Kaip matyti, ši diena 83-ejų senoliui Algimantui prasidėjo nekaip. Šiukšles išnešęs vyras kieme paslydo ir sunkiai susižeidė. „Slydau ir trenkiau galva į geležies konteinerį. Prakirtau galvą. Kadangi geriu vaistus kraują skystinančius, tai kraujas smarkiai tekėjo“, – sako senolis Agimantas.
Jis sako, kad paslydo, nes kieme vien ledas, tačiau senolis dėl to nieko nekaltina – esą „kurgi čia viską nuvalysi“ – ir išleistas iš gydytojo kabineto su susiūta galva netgi juokauja.
„Pabandžiau galva geležies tvirtumą. Pasirodė, kad geležis tvirtesnė negu mano galva. Tai dėl to ačiū medikams. Siuvo, gydė. Žmona tai anūkams gali susiūti drabužėlį ar ką nors, bet prakirstos galvos tai ji nesiėmė“, – tikina senolis.
Ponas Algimantas toli gražu ne vienintelė slidžios žiemos auka. Tiesą sakant, priėmimo skyriuje, Vilniaus universitetinėje ligoninėje medikai šiomis dienomis vos spėja suktis.
„Mes ir taip aptarnaujame mažiausiai šimtą ir daugiau vien tik traumatologinių pacientų per parą, bet paskutinėmis dienomis ir 130, ir 150. Pasiekia kartais tokius skaičius. Tai yra daugiausia nukenčiančios rankos, čiurnos, keliai. Rankų dilbių lūžiai, tai yra tos vadinamos tipinės vietos lūžiai. Ir visa tai susiję su kritimu“, – sako skubios pagalbos medikas Paulius Uksas.
Tuo tarpu kalbinti sostinės gyventojai atvirauja, kad šiomis dienomis pasivaikščiojimai jiems kaip kančia. Anot jų, ypač pavojinga vaikščioti miegamųjų rajonų daugiabučių kiemuose.
„Čia aš einu irgi todėl, kad čia irgi daugiau būna sutvarkyta“, – sako vilnietė tikinantis, kad šiemet dar nebuvo paslydusi.
„Paslydęs gal ir buvau, bet išsilaikiau ant kojų. Ir stengiausi kad ir po truputį, mažais žingsneliais per tą ledą kažkaip praeiti. Dabar gal labiau aptirpę, bet buvo viskas uždengta ledu“, – jai antrina kitas sostinės gyventojas.
Sostinės savivaldybės atstovai neslepia, kad šiomis dienomis yra užversti nepatenkintų gyventojų skundais, tačiau tikina, kad mestos visos pajėgos apsaugoti žmones nuo slidaus ledo keliamų pavojų. Visgi prioritetai – ne daugiabučių kiemai.
„Prioritetai yra laiptai, viešojo transporto stotelės, šaligatviai, kur yra intensyvesnis eismas, visos nuokalnės ir įvažos ir vėliau visa kita iš esmės. Kiemai lieka paskutiniai“, – sakė Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Kadangi daugiabučių kiemai paskutiniai, tai ir pavojai čia gyventojų tyko didžiausi. O štai teritorijų tvarkytojams tenka paplušėti iš peties, kad išvaduotų šaligatvius iš ledo gniaužtų.
„Na, sunku, žiema sunki, daug darbo, sniego daug. Kiemsargių trūksta, žmonių trūksta, nespėja, tai važiuojam mes padėt ir viskas. Taisom tą situaciją, taisom kiek galim“, – tikina savivaldos darbuotojas.
„Taip pat džiaugiamės iniciatyvom, kai gyventojai patys pasistengia ir apsikasa aplink savo laiptines ir kiemus. Tai yra labai puiku taip pat raginame administratorius pasirūpinti ten, kur jiems priklauso tomis teritorijomis“, – sako P. Poderskis.
Tačiau kol šaltukas ir atodrėkis ir toliau vienas kitą keičia taip intensyviai, medikai dalijasi štai tokiu patarimu. „Svarbiausia, kiek įmanoma, saugoti savo galvą ir stengtis, jeigu įmanoma, krentant prilenkti kaklą prie krūtinės, kad būtų išvengta pakaušio traumos, galvos traumos. Na, ir kaip jau pavyks ranka atsiremti krentant, tai čia jau sėkmės reikalas iš tikrųjų. Dažniausiai dėl to ir kreipiasi pacientai, kad būtent yra riešų ir dilbio kaulų lūžių“, – tikina skubios pagalbos medikas P. Uksas.
O štai vyresnio amžiaus žmonėms patariama ankstyvo ryto pasivaikščiojimus atidėti bent iki vidurdienio, kai didesnė tikimybė, jog apledėję šaligatviai pabarstyti druskos ir smėlio mišiniu.