Didžiajai Britanijai tektų derėtis dėl naujų prekybos susitarimų su ES ir su kiekviena iš 58 šalių, kurios yra sudariusios laisvosios prekybos sutartis su bloku, rašoma kalboje, kurią PPO generalinis sekretorius Roberto Azevedo ketina sakyti konferencijoje Londone.
„Greičiausiai prireiks derybų, o tuo tarpu prekyba tęsis, ir ji gali tęstis nepalankesnėmis sąlygomis“, – rašoma kalboje, su kuria pavyko susipažinti agentūrai AFP.
„Prekiauti su tomis pačiomis rinkomis Jungtinei Karalystei greičiausiai kainuos daugiau, dėl to sumažės šalies įmonių konkurencingumas. (...) Jungtinės Karalystės eksportuotojų metinės išlaidos muitams gali padidėti iki 5,6 mlrd. svarų“, – nurodoma kalboje.
Be to, „gali būti padarytas poveikis prekybai paslaugomis“, pasakys R. Azevedo konferencijoje.
Didžiajai Britanijai taip pat reikės iš naujo derėtis dėl narystės PPO sąlygų ir ji gali neišsaugoti privilegijų, suteiktų kitoms Europos šalims, kurių narystę remia ES.
„Jungtinė Karalystė, kaip atskira šalis, be jokios abejonės, išsaugos narystę PPO, tačiau PPO šiuo metu nustatytų sąlygų prekybai prekėmis ir paslaugomis ji neišsaugotų“, – rašoma kalboje.
„Šios sąlygos šaliai buvo nustatytos, kaip ES valstybei narei. Toliau taikyti Jungtinei Karalystei pagrindinius ES prekybos sąlygų aspektus mes tiesiog negalėtume.“
Netrukus viskas paaiškės
Jeigu birželio 23 dieną rengiamame referendume būtų nuspręsta išstoti iš ES, PPO iškiltų „precedento neturintis“ iššūkis, rašoma kalboje, kurioje taip pat įspėjama, kad nustatyti terminą, per kurį būtų pasiektas susitarimas, yra neįmanoma.
„Kelerius metus, o kartais net ir visą dešimtmetį ar dar ilgiau, dažnai užtrunka net derybos, kuriose paprasčiausiai koreguojamos galiojančios narių sąlygos“, – pasakys R. Azevedo.
Didžiajai Britanijai dėl prekybos sutarčių reikės susitarti greitai, o tai susilpnins šalies derybinę poziciją, pasakys PPO vadovas.
„Kol Jungtinė Karalystė vėl įgis poziciją, kurią turi šiandien, gali praeiti nemažai laiko.“
Apie neigiamas ekonomines „Brexit“ pasekmes yra įspėję daugelis institucijų ir pasaulio lyderių, įskaitant Didžiosios Britanijos iždą ir centrinį banką, Tarptautinį valiutos fondą ir JAV prezidentą Baracką Obamą.
Naujausios apklausos rodo, kad „Brexit“ šalininkų ir priešininkų gretos yra beveik vienodos.