• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daug keliaujantys žmonės net ir po mėnesio, kai grįžo prie įprastinės dienotvarkės, gali jaustis pavargę ir būti užmaršūs.Dėl to kalti ilgalaikiai smegenų pokyčiai, kuriuos sukelia dėl laiko juostų kaitos sutrikęs organizmo paros ritmas, tvirtina mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Panašūs smegenų veiklos sutrikimai gali pasireikšti dirbantiems naktinėse ir dieninėse pamainose bei nepastoviu grafiku, teigiama tyrime, kurio metu pirmą kartą buvo bandoma nustatyti, kokį poveikį tokie gyvensenos pokyčiai turi smegenų anatomijai, praneša naujienų agentūra AFP.

REKLAMA

„Nesvarbu, ar esate skrydžių palydovas, medicinos rezidentas ar besikeičiančiu grafiku dirbantis darbininkas, pasikartojantis paros ritmo suardymas greičiausiai turės ilgalaikį poveikį kognityviniam elgesiui ir funkcijai“, – teigia psichologas Lance'as Kriegsfeldas iš Kalifornijos universiteto.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai tyrė žiurkėnų pateles, kurių 6 valandų dienotvarkę keitė du kartus į savaitę. Eksperimentas truko mėnesį. 6 val. – būtent tiek laiko trunka skrydis iš Paryžiaus į Niujorką.

Kaip ir tikėtasi, žiurkėnams buvo sunkiau atlikti paprastas užduotis. Stebėtina, kad šios problemos pasireikšdavo dar mėnesį po to, kai žiurkėnai sugrįždavo prie normalios dienotvarkės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai teigia sugebėję atsekti neuronų pokyčius hipokampe –smegenų dalyje, atsakingoje už atmintį.

„Palyginus su kontroline grupe, eksperimente dalyvavusių žiurkėnų hipokampe po mėnesio buvo per pusę mažiau naujų neuronų“, – teigiama tyrime.

REKLAMA

Tyrimui naudoti žiurkėnai, mat jie turi labai tikslų dienos ritmą, kurio varomoji jėga – 24 val. vidinis laikrodis.

Studentės Erin Gibson teigimu, kiti tyrimai atskleidė, kad kiti žmonės, kurių paros ritmas nuolat trikdomas, skundžiasi pablogėjusia atmintimi ir sunkumais mokantis.

Šie tyrimai gali turėti įtakos pamainose dirbantiems ar nuolat didelius nuotolius keliaujantiems žmonėms. Jau nustatyta, kad jie dažniau skundžiasi „pablogėjusia reakcija, dažniau serga diabetu, širdies ligomis, hipertenzija ir vėžiu“.

Norint neutralizuoti neigiamą poveikį, L. Kriegsfieldas pataria po kiekvieno vienos valandos laiko juostos pokyčio skirti dieną poilsiui. Dirbantieji naktimis turėtų miegoti tamsiuose ir ramiose patalpose ir taip padėti kūnui prisitaikyti prie pasikeitusios dienotvarkės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų