Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Šiaulietis Mindaugas tikina, kad savo trisdešimties metų senumo mersedesui vien benzino neužtenka, mat 100 kilometrų reikia 20 litrų degalų, tad įsirengė ir dujų baką.
„Apie 20 litrų, dujos įdėtos, gelbėja. Bet ir dujos brangsta“, – sako Mindaugas.
Vyras piktinasi, kad nuo metų pradžios benzino litras jau pabrango 10 centų.
„Apmaudu, norisi automobilį senesnį nusipirkti, man asmeniškai. Kai brangsta, prie elektros visi eina, liūdina“,– teigia šiaulietis.
Pinga tik dyzelis
Šiuo metu bent kiek lengviau atsikvėpti gali dyzelinių mašinų vairuotojai. Dyzelino litras degalinėse nuo metų pradžios vidutiniškai atpigęs 5 centais. Tačiau dėl tokio pokyčio vairuotojai nedžiūgauja:
„Dyzelis žinau, kad pabrangs.“
„Galėtų būti mažesnė kaina, brangoka.“
„Viskas per kišenes kerta, neadekvačios kainos.“
„Kuo daugiau skaitai, domiesi, pradedi iš proto eiti.“
„Blogai, visur kainos kyla, galėtų ir algos pakilti.“
„O ką daryti, su vandeniu nevažiuosi.“
Anot ekonomistų, šį mėnesį rinkose šiek tiek atpigo nafta, tad tai atsispindi ir degalinių švieslentėse. Dyzelinas Lietuvoje šiuo metu kainuoja vidutiniškai 1,44 €/l, o vidutinė benzino kaina siekia 1,52 €/l.
„Benzino ir dyzelino kainos mažėja nuo balandžio antros pusės. Benzinas atpigo 2 proc., apie 4 ct, dyzelino kaina sumažėjo apie 7 proc. Tendencijos atitinka visos ES tendencijas“, – komentuoja Energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.
Naujas degalų mokesčių planas
Tačiau priežasčių naftos ir degalų kainoms dar labiau mažėti ekonomistai nebemato ir spėja, kad jos dabar žemiausiame taške, nuo kurio vėliau vėl ims kilti.
„Amerikos rinkoje – nedidelis sulėtėjimas, tame tarpe ir vartojimo segmente, didėja neparduotų degalų atsargos. Daug priežasčių lemia, kad naftos kaina finansų rinkose šiek tiek nukrito. Dabar naftos kaina pakrito, bet tikėtina, kad tai minimumas, ir nuo dabartinio lygio kaina turi daugiau šansų kilti, o ne kristi“, – kalba „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Vyriausybė jau paskelbė naują degalų mokesčių didinimo planą gynybai finansuoti. Jei Seimas palaimins Finansų ministerijos idėjas, dyzelino litras, įvertinus ir kitus mokesčius, kitąmet brangtų maždaug 16 ct, o benzino beveik 9 ct.
„Kitais metais degalų kainos stipriai augtų, sudėjus saugumo dedamąją, CO2 ir akcizų didėjimą, benzinas brangtų iki 6 proc., dyzelinas iki 10 proc. Tai yra nemaži siūlymai“, – tikina „SEB“ ekonomistas Tadas Povilauskas.
Brangstant degalams gali brangti ir kitos prekės, paslaugos. Anot ekonomistų, didesni degalų akcizai bendrą šalies infliaciją kitąmet kilstelėtų mažiausiai puse procento.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.