„Dar pernai buvo prognozuojama, jog pasaulinės investicijos į interneto komunikaciją pirmą kartą viršys išlaidas spaudoje, tad kasmet didėjančios išlaidos reklamai internete neaplenkia ir Lietuvos rinkos. Šiemet vienodą augimą matysime ne tik pardavimų skatinimo priemonėms, kaip buvo prieš dvejus metus, tačiau toks pats dėmesys didinant išlaidas bus skiriamas ir įvaizdinėms kampanijoms“, – pastebi LiMA valdybos pirmininkas Simonas Bartkus.
LiMA specialistų apklausa atskleidė, jog pardavimų skatinimas šiais metais ir toliau išlieka vienas svarbiausių įmonių rinkodaros tikslų – didinti išlaidas pardavimams ketina 61,3 proc. apklaustų įmonių. Specialistai pažymėjo, jog planuojant šių metų rinkodaros biudžetą, išlaidos įvaizdžio formavimui turėtų didėti iki 60 proc. Tuo metu išlaidas rinkos tyrimams planuoja didinti penktadalis (20 proc.) apklaustų įmonių, tai – beveik 7 proc. daugiau nei pernai.
Marketingo specialistų nuomone, didžiausias pajamų augimas numatomas reklamai internete (31,8 proc. viso marketingo biuždeto). Šiais metais 42,7 proc. įmonių ketina didinti išlaidas reklaminiams skydeliams, 56,0 proc. – mokamai paieškai („Google Adwords“), 54,7 proc. – komunikacijai socialiniuose tinkluose.
Greta išlaidų reklamai internete ir netradicinėse priemonėse, 2013 m. įmonės ketina investuoti į reklamą spaudoje (12,8 proc.), televizijoje (11,03 proc.), radijuje (5,9 proc.) bei į lauko reklamą (4,6 proc.).
Vis labiau populiarėja ir netradicinės reklamos priemonės, tokios kaip partizaninis marketingas, virusinė reklama ir pan. Šioms priemonėms išlaidas planuoja didinti 66,7 proc. apklaustų marketingo specialistų. Iš viso netradicinėms priemonėms planuojama skirti 16,2 proc. viso marketingo biudžeto.
Praėjusiais metais 52,9 proc. įmonių, mažinusių marketingo biudžetą, tai darė mažindamos išlaidas reklamai, 47 proc. – keitė rinkodaros priemones į pigesnes, 29,4 proc. įmonių atsisakė išorinių paslaugų vykdytojų, 23,5 proc. – derėjosi su reklamos planavimo ir kūrybinėmis agentūromis. Apklausos rezultatai rodo, jog rinkodaros išlaidų mažinimas mažiausiai palietė žmogiškąjį kapitalą: 11,7 proc. įmonių atsisakė dalies marketingo padalinio darbuotojų paslaugų ir tik 5,8 proc. mažino marketingo skyriaus darbuotojų atlyginimą.
Specialistų apklausos duomenimis, iš tų įmonių, kurios ketina 2013 m. mažinti rinkodaros biudžetą, 18,75 proc. metinė apyvarta yra nuo 20 iki 50 mln. litų. Daugiausia tai yra mažmeninės prekybos, logistikos, finansų, statybos, perdirbimo bei IT sektoriaus atstovai.
LiMA apklausoje dalyvavo 95 Lietuvos marketingo asociacijos narių – rinkodaros specialistų ar šių skyrių vadovų.