• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiausiai pranešimų apie šalutinį poveikį gegužę – po „AstraZeneca“ skiepo

Papildyta 12.36 val.

Gegužę gauti 986 pranešimai apie nepageidaujamas vakcinos nuo COVID-19 reakcijas, 48 iš jų – sunkios. Daugiausiai pranešimų apie šalutines reakcijas gegužę sulaukta po „AstraZeneca“ vakcinos.

Gegužę gauti 986 pranešimai apie nepageidaujamas vakcinos nuo COVID-19 reakcijas, 48 iš jų – sunkios. Daugiausiai pranešimų apie šalutines reakcijas gegužę sulaukta po „AstraZeneca“ vakcinos.

REKLAMA

„Absoliutus skaičius didėja, jis yra nuosekliai didėjantis, nes daugėja vakcinuotų žmonių, tačiau mažėja pranešančių asmenų procentas“, – penktadienį žurnalistams sakė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gytis Andrulionis.

Nuo vakcinacijos pradžios pernai gruodžio 27 d. VVKT iš viso sulaukė 3 565 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vakciną. Tokie pranešimai sudaro 0,23 proc. nuo bendro vakcinacijų skaičiaus.

Daugiausiai pranešimų – apie „AstraZeneca“

Po „Pfizer“ vakcinos vartojimo gauta 370 pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas, po „Moderna“ vakcinos – 101 pranešimas, po „AstraZeneca“ vakcinos sulaukta 483 pranešimų, o po „Johnson&Johnson“ – 29 pranešimai. Trijuose pranešimuose vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas. 

REKLAMA
REKLAMA

938 pranešimai yra klasifikuojami kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 48 – kaip sunkūs. Moterys pateikė daugiau pranešimų apie šalutinius poveikius nei vyrai – atitinkamai 695 ir 288 pranešimus.

REKLAMA

„Matome, kad lygiai perpus yra pasidalinę vyrai su moterimis – moterys teikia dvigubai daugiau pranešimų nei vyrai, 1000 vakcinacijų skaičiuojant“, – penktadienį žurnalistams sakė VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė.

Pranešimus pateikusių asmenų amžiaus ribos – 17–95 metai. Iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 54, iš pacientų – 890, tuo tarpu 42 pranešimai gauti iš „Eudravigilance“ duomenų bazės. 

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai apie šalutinius poveikius: skausmas, patinimas ir paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bėrimas ir karščiavimas. Dažniausiai šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų. 

Kokie šalutiniai poveikiai pasireiškia po kokių vakcinų?

Po „Pfizer“ vakcinos dažniausiai pranešama apie karščiavimą, galvos skausmą, bendrą silpnumą, šaltkrėtį, injekcijos vietos skausmą, rankos skausmą, injekcijos vietos paraudimą ar patikinimą, pykinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gauta mažiau nei 100 pranešimų apie virškinimo trakto (89), kvėpavimo (56), kraujagyslių (53), širdies (52) sutrikimus.

Po „Modernos“ vakcinos dažniausiai pranešama apie karščiavimą, rankos skausmą, šaltkrėtį, galvos skausmą, injekcijos vietos paraudimą ar skausmą, bendrą silpnumą, galvos svaigimą, raumenų skausmą, pykinimą, nuovargį.

Mažiau nei 100 pranešimų gauta apie skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio (59), nervų sistemos (53) ir virškinimo trakto (24) sutrikimus.

REKLAMA

Po „AstraZeneca“ vakcinos dažniausiai pranešama apie karščiavimą, galvos skausmą, šaltkrėtį, bendrą silpnumą, raumenų skausmą, injekcijos vietos skausmą, galvos svaigimą, pykinimą, kaulų skausmą, sąnarių skausmą, nuovargį.

Mažiau nei 100 pranešimų gauta apie psichikos (72), kvėpavimo (57), širdies (50) sutrikimus.

Po „Janssen“ vakcinos dažniausiai pranešama apie karščiavimą, šaltkrėtį, galvos skausmą, bendrą silpnumą, raumenų skausmą, galvos skausmą, pykinimą, injekcijos skausmą. Vis dėl to ši vakcina – kol kas mažiausiai naudojama Lietuvoje, todėl duomenys apie ją dar per mažai išsamūs.

REKLAMA

Pasireiškia ir ypatingos nepageidaujamos reakcijos

Anot R. Pilvinienės, gana dažnai pasitaikantis nepageidaujamas poveikis visoms vakcinoms yra parastezija. Tai yra pojūtis, kurį žmogus gali įvardinti, kaip skruzdžių rėpliojimą, tam tikros kūno vietos nejautrumą. 

Taip pat fiksuojamas padidėjęs kraujo spaudimas, tachikardija, nemiga, mieguistumas, miokarditas, periferinis veido paralyžius, juostinė pūslelinė, alpulys, anafilaksija. Vis dėlto R. Pilvelienė atkreipia dėmesį, kad šie šalutiniai poveikiai yra ypač reti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje yra registruotos ir naudojamos keturios vakcinos nuo COVID-19: „Comirnaty“ (gamintojas – „BioNTech ir Pfizer“), „Vaxzevria“ („AstraZeneca“), „Moderna“ („Moderna“) ir „Janssen“ („Janssen Pharmaceutica NV“).

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta skiepijimo tvarka leidžia gyventojams rinktis, kuria vakcina skiepytis. Jeigu skiepijanti įstaiga konkrečiu metu neturi gyventojo pageidaujamos vakcinos, jis bus pakviestas skiepytis vėliau, kai įstaiga gaus kitą vakciną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų