Pašto įskiepis, kuris automatiškai rūšiuoja paštą į „svarbų“ ir „nesvarbų“, vaizdo konferencijos, kurios leidžia atsisakyti varginančių kelionių, ir programinis aprūpinimas, leidžiantis darbuotojui išvengti rutinos ir už jį sutvarkantis valdymo procesus, – šiuolaikinės technologijos palengvina mūsų kasdienio darbo kančias.
Daugeliui technologijos kelias stresą
Tačiau dažnai tai pasirodo esą tušti pažadai. Bent jau taip skelbia apklausti įvairių bendrovių darbuotojai, – apklausą užsakė Vokietijos profsąjungų sąjunga. Tyrimo autoriai apklausė apie 10 tūkst. skirtingų sferų, amžiaus grupių atstovų. Juos domino, ar darbuotojus palietė vykstanti skaitmeninių technologijų revoliucija ir kaip tai pakeitė patį darbo procesą.
Rezultatai, praneša leidinys, iš tiesų yra blaivinantys: „46 proc. apklaustųjų pareiškė, kad perėjimas prie skaitmeninių technologijų padidino streso lygį darbe. Vos 9 proc. mano, kad pokyčiai išėjo į gerą“.
Be to, kalbama ne tik apie skaitmeninių komunikacijų – tokių, kaip išmanieji telefonai, el. paštas ar profesionalūs soc. tinklai, tačiau ir apie dokumentų skanavimo programas ar programinės įrangos, padedančios suderinti gamybinius procesus panaudojimą.
Daugiau technologijų – mažiau laiko
Šių ir kitų skaitmeninių technologijų naudojimas, tikėtina, sukelia daugiau streso darbe dar ir todėl, kad priverčia dirbti dar tankesniu grafiku: 60 proc. apklaustųjų pripažino, kad dėl darbo procesų skaitmeninimo jaučia nuolatinį spaudimą ir „niekada nesibaigiantį laiko trūkumą“ .
Anot straipsnio autorių, šiuolaikinės technologijos darbo procesui atneša tam tikrą sumaištį. „Tie darbuotojai, kurių darbe didelę dalį užimą skaitmeninės technologijos, praneša, kad jų darbo našos ritmas dažnai pakrinka. Su tuo, įvertinus apklaustųjų duomenis, susiduria du trečdaliai darbuotojų“.
Pasak tyrimo autorių, „tie darbuotojai, kurie darbo procese naudojasi skaitmeninėmis technologijomis, jaučia mažiau apkrauti ir nesusiduria su dideliu stresu, jeigu turi galimybę daryti įtaką jų atliekamų darbų skaičiui nustatyti“.