„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Evelina Šeibokaitė ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Karolina Liumparaitė pasakoja, kaip atskirti astmos rūšis, ją gydyti bei dalinasi naudingais patarimais.
E. Šeibokaitė sako, kad mediciniškai astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, kuri gali atsirasti bet kokiame amžiuje, dėl kurios bronchai tampa itin jautrūs įvairiausiems dirgikliams.
„Dirgikliai gali būti įvairūs: kvapai, dulkės, žiedadulkės ar net šaltas oras. Svarbu paminėti, kad ši liga nėra užkrečiama, tačiau ir iki galo nėra išgydoma, yra tik sušvelninami pasireiškę ligos simptomai.
Šia liga dažniausiai serga žmonės, sergantys kitomis alerginėmis ligomis arba žmonės, kurie turi genetinį polinkį sirgti astma, aiškiau sakant, tai gali būti paveldima liga“, – sako vaistininkė.
K. Liumparaitė pasakoja, kad astma tai yra liga, kurią galima valdyti, tačiau kol kas nėra galimybės jos visiškai išgydyti.
„Tai reiškia, kad dauguma žmonių, turinčių astmą, turi gydytis, kad kontroliuotų simptomus ir išvengtų priepuolių. Nors astmos išgydyti negalima, tinkama gydymo strategija gali labai pagerinti gyvenimo kokybę ir leisti žmonėms su astma gyventi be didelių apribojimų.
Svarbu reguliariai konsultuotis su gydytoju, laikytis paskirtų gydymo planų ir stebėti savo būklę, kad būtų išvengta simptomų pablogėjimo“, – paaiškina vaistininkė Karolina.
Skirtingos astmos rūšys
Vaistininkė Evelina pasakoja, kad pirmiausia, tai astma pagal etiologiją klasifikuojama į alerginę ir nealerginę, pagal ligos formą – epizodinę ir nuolatinę.
„Pagal ligos sunkumą – astma gali būti lengva, vidutinio sunkumo ir sunki. Ligos eiga gali būti kontroliuojama, iš dalies kontroliuojama arba visiškai nekontroliuojama. Todėl ši liga žmonėms gali pasireikšti skirtingai.
Pagrindiniai astmos simptomai yra apsunkintas kvėpavimas, dusulys, kosulys, krūtinėje jaučiamas spaudimo, veržimo ar dusinimo jausmas, kvėpuojant girdimas švokštimas ar švilpimas. Sergantysis jaučia silpnumą, nuovargį.
Dažnai būklė pasunkėja anksti ryte arba naktimis. Sergant astma gali atsirasti nemiga, būna sunku užmigti“, – teigia ji.
K. Liumparaitė teigia, kad astmą nesunku supainioti su paprastu kosuliu, tačiau astma, turi specifinius ligos požymius, dėl ko tikrai galima atskirti lengviau.
„Astmos požymiai sunkesni, lyginant su kosuliu, jie pasireiškia – kosulio, dusulio priepuoliais, sunkumu krūtinėje, pasunkėjusiu kvėpavimu, švokštimu ir cypimu krūtinėje.
Pati liga neturi būti ignoruojama, dėl stiprių lydinčių ligos požymių, kurie gali sukelti nekontroliuojamą astmą ir stiprų dusulį“, – komentuoja vaistininkė.
Pagrindinė astmos atsiradimo priežastis – bronchų uždegimas
Evelina Šeibokaitė teigia, kad bronchų uždegimas yra pagrindinė astmos atsiradimo priežastis, tačiau bronchinės astmos išsivystymui gali būti svarbūs ir kiti veiksniai.
„Virusinė ir bakterinė kvėpavimo takų infekcijos, rūkymas, patiriamas stresas, nervingumas, žiedadulkės, cheminiai dirgikliai, fizinis krūvis, užterštas oras ir pan. Be to, dažnai įtakos turi genetinis šios ligos polinkis“, – teigia ji.
Vaistininkė Evelina sako, kad vertėtų sunerimti kai atsiranda varginantis kosulys, dusulys, kurio metu sunku kvėpuoti, kai net ir iškvėpimas reikalauja nemažai pastangų. Ypač reikėtų atkreipti dėmesį, jeigu varginantys simptomai atsiranda anksti ryte arba net pažadina naktimis.
„Tuomet kuo skubiau reikėtų kreiptis į gydytoją. Palinkėčiau kiekvienam pajutusiam pirmuosius ligos simptomus nedelsti, o pasikonsultuoti su vaistininku ar kreiptis į gydytoją“, – teigia ji.
Pastebėjus, kad astmos simptomai pablogėjo, K. Liumparaitė rekomeduoja stengtis vengti veiksnių kurie blogina savijautą kaip rūkymas, stresas, cheminiai dirgikliai, fizinis krūvis, užterštas oras: „Jeigu simptomai toliau blogėja arba naudojami vaistai nebepadeda, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Gali prireikti koreguoti gydymo planą ar vaistus.“
Turint astmą – įmanoma sportuoti
K. Liumparaitė sako, kad sergantiems astma nereikia vengti fizinio krūvio. Jeigu gerai kontroliuojate astmą, galite sportuoti.
„Fizinis krūvis veikia teigiamai: stiprina kvėpavimo raumenis, stiprina imuninę sistemą, pagerina bendrą fizinę būklę, didina deguonies pasisavinimą.
Rekomenduojama sportuoti po 30 minučių nuo trijų iki penkių kartų per savaitę. Fizinis krūvis turi būti toks, kad jaustumėtės šiek tiek uždusęs. Jeigu sergate fizinio krūvio astma, sportuoti taip pat galite.
Jums labiau tiktų plaukimas, joga bei kitoks fizinis aktyvumas uždarose patalpose (ypač šaltuoju metų laiku). Be to, reikia neužmiršti 15-20 min. prieš krūvį inhaliuoti 1-2 dozes salbutamolio ar kito trumpo poveikio beta 2 agonisto“, – sako ji.
Vaistininkė Karolina Liumparaitė pateikė keletą patarimų kaip sportuoti sergant astma:
1. Visada kišenėje turėkite pirmosios pagalbos vaistų.
2. Astma turi būti gerai kontroliuojama, antraip fizinis krūvis gali būti pavojingas.
3. Vartokite astmos vaistus, kaip nurodė gydytojas.
Prieš krūvį 15 min. inhaliuokite 1-2 dozes salbutamolio.
4. Apšilkite ir baikite sportuoti palaipsniui. Nesustokite staiga, nebent įvyko astmos priepuolis.
5. Venkite dirgiklių (šalto oro, žiedadulkių, rūko ir kt.). Jeigu žiedadulkių koncentracija lauke didelė, sportuokite salėje.
6. Jeigu fizinio krūvio metu atsirado simptomų, nustokite sportuoti ir inhaliuokite 1-2 dozes salbutamolio.
7. Vartokite daug skysčių. Rekomenduojama išgerti 0,3 litro vandens pradėjus treniruotę ir kas 30 min. išgerti po 0,3 litro vandens.
Speciali mityba astma sergantiems žmonėms
K. Liumparaitė sako, kad kiekvienas žmogus yra unikalus ir skirtingas, todėl patarimai gali skirtis kiekvienam žmogui individualiai.
„Labai svarbu sveika mityba: įtraukus į savo dietą daržoves, vaisius, pilno grūdo produktus, liesus baltymus ir sveikuosius riebalus – bus stiprinama imuninė sistema ir mažinamas uždegimas organizme.
Nemažiau svarbus vanduo – jis reikalingas visoms organizmo funkcijoms, taip pat ir kvėpavimui. Suvartojant pakankamą kiekį vandens per dieną yra palaikomas tinkamas kvėpavimo takų drėgmės lygis.
Derėtų vengti rūkymo: jis blogina astmos simptomus ir sunkina priepuolius.
Rekomenduojama vengti alergenų: jei yra žinomi alergenai, kurie provokuoja jūsų astmos simptomus reikėtų jų vengti. Dažniausiai pasitaikantys: dulkės, gyvūnų plaukai, pelėsiai ir kt.
Svarbu reguliarus gydymas: visada pasikonsultuoti su gydytoju dėl vaistinių preparatų vartojimo ir laikytis gydymo nurodymų. Visada šalia turėti inhaliatorių, vartoti ir kitus gydytojo nurodytus preparatus.
Turint astmos simptomus rekomenduojama konsultuotis su gydytoju ar alergologu. Specialistai pateiks individualias rekomendacijas, atsižvelgiant į astmos sunkumą ir sveikatos būklę“, – teigia vaistininkė.