• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime nagrinėjama, kodėl šiandien Kėdainiuose laidojamas 4 metų berniukas, kuris, kaip įtariama, mirtinai sumuštas buvo savo patėvio.

Seime nagrinėjama, kodėl šiandien Kėdainiuose laidojamas 4 metų berniukas, kuris, kaip įtariama, mirtinai sumuštas buvo savo patėvio.

REKLAMA

Nagrinėjamas ne vienetinis atvejis, o esminė ir sisteminė vaiko teisių apsaugos problema.

Pasislepiama po auklėjimu

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė neslepia, kad jos praktikoje, teismas, išgirdęs, kad fizinė bausmė yra taikoma norint auklėti auką, atsakomybė asmeniui nėra taikoma, o fizinių bausmių šalyje iš viso būti negali.

„Prašyčiau sugrįžti prie teisės aktų - Smurto artimoje aplinkoje įstatymo, Vaiko teisių pagrindų įstatymų. Iš viso, negali būti valstybėje fizinių, ar kitaip vadinamų kūno bausmių. Esu išanalizavusi daug teisminių bylių. Jei vaikas buvo baustas fiziškai, ir jei smurtautojas pasako, kad jį auklėjo. Kad ir kokiais būdais - esam matę atvejų, kai vaikai baudžiami dilgelėmis, diržais, klupėjimu bažnyčioje per naktį, jei smurtautojas sako, kad tai buvo auklėjimas, užtenka vieno šito žodžio „auklėjimas“. Viskas, atsakomybė nėra taikoma. Tokiu atveju, bausmė pavirsta nežinia kuo, mes nežinom, čia tyčia, ar ne“, - sako E. Žiobienė.

Žmogaus teisių kontrolierė sako, kad ji gali tik atkreipti žmonių dėmesį. „Vaikui suduoti yra lengviau, nei su juo kalbėtis. Vaiko teisės yra grandinė asmenų ir veiksmų. Aš kaip kontrolierė negaliu atleisti žmonių iš darbo vietų. Galiu tik kreiptis į savivaldybių vadovus, atkreipti atsakingų žmonių dėmesį“, - sako Edita Žiobienė.

REKLAMA
REKLAMA

Atliekamas tarnybinis patikrinimas

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, Žmogaus teisių komitete sakė, kad prokuratūra šiuo metu atlieka tarnybinį patikrinimą, ar keturmečio vaiko apklausą atlikęs asmuo suklydo, neišklausęs jo pareiškimo, ar tai yra sisteminė klaida. „Yra atliekamas tarnybinis patikrinimas į Kėdainius išvyko 4 pareigūnai. Jie turės patikrinti, ar nėra sisteminės klaidos. Pilnai sutikčiau, kad vien Baudžiamojo kodekso normomis tyrimas nesibaigia. Aš negaliu sakyti dar, kad tas žmogus yra toks kaltas. Šiandien tikrai yra pagrįstų abejonių - ar čia buvo tarnybos pareigų neatlikimas. Kitas dalykas, mes tikrinsime ir praeitų metų visas nutrauktas bylas, ar yra pagrįstai jos nutrauktos“, - sako Generalinis prokuroras.

REKLAMA

Bendruomenė visada apie viską žino

Valstiečių – žaliųjų frakcijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad reikia suprasti, kad situacija keisis tik tada, kada visuomenė nebijos dalyvauti procese. „Jei mes kalbam apie smurtą kaime, tai tame kaime visi viską matė, visa bendruomenė.

Nėra tokio atvejo, apie kurį niekas nežinojo. Visi viską mato ir jei mes kalbam apie centralizaciją visos sistemos, tai jei to noro pamatyti tokias problemas. Visų pirma, reikia, kad žmonės reaguotų tokius dalykus matydami“, - sako Ramūnas Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Gyvūnai saugojami labiau, nei vaikai

Socialinio darbo ir apsaugos ministras Linas Kukuraitis sako, kad savivaldybėse neatmetamas ir savų ir pažįstamų darbuotojų įdarbinimas, atsižvelgiant į kompetenciją. „Centralizacija ir turi vykti tuo aspektu – mažinamas darbuotojų skaičius, grupuojant atsakomybes ir atsižvelgiant į jų darbo kompetencijas. Reikia gerinti šią sritį. Tikrai norime nupurtyti asmenis, kurių ten neturi būti“, - sako ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip dar vieną problemą Edita Žiobienė įvardina ir socialinių darbuotojų darbo valandas. Aš bandžiau dar praeitame Seime kalbėtis su buvusia ministre Algimanta Pabedinskienė. Mums su komiteto pirmininke nepavyko įrodyti, kad būtina socialiniams darbuotojams dirbti ilgiau, nei iki darbo dienos pabaigos – ilgiau, negu iki 5 valandos vakaro. Mums nepavyko.

Algimantas Salamakinas reaguodamas į šią situaciją sako, kad net Gyvūnų apsaugos įstatyme yra nurodyta budravimo funkcija – asmens, kuris budi visą parą ir atvažiuoja prižiūrėti asmenų. „Kas čia per velniava“,- susirinkusiųjų klausė Seimo narys.

REKLAMA

Reikia keisti sistemą

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas sako, kad privaloma trumpinti laiką, per kurį smurto artimoje aplinkoje byla pasiekia teismą. „Mūsų siūlymas: pernai turėjome apie 50 tūkstančių bylų dėl metus. Viena byla trunka keletą mėnesių, jų yra pakankamai ant stalo. Pas kus vyksta biurokratinis procesas. Pora mėnesių smurtautojas gali paveikti auką visokiais būdais, keičiami situacija, kaltinimai ir parodymai. Tai mes siūlome atskirti smurtautoją nuo aukos ir į teismą bylą, ir dar trumpinti laiką iki 2 parų, kad per tiek laiko būtų perduota teismui“, - sako Linas Pernavas.

REKLAMA

Linas Pernavas patvirtino ir anksčiau tą dieną išsakytus Vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno išsakytus žodžius, kad policininkais dažnais atvejais nė nežino, ko imtis. „Kas dirba po 6 valandos vakaro? Policininkas, medikas ir gaisrininkas. Kur tą vaiką padėti smurto atveju, jį paimti yra net neteisėtas veiksmas. Jei žmonės girtauja, o čia kelių mėnesių kūdikis guli. Ką su juo daryti. Mes neatsiimame atsakomybės, kažką padarėm neteisingai gal, bet turi būti sistema, aiški sistema“, - sako Linas Pernavas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų