Saldainius ar šokoladą kasdien valgantys vaikai užaugę greičiausiai bus labiau linkę smurtauti, rodo naujas tyrimas.
Mokslininkai nustatė, jog būdami vaikais reguliariai saldumynus valgę žmonės įkopę į ketvirtą dešimtį daug dažniau būna nuteisti už smurtinį nusikaltimą, rašo telegraph.co.uk.
Psichiatrai įsitikinę, jog saldumynais lepinami ar raminami vaikai užaugę nesugeba susidoroti su tuo, kad iš gyvenimo gauną ne viską, ko trokšto. O tai sukelia pyktį bei susierzinimą.
Žurnale „British Journal of Psychiatry” paskelbtas tyrimas yra pirmasis, bandantis nustatyti, kokią ilgalaikį įtaką suaugusiųjų smurtavimui daro vaikystėje valgytas maistas. Jame teigiama, jog geresnis maitinimas gali lemti geresnį elgesį suaugus.
Tyrimui naudoti 17,5 tūkst. 1970 metų balandį gimusių žmonių duomenys. Nustatyta, jog kasdien saldainius valgę dešimtmečiai sulaukę 34-erių dažniau nuteisiami dėl smurtavimo.
Cardiffo universiteto mokslininkai nustatė, jog 69 proc. tokio amžiaus sulaukusių smurtauti linkusių tyrimo dalyvių vaikystėje beveik kasdien valgė saldainius ar šokoladą. 42 proc. smurtauti nebuvo linkę.
Ryšys tarp saldainių valgymo ir smurto išliko ir įvertinus kitus faktorius.
Tyrimo vadovas Simonas Moore`as teigė: „Mūsų pateikiamas paaiškinimas teigia, jog reguliariai duodant vaikams saldainių ar šokolado gali trukdyti jiems suvokti, jog prieš gaunant tai, ko nori, kartais tenka palaukti“.
Tačiau jis pripažįsta, jog tikslus ryšys tarp šių dviejų dalykų vis dar neaiškus. Anot S. Moore`o, egzistuoja galimybė, jog saldumynuose esantys papildai gali trukdyti sutelkti dėmesį ar skatinti nusikalstamumą. Vis dėlto, anot jo, labiau tikėtina, jog elgesį veikia tai, kaip saldumynai gaunami.
„Jei tėvai vaikui saldainį duoda todėl, kad jis nesielgtų blogai, arba todėl, kas jis reikalauja dėmesio, tai gali vaiką dar labiau paskatinti taip daryti. Reikia tolimesnių tyrimų, tačiau tai pats įdomiausias mechanizmas. Mes vadovaujamės tuo, kaip priimami sprendimai, ir manome jog tie vaikai, kurie pareikalavę saldumynų jų gauna, linkę labiau rizikuoti nei rizikos vengti“, – teigė mokslininkas.
Mokslininkai įsitikinę, kad pagerinus vaikų mitybą, galima geriau kontroliuoti agresiją ir smurtinį elgesį.