Sostinės rajono Perkūnkiemo gyventojas Robertas kreipėsi į portalą tv3.lt, prašydamas išsiaiškinti, kodėl jau dvejus metus jo kaimynystėje nenušienaujami nuodingi Sosnovskio barščiai.
Pavojingi augalai veši prie pat namų
„Norėčiau pasiteirauti, kokių veiksmų savivaldybė ėmėsi, kad išnaikintų Sosnovskius prie Girulių g. 18 esančio namo ir sklypuose Girulių g. 21–22, ir šalia kituose sklypuose? Apie tai jau pernai buvo pranešta savivaldybei, bet tiek pernai, tiek šiemet šitie sklypai nėra šienaujami!“ – laiške rašė Robertas.
Jis piktinasi, kad patys sklypų savininkai nepajudino nė piršto, kad nuodingi augalai būtų pašalinti. Vyro teigimu, nepagelbėja ir savivaldybė.
„Gal atvažiuokite į Perkūnkiemį ir pažiūrėkite savo akimis, kaip viskas atrodo? Ar mums dar į televiziją kreiptis dėl jūsų neveiksnumo? <...> Pernai jau viena moteris su vaiku net nusidegino Sosnovskiais“, – teigė Robertas.
Įpareigojo susitvarkyti
Vilniaus miesto savivaldybė dėkoja gyventojams už iniciatyvumą ir patikina, kad jau susisiekė su minėtų vietų savininku.
„Įpareigojome jį artimiausiu metu sutvarkyti savo teritoriją. Beje, jis taip pat žadėjo sutvarkyti ir kaimyninį sklypą. Dažniausiai ieškome savininkų per seniūnijas, kurios siunčia raginimus susitvarkyti. Jeigu to savininkas nepadaro iki seniūnijos nustatytos datos, medžiagą tolimesnei teisenai perduoda Savivaldybei“, – atsakyme tv3.lt rašė Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Andžej Dinikis.
Jo teigimu, asmenys, kurių atžvilgiu pradedama administracinė teisena dėl neprižiūrimo žemės sklypo, tvarkosi noriai, nes priešingu atveju jiems gresia padidintas (iki 4 proc.) žemės mokesčio tarifas.
Venkite prisiliesti
Sosnovskio barščiai – pavojingi invaziniai augalai, darantys žalą žmonių sveikatai. Visos augalo dalys kaupia daug ypač stipraus alergeno – furanokumarino. Sosnovskio barščio sultyse yra medžiagų, kurios saulėje įjautrina odą ir gali sukelti 1–3 laipsnio odos nudegimus. Tuomet iššoka vandeningos pūslės, kurios dažnai plyšta ir sunkiai gyja arba gali atsirasti rudų pigmentinių ilgai išsilaikančių dėmių.
Pjaunantiesiems žolę, einantiesiems per barščių sąžalynus reikia saugotis, kad ant odos nepatektų augalo sulčių, joms patekus – tuoj nuplauti vandeniu su muilu, prireikus kreiptis ir į medikus. Sultys paprastai sukelia uždegimą tiesioginėje saulės šviesoje, todėl reikia būti atsargiems saulėtomis dienomis.
Administracinių nusižengimų kodekse numatytos sankcijos už Invazinių rūšių naikinimo, izoliavimo ar gausos reguliavimo priemonių nevykdymą, kuris užtraukia asmenims baudą nuo 30 iki 100 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 200 eurų.