visų pirma reikia išnaudoti turimų savos šalies naftos produktų talpyklų potencialą.

Jis taip pat nurodo, jog neabejotina, kad sutrikus naftos produktų tiekimui operatyviau galima būtų panaudoti arti, savo šalyje turimas atsargas, o ne tas, kurios sukauptos kurioje nors kitoje ES šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų