Susirūpinęs vokiečių ir rusų kompanijos planuojamo tiesti Šiaurės Europos dujotiekio keliamomis ekologinėmis grėsmėmis, Seimo Užsienio reikalų komiteto narys konservatorius Audronius Ažubalis ragina kuo greičiau surengti šioms problemoms skirtą forumą.
Pasiūlymą surengti forumą parlamentaras pateikė Vokietijos Žaliųjų partijos atstovams. Renginyje, kuriame dalyvautų visų Baltijos jūros valstybių parlamentarai, anot A.Ažubalio, būtų galima įvertinti jūros ekologinę situaciją bei priimti konkrečias rekomendacijas šalių vyriausybėms.
"Toks forumas galėtų tapti rimtu atspirties tašku stiprinant nacionalinių parlamentų vaidmenį sprendžiant globalinės reikšmės ekologinius klausimus", - trečiadienį išplatintame pranešime teigė parlamentaras.
Dėl planuojamo tiesti dujotiekio ekologinių padarinių Baltijos jūrai susirūpinęs A.Ažubalis jau anksčiau laišku kreipėsi į Vokietijos "žaliuosius", klausdamas jų pozicijos.
Vokietijos "žalieji" pritarė A.Ažubalio išsakytoms abejonėms ir išsakė svarių priekaištų. Anot jų, pavojų kelia Baltijos jūros dugne palaidota sena ginkluotė, naftos išsiliejimo į jūrą grėsmė ir numatyta dujotiekio trasa per saugomas teritorijas.
Vokietijos "žalieji" taip pat svarsto galimybę kreiptis į savo šalies vyriausybę bei paprašyti įvertinti, kokios būtų dujotiekio trasos perkėlimo iš jūros dugno į sausumą galimybės.
Prieš Baltijos jūros dugnu planuojamą tiesti dujotiekį pasisakė daugelis Baltijos jūros valstybių. Lietuva taip pat yra išsakiusi susirūpinimą, kad jis apeis Rytų Europos valstybes ir taip izoliuos jas iš bendro Europą ir Rusiją jungiančio energetikos tinklo.
Kompanijos "Nord Stream" planuojamas 1,2 tūkst. kilometrų ilgio dujotiekis Baltijos jūros dugnu sujungtų Vyborgą netoli Sankt Peterburgo su Vokietijos miestu Greifsvaldu. Pirmoji dujotiekio šaka, kurios pralaidumas bus 27,5 mlrd. kubinių metrų per metus, turėtų pradėti veikti 2010 metais, o abi šakos projektinį dujotiekio pajėgumą (55 mlrd. kubinių metų per metus) turėtų pasiekti 2013 metais.