Labdarą teikiančios organizacijos pastebi, kad Lietuvoje daugėja šeimų, prašančių paramos. Skurstantieji prašo ne tik maisto, bet ir drabužių ar avalynės. Nors Vakarų šalyse gilias tradicijas turinti praktika nereikalingus apdarus mesti į specialius konteinerius ilgą laiką Lietuvoje nebuvo populiari, prieš keletą mėnesių juos pastatę Raudonojo Kryžiaus atstovai sako sulaukiantys vis daugiau aukotojų.
Apklausos rodo, kad nebenešiojamus drabužius lietuviai dažniausiai atiduoda draugams, giminėms, pažįstamiems arba išmeta. Tik apie 18 proc. apklaustųjų sako nereikalingus apdarus aukojantys labdarai.
Tuo metu sunkmečiu Lietuvoje daugėja jaunų, daugiavaikių, darbo neturinčių šeimų, prašančių paramos. „Carito“ skyriai labdarą renka kiekvienoje parapijoje prie bažnyčių. Vien Kauno arkivyskupijoje sunkiai besiverčiantiesiems praėjusiais metais „Caritas“ išdalijo 45 tonas drabužių.
„Vaikiškų rūbelių, avalynės, vyriškų rūbų visada trūksta, nes suaukojama jų mažiau negu moteriškų. Šiuo metu mes negaunam labdaros iš užsienio, o verčiamės pačių suaukotais“, – sako Kauno arkivyskupijos „Carito“ reikalų vedėja Viktorija Maknauskaitė.
Vakarų šalyse nereikalingus drabužius ir avalynę mesti į specialius konteinerius – įprastas reiškinys, tačiau Lietuvoje bandymai įgyvendinti panašius projektus daugelį metų nebuvo sėkmingi.
Neprigijo ir prieš dešimtmetį Vilniuje pastatyti mėlyni konteineriai, į kuriuos žmonės primesdavo ne tik apgailėtinos kokybės apdarų, bet ir įvairiausių atliekų, šiukšlių. Tada socialinės paramos centro specialistai teigė esą rūšiuoti ir dezinfekuoti seniems daiktams stinga pinigų.
Anot sunkmečiu verslo nišų ieškančių kauniečių, nusprendusių surinktus padėvėtus drabužius vežti rūšiuoti į Angliją, ten naudojimui tinkami drabužiai bus prikeliami antram gyvenimui, o netinkami perdirbami tekstilės ar kitų medžiagų gamyklose.
„Tie rūbeliai kol kas keliauja į užsienio kompanijas, kurios turi didžiulę patirtį pačiame rūšiavime ir visame kame, o pas mus nėra patirties šitokiai procedūrai“, – teigia projekto koordinatorius Kęstutis Klimas.
Padaugėjus paramos prašytojų pernai gruodį Raudonasis Kryžius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose prie didžiųjų prekybos cenntrų taip pat nusprendė pastatyti specialius konteinerius.
„Krizės metai, žmonės gyvena gana sunkiai, buvo nutarta, kad ne tik maisto produktus rinkti ir atiduoti, bet kartu ir drabužius“, – sako Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pirmininkas Konstantinas Dobrovolskas.
Pirmininko teigimu, atsiliepia daug geranoriškai nusiteikusių žmonių, sunešančių tvarkingus, išskalbtus drabužius, kurie vėliau dalinami vaikų ir nakvynės namams, kitiems skurstantiems.
Loreta Mačiulienė, Lina Luarinaitytė
LTV naujienų tarnyba